Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-99/08/SD
z 5 maja 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-99/08/SD
Data
2008.05.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
klub sportowy
koszty uzyskania przychodów
moment powstania przychodów
transfery
zmiana barw klubowych


Istota interpretacji
1. Czy począwszy od 01.01.2007 r. przychody z odstąpienia zawodnika należy zaliczyć do przychodów podatkowych w momencie otrzymania zapłaty, wystawienia faktury VAT, czy może podpisania umowy transferowej?
2. Czy począwszy od 01.01.2007 r. koszty związane z pozyskaniem zawodnika należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie dokonania zapłaty, w momencie ujęcia w księgach faktury z tytułu „zakupu zawodnika”, czy też należy ten transfer traktować jako nabycie wartości niematerialnej i prawej i amortyzować przez okres 5 lat (transfer definitywny) lub przez okres trwania umowy transferowej (transfer ograniczony)?
3. Czy począwszy od 01.01.2007 r. w przypadku transferów czasowych (np. na okres 2 lat), zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawych, należy ujmować ten koszt proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy, czy należy go w całości zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu w dacie jego ujęcia w księgach na podstawie otrzymanej faktury, czy też należy go w całości zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu w dacie dokonania zapłaty?



Wniosek ORD-IN 600 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 01 lutego 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 06 lutego 2008 r.) uzupełnionym w dniu 03 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • momentu zaliczenia do przychodów podatkowych przychodów z odstąpienia zawodnika – jest prawidłowe,
  • sposobu zakwalifikowania wydatków związanych z pozyskaniem zawodnika bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów lub poprzez odpisy amortyzacyjne – jest prawidłowe,
  • momentu zaliczenia do kosztów uzyskani przychodów wydatków związanych z pozyskaniem zawodnika – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06 lutego 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • momentu zaliczenia do przychodów podatkowych przychodów z odstąpienia zawodnika,
  • sposobu zakwalifikowania wydatków związanych z pozyskaniem zawodnika bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów lub poprzez odpisy amortyzacyjne,
  • momentu zaliczenia do kosztów uzyskani przychodów wydatków związanych z pozyskaniem zawodnika.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 18 lutego 2008 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP w dniu 03 marca 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Głównym celem Spółki jest prowadzenie piłkarskiego klubu sportowego oraz propagowanie tego sportu. Jedną z częstych operacji jest tzw. „transfer zawodników” będący przejściem zawodnika z klubu do klubu, na ogół za odpowiednim odszkodowaniem dla klubu macierzystego. Przedmiotem transferu jest umożliwienie graczowi występowania w barwach innego klubu. Często transfery określane są w treści umów „kosztami szkolenia zawodnika”. „ekwiwalentem za wyszkolenie zawodnika”, „ryczałtem za odstąpienie zawodnika”.

W publikacjach jest to niekiedy traktowane jako odsprzedaż praw majątkowych. Transfery odbywają się na pewien okres (tzw. transfery ograniczone) np. 2 lata, lub też na stałe (tzw. transfery definitywne). Na okoliczność tych transakcji sporządzane są umowy transferowe, które regulują warunki, jakie klub musi spełnić, żeby dany zawodnik był uprawniony do gry w brawach klubu pozyskującego. Transakcje te w zależności od klubu, są różnie dokumentowane poprzez wystawianie faktur VAT, not obciążeniowych lub ograniczaniu się do podpisania samej umowy. Należy także zaznaczyć, że płatności za zawodników następują niejednokrotnie po okresie kilku miesięcy od dnia przekazania zawodnika innemu klubowi. Często zdarzenia te (wydanie zawodnika i zapłata) występują w różnych latach podatkowych.

Dotychczas za moment powstania przychodu zgodnie z interpretacją (sygn. OG-005/93/PDI-423/12/2005 z dnia 12.08.2005 r.) Spółka uznawała dzień otrzymywania zapłaty. Natomiast koszty pozyskania zawodnika ujmowała zgodnie z postanowieniem z dnia 12.08.2005 r. (OG-005/93/PDI-423/12-2/2005) w momencie dokonania zapłaty.

Spółka uznawała, że zawodnik pozyskany przez jednostkę nie może być kontrolowanym składnikiem majątku Spółki, a więc nie można tej transakcji uznać za nabycie praw majątkowych rozumianych jako wartości niematerialne i prawne, nad którymi Spółka ma pełny nadzór i może nimi swobodnie dysponować, zamienić na inne w procesie prowadzonej działalności, czy chociażby odsprzedać bez zgody zawodnika. Stąd transfer zawodnika nie spełnia warunków do uznania go za prawo majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o ekonomicznej użyteczności dłuższej niż rok. Bez wątpienia jest to jednak wydatek poniesiony w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem i zdaniem Spółki winien być odniesiony w koszty Spółki.

Wątpliwości Spółki budzą wskazane w ww. postanowieniach stanowiska w kontekście art. 12 ust. 3a, art. 15 ust. 4d i art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w formie obowiązującej od 01.01.2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy począwszy od 01 stycznia 2007 r. przychody z odstąpienia zawodnika należy zaliczyć do przychodów podatkowych w momencie otrzymania zapłaty, wystawienia faktury VAT, czy może podpisania umowy transferowej...

  2. Czy począwszy od 01 stycznia 2007 r. koszty związane z pozyskaniem zawodnika należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w momencie dokonania zapłaty, w momencie ujęcia w księgach faktury z tytułu „zakupu zawodnika”, czy też należy ten transfer traktować jako nabycie wartości niematerialnej i prawej i amortyzować przez okres 5 lat (transfer definitywny) lub przez okres trwania umowy transferowej (transfer ograniczony)...

  3. Czy począwszy od 01 stycznia 2007 r. w przypadku transferów czasowych (np. na okres 2 lat), zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawych, należy ujmować ten koszt proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy, czy należy go w całości zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu w dacie jego ujęcia w księgach na podstawie otrzymanej faktury, czy też należy go w całości zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu w dacie dokonania zapłaty...

Zdaniem Spółki

ad.1.
Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku przejścia zawodnika do innego klubu, przychód nastąpi z dniem wydania zawodnika wynikającym z umowy nie później niż z dniem wystawienia faktury. Zgodnie z PKWiU 92.62.12 transfer zawodników jest zdefiniowany, jako usługi z organizacji imprez sportowych. Stąd, rozpatrując moment zaliczenia omawianego rodzaju przychodów do przychodów podatkowych należy zastosować art. 12 ust. 3a.

Pogląd Spółki odnośnie kwalifikacji pozostaje w zgodzie z opinią, przytoczoną przez organ podatkowy w postanowieniu Urzędu Skarbowego w Krośnie z dnia 25 kwietnia 2006 r. US PP 443/33/06. „(…) W działalności klubu występują przypadki odpłatnych transferów jego zawodników do innych klubów sportowych. W związku z powyższym klub zwrócił się do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Ł. o sklasyfikowanie do odpowiedniego grupowania statystycznego czynności transferu zawodnika. Wg opinii Ośrodka Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi usługi polegające na transferze zawodnika pomiędzy klubami sportowymi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.62.12-00.00 usługi związane z organizowaniem imprez sportowych (…)”.

ad .2.
Zdaniem Spółki w związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 01 stycznia 2007 r. koszty transferu zawodników jako pośrednie koszty uzyskania przychodu winny być księgowane nie w momencie dokonania zapłaty, ale na podstawie wystawionej faktury lub noty obciążeniowej, a w przypadku ich braku na podstawie umowy.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 4d w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2007 r. koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącane w dacie ich poniesienia (…)” Treść art. 15 ust. 4e w brzmieniu obowiązującym od 01 stycznia 2007 r. wskazuje, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury, (…)” W związku z powyższymi przepisami z dniem 01 stycznia 2007 r. zdaniem Spółki, w przypadku transferu, koszt ten jako pośredni koszt uzyskania przychodu winien być księgowany w koszty nie w momencie zapłaty ale na podstawie wystawionej faktury lub noty obciążeniowej, a w przypadku ich braku na podstawie umowy.

ad 3.
W przypadku transferów czasowych (np. na okres 2 lat), w opinii Spółki nie ma zastosowania art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym należy ujmować koszt proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy. Zawodnik, jak zostało wspomniane wcześniej nie posiada statusu prawa majątkowego, zawodnika jako człowieka również nie można kupić, stąd zapłacone pieniądze mają zdaniem Spółki charakter jedynie świadczenia pieniężnego rozumianego jako odstępne. Ponadto, zawodnik może ulec w każdej chwili kontuzji i nie uczestniczyć w ogóle w rozgrywkach. Spółka uważa więc, że koszty o których mowa w przedmiotowej sprawie są kosztami pośrednimi i powinny być potrącane jednorazowo w dacie ich poniesienia.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje.

ad .1.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Zgodnie z art. 12 ust. 3a ww. ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Z ww. przepisów wynika więc, że za datę powstania przychodu należnego uważa się m.in. dzień wykonania usługi lub częściowego jej wykonania, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności, z zastrzeżeniem m.in. usług rozliczanych w czasie. Użyte przez ustawodawcę określenie „nie później jednak niż” wskazuje, iż celem przyjętego rozwiązania jest, aby przychód należny był określany w dacie wystąpienia jednej z tych okoliczności.

Dokonanie przez klub sportowy transferu zawodnika za wynagrodzeniem do innego klubu sportowego zakwalifikowane wg PKWiU do grupowania 92.62.12-00.00 stanowi usługę związaną z organizowaniem imprez sportowych.

W świetle powyższych przepisów, przychody z odstąpienia zawodnika Spółka winna rozpoznać w dacie wydania zawodnika, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności w zależności które z tych zdarzeń nastąpi najwcześniej.

Stanowisko Spółki jest prawidłowe.

ad .2.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Konstrukcja kosztów uzyskania przychodów, określona w ww. przepisach oparta jest na klauzuli generalnej stanowiącej, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkami wymienionymi w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Podatnik ma więc prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatki jeżeli pozostają w związku przyczynowo–skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodu. Będą to koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz koszty związane z całokształtem działalności podatnika, pod warunkiem, że wykaże on ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Koszty związane z pozyskaniem zawodnika należy uznać jako koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami. Trudno bowiem przypisać poniesionym wydatkom związanym z transferem konkretne przychody.

Natomiast ustosunkowując się do kwestii zaliczenia powyższych wydatków jako wartości niematerialnych i prawnych, organ podatkowy wyjaśnia, iż w art. 16b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca zawarł zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych. W związku z tym, że zakup zawodnika, nie został uwzględniony w powyższym przepisie, nie można w tym przypadku stosować przepisów art. 16m ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Należy więc uznać, że pozyskanie zawodnika nie stanowi nabycia wartości niematerialnej i prawnej, a więc nie podlega amortyzacji.

Zgodnie z art. art. 15 ust. 4e cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

W świetle powyższych przepisów, wydatki związane z pozyskaniem zawodnika, powinny zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dniu w którym koszt ujęto w księgach rachunkowych zgodnie z art. 15 ust. 4e tej ustawy.

Stanowisko Spółki jest prawidłowe.

ad .3.
Zgodnie z art. 15 ust. 4d ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Poniesione wydatki związane z czasowym transferem zawodnika mają wpływ na przychody Spółki nie tylko w roku poniesienia wydatków, ale również w okresie trwania całego kontraktu, dlatego zgodnie z zapisem art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy je rozliczyć proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą tj. okresu na jaki został zawarty kontrakt.

Stanowisko Spółki jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj