Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-63/07/08-10/S/MZ
z 28 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-63/07/08-10/S/MZ
Data
2008.11.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Płatnicy --> Zgoda urzędu skarbowego


Słowa kluczowe
banki
informacja
koszty pogrzebu
podatek od spadków i darowizn
wierzyciel
zwrot kosztów


Istota interpretacji
Bank wypłacając upoważnionym osobom zwrot kosztów pogrzebu spadkodawcy nie jest zobowiązany do przekazania naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela informacji o dokonanych wypłatach.



Wniosek ORD-IN 453 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów po uchyleniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 30 lipca 2008 r. Sygn. akt III SA/Wa 585/08 interpretacji indywidualnej IPPB2/436-63/07-5/MZ z dnia 26.11.2007 r. stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 23.08.2007 r. (data wpływu 12.09.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie nie przekazywania naczelnikowi właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela informacji, o której mowa w art. 19 ust. 1 ww. ustawy – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.09.2007 r. r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie nie przekazywania naczelnikowi właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela informacji, o której mowa w art. 19 ust. 1 ww. ustawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Bank w ramach prowadzonej działalności, wynikającej z przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 roku, Nr 72, poz. 665 z późn. zm.) dalej: Prawo bankowe, jest zobowiązany, na wypadek śmierci posiadacza rachunku zgodnie z art. 55 Prawa bankowego do wypłaty kwoty wydatkowanej na koszty pogrzebu posiadacza rachunku – w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku. Wypłacona kwota nie wchodzi do spadków po posiadaczu rachunku na podstawie art. 55 ust. 1 pkt 2 Prawo bankowe.

Pismem z dnia 27 września 2007 r. Nr IPPB2/436-63/07-2/MZ wezwano wnioskodawcę o uzupełnienie wniosku w zakresie przesłania aktualnego pełnomocnictwa lub innego dokumentu, z którego wynika prawo do występowania w imieniu wnioskodawcy przez Panią J….. K…… oraz Panią M…… K……... W terminie uzupełniono wniosek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny P… . S.A. zwraca się z uprzejmą prośbą o udzielenie informacji, czy Bank wypłacając upoważnionym osobom zwrot kosztów pogrzebu spadkodawcy zobowiązany jest do przekazania naczelnikowi właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela informacji, o której mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn...

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Wykładnia gramatyczna art. 55 ustawy Prawo bankowe wskazuje, iż kwoty wydatkowane na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przedstawiła rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów – w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku, nie wchodzą do spadku po posiadaczu rachunku.

Ponadto w świetle art. 7 ust. 1 i 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów. Natomiast do długów i ciężarów zalicza się również koszty leczenia i opieki w czasie ostatniej choroby spadkodawcy, jak też koszty pogrzebu spadkodawcy.

W związku z powyższym wydatki te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Biorąc powyższe pod uwagę zdaniem P… . S.A. w przypadku wypłaty zwrotu kosztów pogrzebu spadkodawcy Bank nie jest zobowiązany do przekazania informacji o powyższym w trybie art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W dniu 26.11.2007 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną Nr IPPB2/436-63/07-5/MZ, stwierdzając, iż stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 23.08.2007 r. (data wpływu 12.09.2007 r.) jest nieprawidłowe.

Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa wniesione w dniu 12.12.2007 r. (data wpływu 17.12.2007 r.), zaś odpowiedzi na ww. wezwanie udzielono pismem z dnia 03.01.2008 r. Nr IPPB2/436-63/W/07-7/MZ (skutecznie doręczonym w dniu 09.01.2008 r.).

W dniu 12.02.2008 r. wpłynęła do tut. organu podatkowego skarga na ww. interpretację, w której wniesiono o jej uchylenie.

Wyrokiem z dnia 30.07.2008 r. sygn. akt III SA/Wa 585/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną interpretację i stwierdził, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza co następuje:

W świetle obowiązującego stanu prawnego – biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30.07.2008 r. sygn. akt III SA/Wa 585/08 – stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po ponownym przeanalizowaniu wniosku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zm.) w przypadku śmierci posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej bank jest obowiązany wypłacić z tych rachunków:

  1. kwotę wydatkowaną na koszty pogrzebu posiadacza rachunku osobie, która przestawiła rachunki stwierdzające wysokość poniesionych przez nią kosztów – w wysokości nieprzekraczającej kosztów urządzenia pogrzebu zgodnie ze zwyczajami przyjętymi w danym środowisku,
  2. kwotę równą wpłatom na rachunki dokonanym przez organ wypłacający świadczenie z ubezpieczenia lub zabezpieczenia społecznego albo uposażenie w stanie spoczynku, które nie przysługiwały za okres po śmierci posiadacza rachunku, wskazaną we wniosku organu wypłacającego to świadczenie lub uposażenie, skierowanym do banku wraz z podaniem numerów rachunków, na które dokonano wpłat.

Art. 55 ust. 2 ww. ustawy stanowi, iż kwota wypłacona zgodnie z ust. 1 pkt 1 nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku.

Postanowienie tego artykułu wprowadza istotny wyjątek od ogólnych zasad dziedziczenia, jest to bowiem przypadek wyłączenia ze spadku praw, które z chwilą śmierci spadkodawcy przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami (art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego).

W myśl art. 7 ust. 1 powyższej ustawy podstawę opodatkowania w podatku od spadków i darowizn stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Art. 7 ust. 3 tej ustawy określa, iż do długów i ciężarów zalicza m.in. koszty pogrzebu spadkodawcy, łącznie z nagrobkiem, w takim zakresie, w jakim koszty te odpowiadają zwyczajom przyjętym w danym środowisku, jeżeli nie zostały pokryte z majątku spadkodawcy, z zasiłku pogrzebowego lub nie zostały zwrócone w innej formie. Z powyższego przepisu wynika, iż koszty pogrzebu zaliczane są do długów i ciężarów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ pomniejszają podstawę opodatkowania tym podatkiem.

Natomiast w myśl art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) dłużnicy spadkodawcy lub osób, którym przysługują wierzytelności z tytułu zapisu (dalszego zapisu), wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na podstawie dyspozycji uczestnika tych funduszy na wypadek jego śmierci są obowiązani przekazać naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela, informację o dokonanych wypłatach (zwrocie długu) i ich wysokości, w terminie 14 dni od dnia wypłaty. Przepis ten stosuje się odpowiednio przy wypłacie przez spadkobierców należności w gotówce przypadającej z tytułu zapisu, dalszego zapisu lub polecenia testamentowego (art. 19 ust. 4).

Wynikający z art. 19 ust. 1 powyższej ustawy obowiązek poinformowania urzędu skarbowego o dokonanych wypłatach dotyczy zatem wypłat dokonywanych na rzecz:

  1. osób, które stały się wierzycielami w miejsce spadkodawcy,
  2. osób, którym przysługują wierzytelności z tytułu:
  • zapisu (dalszego zapisu),wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci,
  • umorzenia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego, otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na podstawie dyspozycji uczestnika tych funduszy na wypadek jego śmierci.

Osoby te są wierzycielami banku, w stosunku do których wypłata traktowana być może jako zwrot długu. Zauważyć bowiem należy, że ustawodawca w omawianym przepisie pojęcie „wypłata” opatrzył komentarzem, dodając w nawiasie określenie „zwrot długu”.

Natomiast osoba, której bank na podstawie przedłożonych dowodów wypłaca z rachunku bankowego spadkodawcy kwotę odpowiadającą poniesionym przez tę osobę kosztom pogrzebu, nie jest wierzycielem banku na podstawie żadnego z tytułów wskazanych w art. 19 ust. 1 ustawy.

Osobie tej przysługuje zwrot poniesionych kosztów pogrzebu w oparciu o przepis prawa - art. 55 ust. 1 pkt 1 prawa bankowego. Bez znaczenia jest okoliczność, czy osoba ta jest przy tym spadkobiercą. Okolicznością faktyczną stanowiącą podstawę zwrotu kosztów pogrzebu z rachunku bankowego spadkodawcy jest ich poniesienie przez określoną osobę. Nie ma to nic wspólnego z dziedziczeniem po spadkodawcy. Jeżeli nawet zwrot kosztów wypłacany jest osobie będącej spadkobiercą, to i tak tytułem tej wypłaty pozostaje art. 55 ust. 1 prawa bankowego. Spadkobierca, który kosztów pogrzebu nie poniósł nie otrzyma ich zwrotu bez względu na to, czy i jakie wierzytelności wymienione w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn będą mu przysługiwały wobec banku.

Reasumując należy stwierdzić, iż Bank wypłacając upoważnionym osobom zwrot kosztów pogrzebu spadkodawcy nie jest zobowiązany do przekazania naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela informacji o dokonanych wypłatach.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj