Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423–56/07/KUKM
z 21 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423–56/07/KUKM
Data
2007.03.21



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
budowa budynków
cena zakupu
faktura zaliczkowa
moment powstania obowiązku podatkowego
moment powstania przychodów
należność
nieruchomości
prace
prawo własności
protokół
przedpłaty
przychody należne
przychód
rata
roboty
sprzedaż nieruchomości
umowa kupna-sprzedaży
umowa przedwstępna
umowa warunkowa
użytkowanie wieczyste
wniosek
wpłata
wykonanie usługi
wystawienie faktury
zaliczka miesięczna
zaliczka na poczet ceny
zapłata
zarachowanie


Pytanie podatnika
Czy zaliczki fakturowane przez Sprzedającego na rzecz Nabywcy oraz otrzymywane przez Sprzedającego na podstawie tych faktur, na podstawie umowy i na poczet ustalonej ceny całkowitej umowy kupna–sprzedaży nieruchomości stanowią przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczek tych nie zalicza się do przychodu do czasu spełnienia przesłanek z art. 12 ust. 3a pkt 1? Aktem notarialnym strony umowy zawarły przedwstępną warunkową umowę sprzedaży prawa wieczystego użytkowania nieruchomości oraz własności wznoszonego budynku, którego inwestorem jest Sprzedający. Zgodnie z aktem, Kupujący zapłaci Sprzedającemu zaliczki na poczet ceny w formie miesięcznych rat (plus VAT) zgodnie z zaawansowaniem robót, w kwocie odpowiadającej 90% wartości wykonanych robót (w dacie obliczenia zaliczki).


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 16 lutego 2007 r. (z datą wpływu do tutejszego Urzędu w dniu 16 lutego 2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że aktem notarialnym z dnia 16.12.2005 r. strony umowy: Sp. z o.o. jako Sprzedający oraz IV Sp. z o.o. jako Kupujący zawarły przedwstępną warunkową umowę sprzedaży prawa wieczystego użytkowania nieruchomości oraz własności budynku położonego w Warszawie. Na mocy tej umowy Sprzedający zobowiązał się sprzedać Kupującemu prawo wieczystego użytkowania oraz prawo własności nowo wznoszonego budynku na gruncie będącym przedmiotem użytkowania wieczystego.

Inwestorem nowo wznoszonego budynku jest Sprzedający.

Strony umowy ustaliły, że płatność będzie następowała w formie zaliczek. Pierwsza zaliczka wpłacona została po podpisaniu umowy – w dniu 16 grudnia 2005 roku.

Zgodnie z przedwstępną warunkową umową sprzedaży Kupujący zapłaci Sprzedającemu drugą i następne zaliczki na poczet ceny w formie miesięcznych rat (plus VAT) zgodnie z zaawansowaniem robót, w kwocie odpowiadającej 90% wartości wykonanych robót (w dacie obliczenia zaliczki).

Wysokość zaliczek (dokumentowana fakturami VAT) ustalana jest na podstawie wystawianych przez Sprzedającego/Inwestora wniosków o płatność, w oparciu o protokoły zaawansowania robót, sporządzone przez Generalnego Wykonawcę (firmę D) i akceptowane przez Kupującego i Sprzedającego.

Inwestor/Sprzedawca wznoszonego budynku, biorąc pod uwagę stan zaawansowania robót, wystawia faktury VAT zgodnie z zapisami przedwstępnej warunkowej umowy sprzedaży, które traktowane są jako przedpłata ustalonej ceny zakupu prawa wieczystego gruntu oraz własności budynku (finalizacja transakcji nastąpi po wybudowaniu budynku – na koniec 2008 roku, kiedy to zostanie sporządzony akt notarialny sprzedaży ww. nieruchomości).

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka wnosi o potwierdzenie następującego stanowiska:

1. Ustalone w opisany sposób zaliczki fakturowane przez Sprzedającego na rzecz Nabywcy otrzymywane przez Sprzedającego na podstawie tych faktur, na podstawie umowy i na poczet ustalonej ceny całkowitej umowy kupna–sprzedaży nieruchomości stanowią dla Podatnika–Sprzedającego przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

2. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczek tych nie zalicza się do przychodu do czasu spełnienia przesłanek wskazanych w przepisie art. 12 ust. 3a pkt 1.

Spółka stoi na stanowisku, że otrzymane zaliczki na poczet ustalonej ceny sprzedaży nieruchomości, ustalane na podstawie zawartej umowy notarialnej i w sposób wynikający ze stanu zaawansowania robót, należy rozpatrywać i interpretować ściśle według przywołanego przepisu art. 12 ust. 4 pkt 1 i przyjąć, że zaliczki te nie stanowią przychodu. Powyższe oznacza, że obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych nie powstaje, mimo wystawienia zaliczkowej faktury VAT stosownie do przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Faktura ta jest neutralna dla podatku dochodowego od osób prawnych. Dopiero spełnienie przesłanek wskazanych w przepisie art. 12 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (wystawienie faktury nie później niż w ostatni dzień miesiąca, w którym wydano towar), obliguje do uwzględnienia przychodu w podstawie opodatkowania.

Zdaniem Podatnika jego stanowisko prezentowane jest w oparciu o art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak również dostępne Podatnikowi interpretacje innych organów skarbowych, tj.: Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 10.05.2005 r. sygnatura ZD/406-33/CIT/05, Urzędu Skarbowego w Skarżysku–Kamiennej z dnia 05.01.2006 r. sygnatura DP/415-28-2005.

Odnosząc się do opisanego stanu faktycznego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, uznając stanowisko Spółki za nieprawidłowe, informuje co następuje:

Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Na podstawie art. 12 ust. 3a, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

W myśl przepisu art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W przytoczonym powyżej przepisie sformułowanie „pobranych wpłat lub zarachowanych należności” odnosi się do pobranych przez podatnika przedpłat i zaliczek na poczet dostaw towarów i usług, których wykonanie nastąpi w innym terminie.

Zaliczką jest część pieniędzy wpłacona na poczet czegoś. Zaliczkę najczęściej stanowi zapłata przez kupującego uiszczana z góry, pokrywająca cześć przyszłej, wynikającej z umowy sprzedaży należności/ceny.

Z cytowanego przepisu wynika wyrażnie, że do przychodów nie są zaliczane pobrane lub zarachowane kwoty dotyczące dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Chodzi więc o sytuację, gdy w danym okresie sprawozdawczym (miesiącu, roku podatkowym) w ogóle nie przystąpiono do wykonania usługi.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że na mocy umowy notarialnej Podatnik jako Sprzedający zobowiązał się sprzedać prawo wieczystego użytkowania oraz prawo własności nowo wznoszonego budynku na gruncie będącym przedmiotem użytkowania wieczystego.

Strony w umowie ustaliły, że kolejne płatności będą następowały w formie zaliczek, gdyż pierwsza płatność została uiszczona na poczet ceny sprzedaży w momencie podpisania umowy. Kolejne zaliczki mają postać miesięcznych rat (plus VAT) w kwocie 90% wartości wykonanych robót, zgodnie z zaawansowaniem prac. Wysokość zaliczek udokumentowana fakturami VAT (załącznik do wniosku), ustalana jest na podstawie wystawianych przez Sprzedającego wniosków o płatność, w oparciu o protokoły zaawansowania robót sporządzone przez Generalnego Wykonawcę (firmę D.) i akceptowane przez Strony umowy kupna–sprzedaży.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż zapłata za wystawione przez Podatnika faktury VAT nie ma charakteru zaliczkowego, dotyczącego sprzedawanych praw majątkowych. W sytuacji gdy kwota wynikająca z faktury VAT, określona w niej jako „zalicza”, jest w istocie zapłatą za wykonanie części prac na podstawie protokołu zaawansowania robót, to nie jest już „zaliczką” w myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 updop w powyższym rozumieniu. Jest natomiast zapłatą za częściowe wykonanie usługi/świadczenia, a nie zapłatą na poczet przyszłej sprzedaży praw własności. Dlatego kwoty ustalone w opisany sposób w świetle art. 12 ust. 3a updop są przychodem do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Podatnika, że zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 updop zaliczek tych nie zalicza się do przychodu do czasu spełnienia przesłanek wskazanych w przepisie art. 12 ust. 3a pkt 1, jest nieprawidłowe. Ustalone w opisany sposób zaliczki, fakturowane przez Sprzedającego na rzecz Nabywcy oraz kwoty otrzymywane przez Sprzedającego na podstawie tych faktur, na podstawie umowy i na poczet ustalonej ceny całkowitej umowy kupna–sprzedaży nieruchomości stanowią dla Podatnika przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie orzekł jak w sentencji.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się do przedstawionego przez Podatnika we wniosku stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, jednakże jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj