Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-301a/09/DP
z 25 czerwca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-301a/09/DP
Data
2009.06.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszt
lokal mieszkalny
odsetki od kredytu


Istota interpretacji
Czy do kosztów uzyskania przychodu podatnik może zaliczyć:
- koszty amortyzacji lokalu mieszkalnego w wysokości 1,5% rocznie od wartości lokalu, tj. ceny zakupu?
- odsetki od kredytu hipotecznego?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2009 roku (data wpływu 8 kwietnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 czerwca 2009 r. oraz pismem z dnia 17 czerwca 2009 r. (data wpływu 18 czerwca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 16 czerwca 2009 r. oraz pismem z dnia 17 czerwca 2009 r. (data wpływu 18 czerwca 2009 r.).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie działalności rachunkowo - księgowej (PKD 74.12.Z) oraz prawniczej (PKD 74.11.Z) opodatkowaną, zgodnie z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) na zasadach ogólnych - podatek liniowy. Ponadto jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Podatnik zamierza kupić lokal mieszkalny w nowobudowanym budynku wraz z podziemnym miejscem parkingowym i przeznaczyć ww. lokal na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wykonawca budynku nie sprzeciwia się wykorzystaniu lokalu mieszkalnego na biuro tzn. kancelarię prawno - podatkową.

Podziemne miejsce parkingowe będzie przeznaczone do postoju samochodu osobowego, wykorzystywanego na cele prowadzonej działalności gospodarczej.

Sprzedawca, z uwagi na fakt, iż przedmiotem sprzedaży jest lokal mieszkalny naliczy 7% podatek VAT, a na sprzedaż podziemnego miejsca parkingowego 22% podatek VAT.

Podatnik sfinansuje zakup przedmiotowego lokalu mieszkalnego wraz z podziemnym miejscem parkingowym poprzez zaciągnięcie kredytu hipotecznego.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy do kosztów uzyskania przychodu podatnik może zaliczyć:


    1. koszty amortyzacji lokalu mieszkalnego w wysokości 1,5% rocznie od wartości lokalu, tj. ceny zakupu...
    2. odsetki od kredytu hipotecznego...

  2. Czy do kosztów uzyskania przychodu podatnik może zaliczyć koszty amortyzacji podziemnego miejsca parkingowego w wysokości 2,5% rocznie od jego wartości początkowej, tj. ceny jego zakupu...


Przedmiot niniejszej interpretacji stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze. W zakresie pytania drugiego wniosek zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną.


Wnioskodawca uważa, iż będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu koszty amortyzacji lokalu mieszkalnego w wysokości 1,5% rocznie od wartości lokalu. Natomiast odsetki od kredytu hipotecznego do momentu oddalania lokalu mieszkalnego do użytkowania zwiększą wartość początkową środka trwałego, natomiast po tym dniu będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W myśl art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o , z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zasady ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych określone zostały w art. 22g ust. 1 i ust. 3 oraz w art. 22g ust. 10 ww. ustawy. Artykuł 22g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia.

Zgodnie z art. 22g ust. 3 ww. ustawy za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności koszty transportu, załadunku, wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy i podatku od towarów i usług (...).

Zgodnie z Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, roczna stawka amortyzacyjna dla lokali mieszkalnych (rodzaj 122 Klasyfikacji Środków Trwałych) wynosi 1,5%.

Z uwagi na to, iż Wnioskodawca nabędzie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej nowy lokal mieszkalny, będzie mógł amortyzować go z zastosowaniem 1,5% stawki amortyzacyjnej, a koszty amortyzacji lokalu w ww. wysokości będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Ustosunkowując się do kwestii zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu, należy wskazać na treść art. 22 ust. 1 oraz art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy, aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu powinien spełnić łącznie następujące warunki:


  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.


W art. 23 ww. ustawy został zamieszczony zamknięty katalog wydatków, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków na spłatę pożyczek (kredytów) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od pożyczek (kredytów).

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz przywołane wyżej przepisy należy wskazać, że wydatki które zostaną poniesione na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego na zakup lokalu mieszkalnego, który to lokal zostanie przeznaczony na cele prowadzonej działalności gospodarczej, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, z tym jednak zastrzeżeniem, że do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć tylko te odsetki, które faktycznie zostały zapłacone od momentu przekazania lokalu do użytkowania - zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast odsetki naliczone i zapłacone do dnia przekazania środka trwałego do używania będą zwiększały wartość początkową tego środka trwałego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj