Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-184/08-2/PS
z 3 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-184/08-2/PS
Data
2009.02.03



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
firma
należność
spółka jawna
targi
unikanie podwójnego opodatkowania
wyroby jubilerskie
zaliczka


Istota interpretacji
Czy wpłacając należność lub też płacąc zaliczkę dla firmy K I C F za udział w targach wyrobami jubilerskimi w Kijowie od dnia 27 listopada 2008r. do dnia 30 listopada 2008r. spółka jawna prowadząca jest zobowiązania do naliczenia oraz pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 20,00 % należności w kwocie 2.795.00 EURO ?



Wniosek ORD-IN 433 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 31.10.2008r. (data wpływu 17.11.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w zakresie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.11.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie w zakresie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (spółka jawna z siedzibą w W) zajmuje się między innymi handlem wyrobami jubilerskimi. W celu zwiększenia liczby odbiorców, spółka jawna w roku 2008 uczestniczyła w targach reklamujących sprzedawane wyroby jubilerskie w K, na terenie U.

W związku z uczestnictwem w targach Spółka wniosła opłatę w miesiącu październiku 2008r. w kwocie 2.795,00 EURO. Firma organizująca targi prowadząca działalność pod nazwą: K I C F z adresem do korespondencji P. O. B K 01…., U przed wpłatą należności nie przedłożyła dla spółki jawnej oryginału certyfikatu rezydencji, wydanego przez właściwe organy podatkowe Ukrainy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wpłacając należność lub też płacąc zaliczkę dla firmy K I C F za udział w targach wyrobami jubilerskimi w Kijowie od dnia 27 listopada 2008r. do dnia 30 listopada 2008r. spółka jawna prowadząca jest zobowiązania do naliczenia oraz pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 20,00 % należności w kwocie 2.795.00 EURO ...

Zdaniem Spółki, stosownie do art. 7 ust. 1 Konwencji z dnia 12 stycznia 1993r. między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej, a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku ( Dz. U. z 1994r. Nr 63, poz. 269. ) przychód uzyskany przez ww. firmę z tytułu organizowania targów na których były reklamowane między innymi wyroby jubilerskie firm z siedzibą na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z zasadami określonymi przez Rząd Ukrainy Z uwagi jednak na fakt, iż firma K I C F organizująca targi w Kijowie nie przedłożyła spółce jawnej certyfikatu rezydencji, zgodnie art. 26 ust. 1 ustawy o pdop spoczywa na spółce jawnej obowiązek naliczenia oraz pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w wysokości 20,00% należności oraz przekazania przedmiotowej zaliczki na rachunek bankowy Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca uczestniczył w targach reklamujących sprzedawane wyroby jubilerskie w Kijowie, wnosząc organizatorowi z tego tytułu stosowną opłatę.

Stosownie do art. 7 ust. 1 Konwencji z dnia 12 stycznia 1993r. między Rządem Rzeczpospolitej Polskiej, a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylania się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku ( Dz. U. z 1994r. Nr 63, poz. 269. ) zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Z powyższego przepisu wynika, iż przychód uzyskany przez Spółkę z siedzibą na Ukrainie, z tytułu opłat wnoszonych w związku z organizacją targów na terenie Ukrainy, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym zgodnie z zasadami określonymi przez Ukrainę.

W przedmiotowej sytuacji nie znajdzie zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który określa, że podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, mających ograniczony obowiązek podatkowy, przychodów z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze - ustala się w wysokości 20% przychodów.

Przyjmując bowiem za Wnioskodawcą w podanym przez niego stanie faktycznym dochodzi do jego uczestnictwa w targach za co wypłaca Spółce z siedzibą na Ukrainie należność lub zaliczkę. Wypłata należności jest związana zatem z udziałem w targach, a nie z usługą reklamową, o której mowa w cytowanym powyżej artykule.

Art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mógłby mieć zastosowanie jedynie w przypadku gdy przychody uzyskane by były z usług reklamowych.

Reasumując, na podstawie art. 7 ust. 1 umowy polsko-ukraińskiej, zyski przedsiębiorstwa z siedzibą na terenie Ukrainy z tytułu organizowania targów podlegają opodatkowaniu tylko na terytorium Ukrainy. Tym samym Podatnik nie jest zobowiązany do pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 2a ww. ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj