Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-858/09/WM
z 25 stycznia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-858/09/WM
Data
2010.01.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
okres rozliczeniowy
usługi marketingowe


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca właściwie wykazuje przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych za miesiąc, którego dotyczy, niezależnie od tego, kiedy otrzymuje zapłatę za wykonaną usługę?Czy błędem byłoby wystawienie takiej faktury w kolejnych 7 dniach następnego miesiąca i rozliczenie jej w miesiącu, za który wykonana jest dana usługa?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2009 r. (data wpływu 9 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu uzyskania przychodów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W dniu 22 maja 2009 r. zarejestrował Pan działalność gospodarczą na własne nazwisko w zakresie określonym symbolami 70.22.Z, 46.19.Z, 47.99.Z. W celu ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych zaprowadził Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów, jest Pan także zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.


W dniu 26 maja 2009 r. podpisał Pan umowę z firmą produkującą wyroby betonowe na świadczenie usług marketingowych, polegających na:


  • zwiększeniu sprzedaży produktów, wyrobów i towarów na rzecz zleceniodawcy na terenie całej Polski w regionach i punktach przez niego wybranych, przy pełni swobody w sposobie pozyskania nowych kontaktów i odbiorców dla zlecającego;
  • pozyskaniu punktów sprzedaży w których zleceniodawca mógłby prezentować część swojego asortymentu w ramach tzw. „wystawek”;
  • informowaniu odbiorców o promocjach organizowanych przez zleceniodawcę;
  • tworzeniu i utrzymywaniu popytu na produkty zleceniodawcy.


Usługi te polegają na pośredniczeniu między sprzedawcą a odbiorcą towarów. Klienci składają zamówienia na towar bezpośrednio u Pana lub w punkcie sprzedaży zleceniodawcy, powołując się na jego osobę. Tam też dokonują odbioru towarów i stosownych rozliczeń ze sprzedawcą za zakupiony towar.

Na podstawie tak zebranych zamówień otrzymuje Pan wynagrodzenie, które ustalane jest w oparciu o wielkość dokonanej sprzedaży na rzecz pozyskanych klientów. Po przekroczeniu odpowiedniego poziomu obrotów ma Pan ustaloną wysokość wynagrodzenia tzw. „widełki”. Usługa zgodnie z zapisem umowy rozliczana jest w okresach miesięcznych na podstawie wystawionej przez Pana faktury VAT. W chwili obecnej jest to jedyna firma z którą współpracuje, jednakże prowadzi intensywne poszukiwania kolejnych odbiorców swoich usług i ma nadzieję, że niedługo podpisze umowę z kolejną firmą.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Czy właściwie wykazuje przychód z tego tytułu w podatku dochodowym od osób fizycznych za miesiąc, którego dotyczy, niezależnie od tego, kiedy otrzymuje zapłatę za wykonaną usługę...

Czy błędem byłoby wystawienie takiej faktury w kolejnych 7 dniach następnego miesiąca i rozliczenie jej w miesiącu, za który wykonana jest dana usługa...


Zdaniem Wnioskodawcy, dotychczasowe ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych (wykazywanie przychodów w miesiącu którego dotyczą) jest prawidłowe.


Przedmiot interpretacji dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydana odrębna interpretacja.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Stosownie natomiast do art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:


  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.


Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1h oraz 1i powołanej ustawy. Stosownie do treści art. 14 ust. 1e ww. ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Zatem w sytuacji, gdy postanowienia umowy, która jest wykonywana stale, w dłuższym – określonym bądź nieokreślonym czasie - przewidują, iż wynagrodzenie wypłacane będzie w okresach rozliczeniowych, to przychód z tytułu usług wykonywanych w ramach takiej umowy powstaje zawsze w ostatnim dniu okresu wskazanego w umowie (lub na fakturze) jako okres rozliczeniowy.

Istotną okolicznością w tym wypadku, świadczącą o momencie powstania przychodu jest określenie w łączącej strony umowie lub na wystawionej fakturze, jakiego okresu dotyczy czynność będąca jej przedmiotem. Wynika z tego, że określenie okresu rozliczeniowego pozostaje wyłącznie w gestii stron, które łączy stosunek cywilnoprawny.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że świadczy Pan na podstawie zawartej z kontrahentem w dniu 26 maja 2009 r. umowy - usługi marketingowe. Usługi te polegają na pośredniczeniu między sprzedawcą, a odbiorcą towarów. W umowie tej strony ustaliły, że usługi rozliczane są w okresach miesięcznych na podstawie wystawionych przez Pana faktur VAT.

Zatem znajduje w tej sprawie zastosowanie powołany wyżej art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, za datę powstania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych należy uznać ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie, tj. ostatni dzień każdego miesiąca, bez względu na ustalony termin dokonania rozliczenia wykonanej usługi.

Za datę powstania przedstawionego w stanie faktycznym przychodu należy więc przyjąć ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie, czyli w tym przypadku będzie to ostatni dzień miesiąca, niezależnie, tak od daty wystawienia faktury VAT, jak i uregulowania należności wynikającej z tej faktury przez kontrahenta.

W sytuacji gdy umowa rozliczana jest w okresach rozliczeniowych, dla celów podatku dochodowego obojętnym jest, kiedy wystawi Pan fakturę VAT za dany miesiąc, czy będzie to ostatni dzień tego miesiąca, czy też w kolejnych siedmiu dniach miesiąca następującego po miesiącu, w którym usługa została wykonana, którego dotyczy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj