Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DWUS DPP-0051-43/06
z 28 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DWUS DPP-0051-43/06
Data
2007.02.28



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
korekta podatku
proporcja
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Czy w opisanym stanie faktycznym należy skorygować podatek naliczony w deklaracji VAT-7 za styczeń 2007r. o całą kwotę podatku naliczonego, czy tylko o tę część, którą odliczono według proporcji? Spółka wnosi również o interpretacje przepisu art. 91 ust. 1 ustawy, który stanowi, iż nie dokonuje się korekty podatku jeśli różnica między proporcjami nie przekracza 2 punktów procentowych.


Na podstawie art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późń. zm.) w związku z art. 90 ust.1-10, art. 91 ust. 1-3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535 z późń. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , w sprawie korekty podatku naliczonego

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest nieprawidłowe

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka odlicza podatek naliczony:

- od faktur za usługi dotyczące mediów według faktycznych usług, które są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, związanych z wynajmowaniem pomieszczeń,

- od faktur za żywność i za pranie według proporcji określonej w ust. 2 art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż niemożliwym jest wydzielenie części przypadającej na sprzedaż posiłków na zewnątrz oraz na usługi hotelowe dla matek przebywających z dziećmi na oddziałach.

Proporcja powyższa w latach 2004-2005 wyniosła 3%, natomiast za 2006r., w ocenie Wnioskodawcy, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż nie przekroczy 2%.

W związku z powyższym Spółka stawia następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym należy skorygować podatek naliczony w deklaracji VAT-7 za styczeń 2007r. o całą kwotę podatku naliczonego, czy tylko o tę część, którą odliczono według proporcji?

Spółka wnosi również o interpretacje przepisu art. 91 ust. 1 ustawy, który stanowi, iż nie dokonuje się korekty podatku jeśli różnica między proporcjami nie przekracza 2 punktów procentowych.

W ocenie Wnioskodawcy analiza przepisu art. 90 ust. 10 pkt 2 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, iż jeżeli nie zostanie przekroczona proporcja 2% należy skorygować podatek naliczony tylko o część odliczoną na podstawie proporcji. .

Analiza przepisów prawa podatkowego obowiązujących w 2006r. wskazuje co następuje:

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli jednak nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa powyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 ustawy. Zatem, w sytuacji kiedy występuje podatek naliczony związany zarówno z czynnościami opodatkowanymi jak i nieopodatkowanymi, którego nie można przyporządkować bezpośrednio do jednej bądź drugiej kategorii czynności – podatnik może zgodnie z brzmieniem art. 90 ust. 2 cytowanej ustawy pomniejszyć kwotę podatku należnego o część kwoty podatku naliczonego obliczoną przy zastosowaniu proporcji opartej na strukturze sprzedaży, ustalonej zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (tzw. proporcja wstępna). Istotne jest przy tym to, że jeżeli obliczona proporcja wstępna:

- przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o całą kwotę „wspólnego” podatku naliczonego (art. 90 ust. 10 pkt 1 ustawy),

- nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wstępna proporcja, (z 2005r.) według której był rozliczany VAT naliczony za 2006r. wynosiła 3%. Spółka miała więc prawo do do odliczenia podatku naliczonego.

Przy czym po zakończeniu roku podatkowego, odnośnie towarów i usług niezaliczanych do środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych podatnik stosownie do art. 91 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zobowiązana jest dokonać korekty w oparciu o proporcję obliczoną na podstawie faktycznie uzyskanych obrotów (proporcja ostateczna). Jednak korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją wstępną odliczenia określoną w art. 90 ust. 4, a proporcją ostateczną nie przekracza 2 punktów procentowych. Należy też wskazać, iż przepis ust. 1 art. 90 ustawy dotyczy jedynie korekty tego podatku naliczonego, który jest związany zarówno z czynnościami opodatkowanymi, jak i nieopodatkowanymi i jednocześnie nie daje się wyodrębnić (podzielić) do poszczególnych rodzajów czynności.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że jeżeli wskaźnik proporcji ostatecznej obliczonej za zakończony rok podatkowy 2006, jak twierdzi Wnioskodawca, najprawdopodobniej nie przekroczy 2% i różnica między tym wskaźnikiem a proporcją wstępną odliczenia stosowaną w 2006r. tj. 3% obliczoną zgodnie z art. 91 ust. 2-9 ustawy nie przekroczy 2 punktów procentowych, nie będzie obowiązku dokonywania korekty odliczonego w trybie art. 91 ust. 1 ustawy podatku. Jeżeli natomiast różnica między proporcją wstępną, a proporcją ostateczną określoną po zakończeniu roku 2006 przekroczy 2 punkty procentowe, wówczas w myśl przepisów art. 91 ust. 1 cytowanej ustawy Spółka obowiązana będzie do dokonania korekty podatku naliczonego w deklaracji VAT-7 za styczeń 2007r. - art. 91 ust. 3 w/w ustawy. Przy czym korekta taka będzie polegała na dostosowaniu odliczonego wstępnie podatku związanego ze sprzedażą opodatkowaną i nieopodatkowaną do faktycznej proporcji pomiędzy sprzedażą opodatkowaną i nieopodatkowaną występującą w poprzednim roku podatkowym.

Wskazuje sie jednocześnie, iż w przypadku, gdy zajdzie konieczność złożenia korekty podatku naliczonego,Spółka będzie musiała skorygować podatek naliczony tylko o tę część podatku, którą odliczono według proporcji. Wynika to z faktu, iż omawianą proporcję stosuje się tylko w stosunku do tej grupy nabyć towarów i usług, których nie da się wyodrębnić, związanych jednocześnie z obiema grupami czynności tj. zwolnionymi i opodatkowanymi, o ile część kwoty podatku naliczonego, wynikająca z faktur dokumentujących nabycie żywności i usług pralniczych (wskazanych w stanie faktycznym jako jedyne wspólne koszty dotyczące obu rodzaju wykonywanych czynności), nie można bezpośrednio przypisać do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W konsekwencji stwierdzić należy, iż przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj