Od wydawcy

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wielokrotnie odnosi się do pojęcia konkursu.


Dla podatników najważniejsze są przepisy art.21 ust.1 pkt 68, zgodnie z którym wolna od podatku dochodowego jest „wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności”, oraz art. art.30 ust.1 pkt 2, zgodnie z którym pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy „od dochodów (przychodów) (…) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - w wysokości 10% wygranej lub nagrody”.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia konkursu, a przecież jest to niezwykle istotne biorąc pod uwagę nader częste wykorzystywanie przepisów dot. konkursów, szczególnie w sprzedaży premiowej i innych komercyjnych akcjach promocyjnych. Sądy jednak opracowały definicję w oparciu o zasady języka polskiego oraz regulacje prawno-podatkowe.

Na szczególną uwagę zasługują:

- Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 kwietnia 2014 r. sygn. II FSK 911/12

„Naczelny Sąd Administracyjny podziela wywody zaprezentowane przez WSA w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku, że zasadniczo definicja pojęcia "konkurs" zawiera kilka elementów. W pierwszej kolejności powinno nastąpić ogłoszenie konkursu wraz ze stosownym regulaminem, po czym uczestnicy konkursu powinni podjąć stosowne działania, które z samej natury konkursu, winny zawierać w sobie element rywalizacji. Zakończeniem konkursu, który jest wynikiem współzawodnictwa uczestników konkursu, jest ogłoszenie wyników i nierzadko rozdanie nagród. Nie ulega też wątpliwości w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, że wynik konkursu ma ścisły związek z efektem bezpośredniego współzawodnictwa uczestników konkursu i ich rywalizacji. W wersji internetowej Wielkiego Słownika Języka Polskiego (projekt pod red. P. Żmigrodzkiego) pod hasłem "konkurs" czytamy, że jest to – "przedsięwzięcie artystyczne, rozrywkowe, sportowe, edukacyjne lub biznesowe, którego uczestnicy rywalizują o pierwszeństwo wyróżniane nagrodami". W definicji tej jako kluczowy, statuujący definicję "konkursu" pojawia się element "rywalizacji". Bez "rywalizacji" bowiem nie możemy dookreślić pojęcia "konkurs’. W Słowniku Języka Polskiego pod zwrotem "rywalizować" wskazuje się, że oznacza to: "ubiegać się o pierwszeństwo, o wygraną, o zdobycie czegoś; współzawodniczyć; konkurować z kimś" (zob. Słownik Języka Polskiego, M. Szymczak (red.), Warszawa 1989 r., tom III, s. 155.). Mając na uwadze te pojęcia odnoszące się do "konkursu", należy stwierdzić, że jedynie ubieganie się o nagrodę (jej wysokość) przez zawodników, trenerów i inne osoby wyróżniające się osiągnięciami w działalności sportowej - bez współzawodniczenia, konkurowania między sobą, nie mieści się w pojęciu "konkursu", o którym mowa w cytowanym wyżej przepisie art. 21 ust. 1 pkt 68 u.p.d.o.f. Rywalizacja (współzawodnictwo, konkurowanie) odbywała się bowiem uprzednio, kiedy osoby te w ramach wcześniejszych konkursów udowadniały kto jest "najlepszy" oraz kto jest "następny" i kolejny po tym "najlepszym"

- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 12 stycznia 2012 r. I SA/Sz 852/11:

„Z powyższych definicji wynika, że głównym celem konkursu jest wyłonienie najlepszych osób w danej dziedzinie i, że aby konkurs odpowiadał istocie tego przedsięwzięcia, to powinien w nim wystąpić element rywalizacji.

Z opisanego przez spółkę zdarzenia przyszłego oraz stanowiącego załącznik do wniosku o interpretację regulaminu konkursu wynika, iż spółka zamierza zorganizować przedsięwzięcie, w którym przyznane zostaną nagrody, uzależnione od wysokości poręczeń udzielonych przez pracowników banków w ramach inicjatywy JEREMIE. W tym przedsięwzięciu wprawdzie występują, m.in. takie elementy jak: regulamin, I etap, II etap, komisja konkursowa, nagrody pieniężne, nagrody rzeczowe (vouchery), ale również, i to na każdym etapie przedsięwzięcia, występuje element losowania nagród, w tym losowanie losów pustych.

Wobec tego, dodatkowo, tj. ponad argumentację organu, należy wyraźnie podkreślić, iż w załączonym do wniosku o interpretację regulaminie konkursu organizator wprost wskazał, że nie zamierza nagrodzić ani zwycięzców I etapu, ani zwycięzców II etapu konkursu, tj. tych którzy udzielili największą liczbę kredytów lub najwyższe kwotowo kredyty poręczone przez spółkę, lecz tych którzy w ogóle udzielają kredytów, zgłosili się do konkursu i w wyniku losowania:

- nie wylosowali pustego losu,

- wylosowali, obok innych losujących, jeden z wielu losów zawierających nagrodę pieniężną lub rzeczową (voucher).

Zatem, jak z ww. warunków regulaminu wynika, nagroda (nagrody) pieniężna lub rzeczowa miałaby zostać przyznana uczestnikowi (uczestnikom) przedsięwzięcia nieodpowiadającego cechom konkursu, lecz gry losowej pod postacią loterii pieniężnej lub loterii fantowej, o jakich mowa jest w art. 2 ust. 1 pkt 2 i pkt 9 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.), gdyż wygrane pieniężne lub rzeczowe zależałyby od przypadku.”

W świetle cyt. wyroków sądów konkurs to przedsięwzięcie, którego uczestnicy rywalizują o pierwszeństwo w danej dziedzinie, lub też o kolejność w klasyfikacji w danej dziedzinie, często walcząc zarazem o nagrody, przy czym na żadnych etapie tego przedsięwzięcia nie może wystąpić element losowy (losowanie uczestników, nagród).

Jeżeli zatem uczestnicy otrzymają nagrody za najlepsze w kolejności wyniki (np. pierwsze, drugie, trzecie miejsce itd.), to będzie to konkurs. Jeżeli jednak każdy z uczestników, który spełni określone wymagania, otrzyma nagrodę (np. każdy kontrahent, który osiągnie określony pułap zamówień), to można tu jedynie mówić o dwustronnej umowie w przypadku wzajemnego zobowiązania albo o jednostronnym przyrzeczeniu publicznym nagrody za określone działanie. Nie będzie to konkurs. Jeżeli zaś otrzymanie nagrody zależy od losowania, np. nagrody, w tym „pustego losu” dla uczestnika, lub też uczestnika, który otrzyma nagrodę, to takie przedsięwzięcie również nie stanowi konkursu, jest to raczej loteria pieniężna, fantowa czy podobna gra losowa.

Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Przydatne linki

Dawiejsze