Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-409/09-2/SAP
z 1 lipca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-409/09-2/SAP
Data
2009.07.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
dokumentowanie
rozliczanie (rozliczenia)
targi
usługi pomocnicze


Istota interpretacji
Czy przedstawione powyżej usługi pomocnicze do usług targów i wystaw dla odbiorców z Polski - podatników VAT i podmiotów nie będących podatnikami, podatników Unii Europejskiej oraz państw trzecich opodatkowane będą zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit a) w miejscu, gdzie usługi będą faktycznie świadczone, czyli miejscu organizacji targów i wystaw poza terytorium Polski, bez względu na status podatkowy podmiotu, dla którego usługi będą świadczone, a o sposobie opodatkowania będą decydowały uregulowania podatkowe w kraju, gdzie zlokalizowana jest impreza targowo-wystawiennicza?



Wniosek ORD-IN 364 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 06.04.2009 r. (data wpływu 14.04.2009 r., IP-KAN 4743), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • miejsca świadczenia usług pomocniczych do usług targów i wystaw - jest prawidłowe;
  • sposobu udokumentowania i rozliczenia usług pomocniczych do usług targów i wystaw, których miejscem świadczenia jest terytorium kraju inne niż terytorium RP - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2009 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług pomocniczych do usług targów i wystaw oraz sposobu udokumentowania i rozliczenia usług pomocniczych do usług targów i wystaw, których miejscem świadczenia jest terytorium kraju inne niż terytorium RP.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza świadczyć poza granicami kraju usługi pomocnicze do usług targów i wystaw dla odbiorców z Polski podatników VAT i podmiotów nie będących podatnikami, podatników Unii Europejskiej oraz podmiotów z państw trzecich. Usługi te obejmować będą:

  • wynajem powierzchni wystawienniczej,
  • udostępnienie stoiska, na które składa się wykonanie projektu architektoniczno-graficznego, wykonanie elementów nietypowych zgodnie z zatwierdzonym projektem, wynajęcie elementów typowych zabudowy stoiska stanowiących własność Spółki, wykonanie prac budowlano - montażowych obejmujących także elementy powierzone przez Zleceniodawcę, wykonanie prac technicznych koniecznych do udostępnienia stoiska oraz ich demontaż po zakończeniu imprezy
  • transport elementów stoiska własnych i powierzonych przez Zleceniodawcę,
  • zorganizowanie, przelotu, wiz pobytowych, zakwaterowania w hotelach.

Spółka będzie związana stosunkiem umownym zarówno z organizatorem imprezy targowo-wystawienniczej na wynajem powierzchni, jak i dostawcami usług transportu międzynarodowego, hotelami oraz Zleceniodawcą – Wystawcą, dla którego będzie świadczyła usługę pomocniczą do targów i wystaw, w zakresie opisanym powyżej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przedstawione powyżej usługi pomocnicze do usług targów i wystaw dla odbiorców z Polski - podatników VAT i podmiotów nie będących podatnikami, podatników Unii Europejskiej oraz państw trzecich opodatkowane będą zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit a) w miejscu, gdzie usługi będą faktycznie świadczone, czyli miejscu organizacji targów i wystaw poza terytorium Polski, bez względu na status podatkowy podmiotu, dla którego usługi będą świadczone, a o sposobie opodatkowania będą decydowały uregulowania podatkowe w kraju, gdzie zlokalizowana jest impreza targowo-wystawiennicza...

Zdaniem Spółki usługi pomocnicze do usług targów i wystaw dla odbiorców z Polski, podatników VAT i podmiotów nie będących podatnikiem, podatników podatku od wartości dodanej z innych państw Unii Europejskiej oraz podmiotów z państw trzecich, świadczone poza terytorium kraju opodatkowane będą w miejscu, gdzie usługi są faktycznie świadczone zgodnie z art. 27 ust 2 pkt 3 lit. a). O sposobie opodatkowania będą decydowały uregulowania podatkowe w kraju, gdzie zlokalizowana jest impreza targowo - wystawiennicza. Jeżeli podatek od wartości dodanej będzie mógł rozliczyć nabywca usługi Spółka wystawi fakturę VAT z polskim NIP, z adnotacją „podatek VAT rozliczy nabywca usługi” i w deklaracji (poz. 21) w Polsce sprzedaż ta będzie wykazana, jako sprzedaż usług poza terytorium kraju z prawem do odliczenia podatku VAT naliczonego. Jeżeli nabywca usługi nie będzie mógł rozliczyć podatku od wartości dodanej, obowiązanym do rozliczenia podatku będzie Spółka według zasad i stawek obowiązujących w krajach, gdzie usługa będzie faktycznie świadczona. Spółka nie jest zarejestrowana jako podatnik podatku od wartości dodanej w żadnym innym poza Polską kraju Unii Europejskiej, dlatego w takim przypadku będzie musiała dokonać rejestracji oraz wystawić fakturę i rozliczyć podatek według zasad obowiązujących w kraju, w którym świadczy usługę, nawet dla podatnika VAT z Polski, który nie będzie mógł odliczyć tego podatku, a jedynie ubiegać się o jego zwrot w kraju, w którym podatek został rozliczony.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.): ”W przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28”.

Przepis art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a) w/w ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz usług podobnych do tych usług, takich jak targi i wystawy, a także usług pomocniczych do tych usług miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Przepisy zawarte w art. 28 w/w ustawy nie będą miały zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym – tym samym miejscem świadczenia usług pomocniczych do usług targów i wystaw będzie terytorium kraju, w którym przedmiotowa usługa będzie faktycznie świadczona.

W związku z powyższym stanowisko Spółki w zakresie miejsca świadczenia usług pomocniczych do usług targów i wystaw zostało uznane za prawidłowe.

Przepisy art. 106 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług brzmią: „1. Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.”

Przepis § 25 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2008 r., Nr 212, poz. 1337) brzmi:

  1. Przepisy § 5, 7-21 i 24 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.
  2. Faktury, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać dane określone w § 5, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.
  3. Faktury, o których mowa w ust. 1, mogą nie zawierać danych określonych w § 5 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 4.
  4. W przypadku świadczenia usług, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 oraz art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi, lub odesłanie do odpowiedniego przepisu dyrektywy, na podstawie którego zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.”

Zatem w przypadku, gdy miejscem świadczenia przedmiotowej usługi będzie terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Spółka będzie miała obowiązek udokumentowania tej usługi na zasadach ogólnych – zgodnie z przepisem art. 106 ust. 1 w/w ustawy. Natomiast w przypadku, gdy miejscem świadczenia przedmiotowej usługi będzie terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, Spółka będzie miała obowiązek udokumentowania tej usługi na zasadach określonych w przepisie art. 106 ust. 2 oraz w przepisie § 25 w/w rozporządzenia Ministra Finansów – wystawiając fakturę zawierającą dane określone w § 5 w/w rozporządzenia, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (faktura ta może nie zawierać danych określonych w § 5 ust. 1 pkt 2, dotyczących nabywcy). Jednakże należy zwrócić uwagę, iż przepis § 25 ust. 4 w/w rozporządzenia nie dotyczy usług będących przedmiotem wniosku Spółki i nie będzie miał zastosowania w przedmiotowej sprawie, co oznacza, iż Spółka nie będzie miała obowiązku umieszczania na tej fakturze adnotacji, iż podatek VAT rozlicza nabywca. Przepis art. 106 ust. 2 w/w ustawy nie uzależnia również obowiązku udokumentowania w/w czynności od statusu nabywcy usługi – Spółka ma obowiązek wystawić fakturę VAT niezależnie od faktu, czy nabywca jest zarejestrowany na potrzeby podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, czy też zarejestrowany nie jest.

Przepis art. 194 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej brzmi: „1. W przypadku gdy podlegająca opodatkowaniu dostawa towarów lub świadczenie usług jest dokonywane przez podatnika niemającego siedziby w państwie członkowskim, w którym VAT jest należny, państwa członkowskie mogą postanowić, że osobą zobowiązaną do zapłaty VAT jest odbiorca towarów lub usługobiorca.

  1. Państwa członkowskie określają warunki stosowania ust. 1.”


Powyższy przepis jest przepisem fakultatywnym, zatem na państwach członkowskich nie spoczywa obowiązek jego implementowania. Powyższe oznacza, iż Spółka nie może zakładać, iż w każdym przypadku, gdy nabywca usługi jest zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej, Spółka będzie miała możliwość przerzucenia obowiązku rozliczenia podatku VAT należnego na nabywcę usługi, a po stronie Spółki nie powstanie obowiązek dokonania rejestracji dla potrzeb podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze na terytorium państwa, gdzie usługa będzie świadczona, a tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie to zgodne z prawem kraju, w którym usługa będzie świadczona.

W związku z powyższym stanowisko Spółki odnośnie sposobu udokumentowania i rozliczenia usług pomocniczych do usług targów i wystaw, których miejscem świadczenia jest terytorium kraju inne niż terytorium RP zostało uznane za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 14b § 1 w/w ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zgodnie natomiast z przepisem art. 3 pkt 2 w/w ustawy przez pojęcie „przepisy prawa podatkowego” rozumie się przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych. Kwestie takie jak np. obowiązek dokonania przez Spółkę rejestracji na potrzeby podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, sposób wykazania i rozliczenia przez Spółkę podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze nie są kwestiami regulowanymi przez polskie prawo podatkowe, zatem nie mogą być przedmiotem niniejszej interpretacji. Dodatkowo zauważyć należy, iż prawo nabywcy usługi do odliczenia podatku VAT naliczonego (gdy jest on podatnikiem podatku od towarów i usług, a miejscem świadczenia nie jest terytorium RP) nie jest indywidualną sprawą Spółki i również nie może być przedmiotem niniejszej interpretacji. W związku z powyższym tutejszy organ podatkowy w niniejszej interpretacji nie odniósł się do powyższych kwestii.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 w/w ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 w/w ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 w/w ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj