Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-1076/09/AT
z 2 lutego 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-1076/09/AT
Data
2010.02.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
obowiązek podatkowy
usługi marketingowe


Istota interpretacji
Czy wystawianie w ostatnim dniu miesiąca faktury na usługę marketingową, zgodnie z umową, ze stawką podstawową VAT 22%, jest właściwe oraz czy właściwie jest wykazywane w deklaracji podatku VAT za miesiąc, którego dotyczy, niezależnie od tego kiedy otrzymywana jest zapłata za wykonaną usługę, jak również, czy błędem byłoby wystawienie takiej faktury w kolejnych 7 dniach kolejnego miesiąca i rozliczenie tej usługi w miesiącu następnym?



Wniosek ORD-IN 359 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2009 r. (data wpływu 9 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego i zasad wystawiania faktur – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 listopada 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego i zasad wystawiania faktur.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 22 maja 2009 r. rozpoczął Pan działalność gospodarczą zarejestrowaną na własne imię i nazwisko. Działalność (czynności wskazane jako PKD 70.22.Z, 46.19.Z, 47.99.Z) została zarejestrowana na potrzeby podatku VAT, dodatkowo prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. W dniu 26 maja 2009 r. podpisał Pan umowę z firmą produkującą wyroby betonowe, celem wykonywania na jej rzecz usług marketingowych, które polegają na:


  • zwiększeniu sprzedaży produktów, wyrobów i towarów na rzecz zleceniodawcy na terenie całej Polski, w regionach i punktach przez Pana wybranych – w tym zakresie ma Pan swobodę co do sposobu pozyskania nowych kontaktów i odbiorców od zlecającego;
  • pozyskaniu punktów sprzedaży, w których zlecający mógłby prezentować część swojego asortymentu w ramach tzw. „wystawek”;
  • informowaniu odbiorców o promocjach organizowanych przez zleceniodawcę;
  • tworzeniu i utrzymaniu popytu na produkty zleceniodawcy.


Wskazane usługi sprowadzają się do pośrednictwa między sprzedawcą, a odbiorcą towarów. Klienci składają zamówienia na towar bezpośrednio u Pana lub w punkcie sprzedaży zleceniodawcy, powołując się na Pana imię i nazwisko. Tam też dokonują oni (klienci) odbioru towarów i stosownych rozliczeń ze sprzedawcą za zakupiony towar.

Na podstawie tak zebranych zamówień, otrzymuje Pan wynagrodzenie. Jest ono ustalone w oparciu o wielkość dokonanej sprzedaży na rzecz pozyskanych przez Pana klientów. Po przekroczeniu odpowiedniego poziomu obrotów ustalane są tzw. „widełki” wynagrodzenia przysługującego na Pana rzecz. Usługa, zgodnie z postanowieniami umownymi, rozliczana jest w okresach miesięcznych, na podstawie wystawionej przez Pana faktury VAT. W chwili obecnej jest to jedyna firma z jaką Pan współpracuje, jednakże prowadzone są intensywne poszukiwania kolejnych odbiorców.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Pana postępowanie jest prawidłowe, tj. czy wystawianie w ostatnim dniu miesiąca faktury na usługę marketingową, zgodnie z umową, ze stawką podstawową VAT 22%, jest właściwe oraz czy właściwie jest wykazywane w deklaracji podatku VAT za miesiąc, którego dotyczy, niezależnie od tego kiedy otrzymywana jest zapłata za wykonaną usługę, jak również, czy błędem byłoby wystawienie takiej faktury w kolejnych 7 dniach kolejnego miesiąca i rozliczenie tej usługi w miesiącu następnym...


Pana zdaniem, prawidłowe jest postępowanie zaprezentowane we wniosku.

W Pana opinii, świadczone usługi nie zostały zdefiniowane przez ustawodawcę w katalogu szczególnego obowiązku podatkowego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do przepisu art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Jak stanowi z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10, i art. 120 ust. 16.

Na podstawie art. 19 ust.1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi przez ten podmiot, o czym stanowi art. 19 ust. 4 powołanej ustawy.

W myśl przepisu art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zauważyć należy, iż od wskazanej powyżej stawki podatku, w przepisach samej ustawy, jak i w aktach wykonawczych do tej ustawy, przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku, a nawet zwolnień od tego podatku, co uzależnione zostało jednak każdorazowo od charakteru wykonywanej czynności.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 26 maja 2009 r., w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (czynności wskazane jako PKD 70.22.Z, 46.19.Z, 47.99.Z), podpisał Pan umowę z firmą produkującą wyroby betonowe, celem wykonywania na jej rzecz usług marketingowych. Powyższe czynności polegają na:


  • zwiększeniu sprzedaży produktów, wyrobów i towarów na rzecz zleceniodawcy na terenie całej Polski, w regionach i punktach przez Pana wybranych – w tym zakresie ma Pan swobodę co do sposobu pozyskania nowych kontaktów i odbiorców od zlecającego;
  • pozyskaniu punktów sprzedaży, w których zlecający mógłby prezentować część swojego asortymentu w ramach tzw. „wystawek”;
  • informowaniu odbiorców o promocjach organizowanych przez zleceniodawcę;
  • tworzeniu i utrzymaniu popytu na produkty zleceniodawcy.


Usługa, zgodnie z postanowieniami umownymi, rozliczana jest w okresach miesięcznych, na podstawie wystawionej przez Pana faktury VAT.

Wątpliwości Pana budzi kwestia sprowadzająca się do ustalenia, czy wystawianie, zgodnie z umową, w ostatnim dniu miesiąca faktury na usługę marketingową ze stawką podstawową VAT 22%, jest właściwe, a także czy prawidłowe jest wykazywane w deklaracji podatku VAT za miesiąc, którego dotyczy, niezależnie od tego kiedy otrzymywana jest zapłata za wykonaną usługę, jak również. Ponadto zastanawia się Pan, czy błędem byłoby wystawienie takiej faktury w kolejnych 7 dniach następnego miesiąca i rozliczenie tej usługi w miesiącu następnym.

Uwzględniając powyższe, należy zaznaczyć, iż na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca nie przewidział możliwości zastosowania obniżonej stawki podatku, bądź też zwolnienia od podatku, w związku ze świadczeniem wskazanych powyżej czynności. Możliwości takiej nie przewidują także przepisy wykonawcze do ww. ustawy.

Stosownie do treści art. 99 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (art. 99 ust. 2 ustawy).

Podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności, o czym stanowi art. 99 ust. 3 ustawy.

Reasumując, należy stwierdzić, że dla opisanych we wniosku usług marketingowych obowiązek podatkowy powstanie według zasad ogólnych, tj. w oparciu o normę uprzednio cytowanego przepisu art. 19 ust. 1, z jednoczesnym uwzględnieniem postanowień art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku, gdy czynność potwierdzona zostanie wystawioną przez Pana fakturą VAT. Dla ww. czynności należy zastosować stawkę podatku w wysokości 22% i rozliczyć ją (tą czynność) w deklaracji podatkowej składanej za ten okres rozliczeniowy, w jakim powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu. Okoliczności tej – w tym konkretnym przypadku – nie zmienia fakt opłacenia, bądź też braku opłacenia faktur VAT dokumentujących ww. usługi.

Należy podkreślić, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga o powstaniu obowiązku podatkowego z tytułu ewentualnego otrzymania zaliczek przed wykonaniem usługi.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj