Interpretacje do przepisu
art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

 

Wybierz przepis

art. ust. pkt lit.

Wybór obejmuje dokładnie wskazany przepis, np. art.5 nie obejmie art.5 ust.1 pkt 1


280/481753 - interpretacji podatkowych do przepisu art. 1a ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

2016.10.21 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/4510-758/16-2/JC
     ∟w zakresie skutków podatkowych rozwiązania Umowy przez Spółkę dominującą i Spółki zależne poprzez zgodne oświadczenie stron złożone w formie aktu notarialnego

2016.10.21 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/4510-759/16-2/JC
     ∟1. Czy rozwiązanie Umowy przez Spółkę dominującą i Spółki zależne poprzez zgodne oświadczenie stron złożone w formie aktu notarialnego w okresie istnienia PGK (tj. po rozpoczęciu pierwszego roku podatkowego PGK), będzie skutkowało utratą, w dniu rozwiązania Umowy PGK, statusu podatnika pdop przez PGK oraz zakończeniem w tym dniu roku podatkowego PGK? 2. Czy rozwiązanie Umowy przez Spółkę dominującą i Spółki zależne poprzez zgodne oświadczenie stron złożone w formie aktu notarialnego, w okresie pomiędzy złożeniem Umowy do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (w rozumieniu art. 1a ust. 4 updop) a rozpoczęciem pierwszego roku podatkowego PGK, będzie skutkowało brakiem uzyskania przez PGK statusu podatnika pdop oraz brakiem rozpoczęcia roku podatkowego przez PGK? 3. Czy w przypadku rozwiązania Umowy przez Spółkę dominującą i Spółki zależne poprzez zgodne oświadczenie stron złożone w formie aktu notarialnego w okresie istnienia PGK (tj. po rozpoczęciu pierwszego roku podatkowego PGK) nie znajdzie zastosowania ograniczenie przewidziane w art. 1a ust. 13 updop, wobec czego Wnioskodawca będzie mógł przystąpić do innej PGK przed upływem swojego roku podatkowego następującego po roku, w którym PGK utraci prawo do uznania jej za podatnika pdop? 4. Czy w przypadku rozwiązania Umowy przez Spółkę dominującą i Spółki zależne poprzez zgodne oświadczenie stron złożone w formie aktu notarialnego, w okresie pomiędzy złożeniem Umowy do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (w rozumieniu art. 1a ust. 4 updop) a rozpoczęciem pierwszego roku podatkowego PGK, nie znajdzie zastosowania ograniczenie przewidziane w art. 1a ust. 13 updop, wobec czego Wnioskodawca będzie mógł przystąpić do innej PGK przed upływem swojego roku podatkowego następującego po roku, w którym PGK utraci prawo do uznania jej za podatnika pdop?

2016.10.17 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - 1462-IPPP1.4512.799.2016.1.AW
     ∟w zakresie opodatkowania przepływów finansowych związanych ze zobowiązaniami podatkowymi realizowanych w ramach podatkowej grupy kapitałowej

2016.09.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/4510-760/16-2/RS
     ∟w zakresie możliwości przystąpienia do nowej podatkowej grupy kapitałowej w przypadku utraty statusu podatnika przez poprzednią podatkową grupę kapitałową po rozpoczęciu pierwszego roku podatkowego PGK wskutek naruszenia warunków, o których mowa w art. 1a ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w zakresie określenia, czy, jeśli w okresie po złożeniu Umowy do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, ale jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego roku podatkowego PGK, dojdzie do naruszenia warunków, o których mowa w art. 1a ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie znajdą zastosowania ograniczenia przewidziane art. 1a ust. 13 ww. ustawy, wobec czego Wnioskodawca będzie mógł przystąpić do innej podatkowej grupy kapitałowej przed upływem swojego roku podatkowego następującego po roku, w którym PGK utraci prawo do uznania jej za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

2016.09.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/4510-757/16-2/RS
     ∟w zakresie określenia, czy, jeśli w okresie po złożeniu Umowy do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, ale jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego roku podatkowego PGK, dojdzie do naruszenia warunków, o których mowa w art. 1a ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie znajdą zastosowania ograniczenia przewidziane art. 1a ust. 13 ww. ustawy, wobec czego Wnioskodawca będzie mógł przystąpić do innej podatkowej grupy kapitałowej przed upływem swojego roku podatkowego następującego po roku, w którym PGK utraci prawo do uznania jej za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

2016.09.19 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB2/4510-1-22/16-2/AK
     ∟Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie stosowania przepisów dotyczących cen transferowych w stosunku do transakcji, w tym darowizn, dokonywanych pomiędzy Spółką Zależną a Spółką Dominującą oraz określenia momentu powstania kosztu uzyskania przychodu u Spółki przekazującej darowiznę (Spółki Zależnej/Spółki Dominującej) w formie środków pieniężnych w ramach Podatkowej Grupy Kapitałowej oraz uwzględnienie ww. kosztu w dochodzie/stracie PGK, a także określenia momentu powstania przychodu u Spółki Dominującej / Spółki Zależnej w związku z otrzymaną darowizną dokonaną w ramach PGK.

2016.09.12 - Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu - ILPB2/4510-1-21/16-2/EK
     ∟1. Określenie wysokości kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą udziałów Spółki Zależnej. 2. Rozliczenie dochodu/straty ze sprzedaży przez Spółkę Dominującą udziałów Spółki Zależnej wchodzącej w skład PGK.

2016.08.24 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/4510-285/16/AW
     ∟Czy dla celów kalkulacji udziału dochodów PGK w przychodach PGK, o którym mowa w art. 1a ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy posłużyć się kwotą wszystkich dochodów osiągniętych w danym roku przez PGK (w tym dochodów wolnych od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) oraz kwotę wszystkich przychodów osiągniętych przez PGK w tym roku, w tym przychodów pochodzących ze źródeł przychodów, z których dochody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem albo są wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? W przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 za nieprawidłowe, w jaki sposób (uwzględniając jakie przychody i koszty) należy dokonać kalkulacji, o której mowa w art. 1a ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2016.08.24 - Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy - ITPB3/4510-286/16/AW
     ∟Czy korzystanie przez Wnioskodawcę oraz inną spółkę, która wraz z Wnioskodawcą utworzy PGK ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów osiągniętych z działalności prowadzonej na terenie SSE na podstawie zezwoleń otrzymanych po dniu 31 grudnia 2000 r. stanowić będzie naruszenie warunku, o którym mowa w art. 1a ust. 2 pkt 3 lit. (a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

2016.08.05 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/4510-616/16-3/AK
     ∟Ustalenie kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży Sieci Stacjonarnej stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa

2016.08.01 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/4510-509/16-2/MK
     ∟Czy przeprowadzenie transakcji połączenia przez przejęcie, zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 KSH, w ramach której spółką przejmującą będzie spółka tworząca PGK, a spółką przejmowaną spółka spoza PGK nie spowoduje utraty statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych przez Wnioskodawcę prowadząc do zakończenia roku podatkowego PGK?

2016.07.14 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPP2/4512-423/16/IK
     ∟brak opodatkowania czynności związanych z rozliczaniem podatku dochodowego należnego od Podatkowej Grupy Kapitałowej

2016.06.10 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/4510-412/16-2/DP
     ∟Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w wyniku przekształcenia I. SKA (tj. spółki komandytowo-akcyjnej) w Spółkę przekształconą (tj. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) w I. SA nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych i, w konsekwencji, czynność ta nie będzie miała wpływu na dochód / stratę podatkową PGK, której członkiem jest I. SA?

2016.06.10 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/4510-411/16-2/DP
     ∟Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, w wyniku przekształcenia X. SK (tj. spółki komandytowej) w Spółkę przekształconą (tj. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością) w X. SA nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych i, w konsekwencji, czynność ta nie będzie miała wpływu na dochód / stratę podatkową PGK, której członkiem jest X. SA?

2016.06.08 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/4510-442/16-3/JC
     ∟1. Czy kwota darowizny pieniężnej dokonanej w ramach PGK (pomiędzy spółkami tworzącymi PGK - przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki Dominującej), w okresie istnienia PGK i posiadania przez PGK statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, będzie u Spółki Zależnej stanowić pośredni koszt podatkowy potrącalny w dacie poniesienia, tj. w momencie, na który zostanie ujęty w księgach rachunkowych (tu: na dzień zawarcia notarialnej umowy darowizny), który to koszt - jako element kalkulacji dochodu albo straty podatkowej Spółki Zależnej - powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK przez Spółkę Dominującą zobowiązaną do obliczenia podatku dochodowego PGK na podstawie art. 1a ust. 7 ustawy o CIT? 2. Czy kwota darowizny pieniężnej dokonanej w ramach PGK (pomiędzy spółkami tworzącymi PGK - przez Spółkę Zależną na rzecz Spółki Dominującej), w okresie istnienia PGK i posiadania przez PGK statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, będzie powodować powstanie przychodu podatkowego u Spółki Dominującej otrzymującej darowiznę w momencie zawarcia (podpisania) notarialnej umowy darowizny, który to przychód - jako element kalkulacji dochodu albo straty podatkowej Spółki Dominującej - powinien zostać uwzględniony w rozliczeniu podatku dochodowego od osób prawnych PGK przez Spółkę Dominującą zobowiązaną do obliczenia podatku dochodowego PGK na podstawie art. 1a ust. 7 ustawy o CIT?

2016.06.06 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB6/4510-163/16-3/AZ
     ∟Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym kwota przekazana przez T. na rzecz M. celem pokrycia kosztów rozbudowy magistrali, stanowiąca warunek uczestnictwa T. w przedsięwzięciu i uzyskaniu w ramach niego przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, stanowić będzie koszt uzyskania przychodów T.? Czy koszt ten będzie potrącalny w momencie jego poniesienia przez T. jako koszt uzyskania przychodów inny niż koszty bezpośrednio związane z przychodami na podstawie art. 15 ust. 4d UPDOP, tj. czy koszt ten będzie potrącalny w momencie, w którym zostanie ujęty w księgach rachunkowych na dowolnym koncie rachunkowym (zaksięgowany), na podstawie otrzymanej faktury lub innego dowodu, z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów?Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy przedstawiane w imieniu M. (w ramach wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej), zgodnie z którym kwota dofinansowania przekazana przez T. na rzecz M. celem pokrycia kosztów rozbudowy magistrali stanowić będzie przychód M. zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 UPDOP, a jednocześnie odpisy amortyzacyjne dokonywane przez M. z tytułu zużycia magistrali nie będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w części ich wartości, która będzie odpowiadała wydatkom na nabycie lub wytworzenie magistrali zwróconym M. przez T., na mocy art. 16 ust. 1 pkt 48 UPDOP? Na wypadek uznania stanowiska Wnioskodawcy wyrażonego w pytaniu 3 za nieprawidłowe, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy przedstawiane w imieniu M. (w ramach wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej), zgodnie z którym, jeżeli kwota dofinansowania przekazana przez T. na rzecz M. celem pokrycia kosztów rozbudowy magistrali będzie stanowiła przychód M. niepodlegający zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 UPDOP, to odpisy amortyzacyjne dokonywane przez M. z tytułu zużycia magistrali będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w całości, tj. nie znajdzie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 48 UPDOP? Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym osiągane przez T. przychody ze sprzedaży świadectw pochodzenia energii elektrycznej będą podlegały opodatkowaniu w całości jako przychód T. natomiast kwota stanowiąca równowartość udziału w zyskach, w wysokości określonej procentowo w Umowie, osiąganych ze sprzedaży przez T. świadectw pochodzenia energii elektrycznej, wypłacana przez T. na rzecz M., będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów T.? Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy przedstawiane w imieniu M. (w ramach wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej), zgodnie z którym kwota stanowiąca równowartość udziału w zyskach, w wysokości określonej procentowo w Umowie, osiąganych ze sprzedaży przez T. świadectw pochodzenia energii elektrycznej, wypłacana przez T. na rzecz M., będzie stanowiła przychód M. podlegający opodatkowaniu?

2016.05.09 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/4510-118/16-7/RS
     ∟W jaki sposób E. powinna ustalić koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży Pionu Finansowego, stanowiącego ZCP w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP, które będą miały wpływ na ustalenie dochodu / straty podatkowej PGK, której członkiem jest E., w odniesieniu do: środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, Goodwill alokowanego do Pionu Finansowego?

2016.04.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPB-1-3/4510-138/16/AB
     ∟Czy przepływy finansowe wymienione powyżej, związane i wynikające z uregulowania/rozliczenia zobowiązania podatkowego PGK, realizowane pomiędzy Spółkami tworzącymi PGK, pozostają neutralne dla celów CIT, tzn. nie stanowią przychodów i kosztów podatkowych dla Spółek tworzących PGK?

2016.04.13 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPB-1-1/4510-49/16/BK
     ∟w zakresie możliwości rozliczenia straty podatkowej powstałej przed utworzeniem podatkowej grupy kapitałowej

2016.04.04 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/4510-1147/15-6/AG
     ∟Skoro przychodem spółki otrzymującej darowiznę niepieniężną, w postaci wierzytelności własnej, jest wartość rynkowa przedmiotowej darowizny, zaś kosztem uzyskania przychodu u darczyńcy jest wysokość kosztów rzeczywiście poniesionych, to nie można podzielić stanowiska Wnioskodawcy, iż „Czynność dokonania darowizny Wierzytelności Własnej przez spółkę wchodzącą w skład PGK na rzecz innej spółki wchodzącej w skład PGK (dokonanej w ramach PGK posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) będzie transakcją neutralną na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych - tj. nie wpłynie ona efektywnie na wysokość zobowiązania podatkowego (dochodu podatkowego) straty podatkowej PGK”.

2016.03.15 - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach - IBPB-1-3/4510-137/16/SK
     ∟w zakresie ustalenia, czy w przypadku transakcji zbycia rzeczy lub praw majątkowych dokonywanych w okresie obowiązywania podatkowej grupy kapitałowej pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład grupy nie znajdą zastosowania regulacje art. 12 ust. 5a w zw. z art. 12 ust. 1 pkt 2 oraz art. 14 ustawy o CIT.

2016.03.02 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB3/4510-1146/15-4/MW
     ∟1) Czy transakcja sprzedaży przez Spółkę Dominującą udziałów/akcji w danej Spółce Zależnej, będącej stroną umowy PGK, w ilości powodującej spadek udziału kapitałowego Spółki Dominującej w Spółce Zależnej poniżej 95% (w okresie istnienia PGK posiadającej status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych) będzie skutkowała utratą zaraz po dokonaniu takiej sprzedaży statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych przez PGK oraz zakończeniem w tym dniu roku podatkowego PGK? 2) Czy w przypadku sprzedaży udziałów/akcji Spółki Zależnej przez Spółkę Dominującą (skutkującej utratą statusu PGK) dochód lub strata z tytułu takiej sprzedaży powinien/na być uwzględniony/na w rozliczeniu CIT PGK zgodnie z art. 7a ust. 1 UPDOP?

2016.02.22 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPP2/4512-1229/15-2/DG
     ∟W zakresie opodatkowania podatkiem VAT darowizny własnej wierzytelności na rzecz innej spółki w ramach PGK.

2016.02.05 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB5/4510-1165/15-4/MR
     ∟Czy na podstawie art. 11 ust. 8 UPDOP prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że do transakcji pomiędzy Spółką Dominującą a Spółkami Zależnymi i pomiędzy Spółkami Zależnymi (realizowanych w ramach PGK) nie znajdują zastosowania przepisy dotyczące cen transferowych?

2016.02.03 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPB6/4510-399/15-2/AM
     ∟Czy, mając na względzie przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, G. nie będzie uznany za zagraniczną spółkę kontrolowaną w rozumieniu art. 24a ust. 3 updop i, tym samym, na PGK, której członkiem jest I., nie będzie ciążyło zobowiązanie z tytułu podatku od dochodów zagranicznej spółki kontrolowanej, o którym mowa w art. 24a ust. 1 updop?

2016.01.26 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPP2/4512-1226/15-2/RR
     ∟Brak opodatkowania podatkiem VAT darowizny środków pieniężnych na rzecz innej spółki.

2016.01.08 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPP1/4512-1259/15-3/AS
     ∟Opodatkowanie darowizny wierzytelności własnych.

2016.01.08 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPP1/4512-1257/15-3/AS
     ∟opodatkowanie darowizny wierzytelności własnych

2015.12.30 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPP1/4512-1262/15-2/IGo
     ∟Opodatkowania darowizny wierzytelności własnych.

2015.12.29 - Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie - IPPP1/4512-1261/15-2/EK
     ∟Opodatkowanie darowizny wierzytelności własnych.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj