Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-53/09/MK
z 20 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-53/09/MK
Data
2009.04.20


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
korekta
koszty uzyskania przychodów
podatek od towarów i usług
przychód
samochód
zakup
zwrot nadpłaty


Istota interpretacji
Czy jeśli Spółka dokona korekty deklaracji VAT za 2005, 2006, i 2007 rok to czy musi zrobić korektę deklaracji w podatku dochodowym od osób prawnych za lata ubiegłe, czy zaliczyć zwrot podatku od towarów i usług w przychody bieżącego roku?



Wniosek ORD-IN 465 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2009 r. (data wpływu 29 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu zwróconych kwot podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 stycznia 2009 r. złożono wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego dotyczącego rat leasingowych i opłat za najem samochodów osobowych oraz paliwa do tych samochodów oraz podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu powstania przychodu z tytułu zwróconych kwot podatku od towarów i usług.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka użytkuje samochody na podstawie leasingu operacyjnego oraz umowy najmu od 2005 r. Od rat leasingowych i umowy najmu odliczony był podatek od towarów i usług w wysokości 60%. Pozostałe 40% zaliczone było do kosztów uzyskania przychodu.

Od paliwa nabywanego do ww. samochodów podatek nie był odliczany, w całości stanowił koszt uzyskania przychodu.

W związku z zakwestionowaniem przez ETS wzoru Lisaka, część z leasingowanych i najmowanych przez Spółkę samochodów, które do tej pory nie spełniały założeń tego wzoru i były rozliczane jak samochody osobowe, teraz spełnia kryterium homologacji jako ciężarowe o ładowności powyżej 500 kg (posiadają homologacje jako ciężarowe o ładowności powyżej 500 kg). W związku z powyższym Spółka planuje dokonać korekty nieodliczonego podatku od towarów i usług za lata 2005–2008 dotyczącego najmu i leasingu oraz zakupu paliwa.

Część umów leasingowych została już zakończona, a samochody wykupione przez Spółkę (podatek naliczony przy wykupie został odliczony w wysokości 60%).


W związku z powyższym, zadano następujące pytania.


  1. Czy Spółka ma prawo dokonać takiej korekty podatku naliczonego...
  2. Czy jeśli Spółka dokona korekty deklaracji VAT za 2005, 2006, i 2007 rok to czy musi zrobić korektę deklaracji w podatku dochodowym od osób prawnych za lata ubiegłe, czy zaliczyć zwrot podatku od towarów i usług w przychody bieżącego roku...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie drugie. Wniosek Spółki w zakresie pytania pierwszego został rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną z dnia 3 kwietnia 2009 r. Nr ITPP2/443-73/09/AP.


Zdaniem Wnioskodawcy można dokonać ww. korekty podatku naliczonego oraz można zaliczyć wynikający z niej zwrot podatku od towarów i usług do przychodu bieżącego roku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4f cyt. ustawy przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz 14, jest w szczególności w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami – naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy, w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

W myśl natomiast przepisu art. 12 ust. 4 pkt 6 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Wyżej wymienione przepisy stanowią, że zwrócone, umorzone lub zaniechane podatki i opłaty, co do zasady, nie stanowią przychodu.

Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której podatki i opłaty o jakich mowa w art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. W takiej sytuacji zwrócone podatki i opłaty będą stanowiły przychód w części, w jakiej zostały wcześniej uznane za koszty uzyskania przychodów.

Z przedstawionego przez Spółkę we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że użytkuje samochody na podstawie leasingu operacyjnego oraz umowy najmu od 2005 r. Od rat leasingowych i umowy najmu odliczony był podatek od towarów i usług w wysokości 60%. Pozostałe 40% zaliczone było do kosztów uzyskania przychodu. Od paliwa nabywanego do ww. samochodów podatek nie był odliczany - w całości stanowił koszt uzyskania przychodu.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę treść wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 3 kwietnia 2009 r. Nr ITPP2/443-73/09/AP, bezspornym w sprawie jest, że ww. samochody spełniają kryteria, na podstawie których przepisy, obowiązujące do 30 kwietnia 2004 r., w zakresie podatku od towarów i usług, umożliwiały odliczenie w pełnej wysokości podatku naliczonego wynikającego z rat leasingu, umowy najmu oraz zakupu paliwa.

Uwzględniając natomiast okoliczność, że na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nie dokonania w określonym terminie odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego, Wnioskodawca ma prawo do składania korekt stosownych deklaracji w podatku od towarów i usług (Spółce przysługuje prawo do korekty nieodliczonej części podatku naliczonego wynikającego z rat leasingu i opłat za najem ww. samochodów oraz kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa) – uznać należy, że użyty w treści art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym zwrot „obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług” odnosi się do omawianej sytuacji.

W konsekwencji zatem w takiej części, w jakiej wcześniej podatek od towarów i usług zaliczono do kosztów uzyskania przychodu, otrzymane jego kwoty będą stanowiły przychód podatkowy i ograniczenie wynikające z przepisu art. 12 ust. 4 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie będzie miało zastosowania.

Reasumując, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1, art. 12 ust. 1 pkt 4f i a contrario art. 12 ust. 4 pkt 6 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka, w związku z zaliczeniem podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów, ma obowiązek zaliczyć do przychodów różnicę w podatku naliczonym wynikającą ze złożenia stosownej korekty. Zwrócone kwoty podatku od towaru i usług, o których jest mowa powyżej powinny być rozpoznane, jako przychód podatkowy w momencie ich faktycznego otrzymania przez Wnioskodawcę.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj