Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR2/443-6/07/JPC
z 19 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR2/443-6/07/JPC
Data
2007.04.19



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
faktura korygująca
faktura zbiorcza
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Czy postępowanie podatnika polegające na wystawieniu jednej zbiorczej faktury korygującej do faktur wystawionych w ciągu rocznego okresu, zmniejszającej kwotę podatku należnego jest prawidłowe?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, póz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie -biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na zarządzaniu zasobami lokalowymi. W ramach realizacji zadań powierzonych przez właściciela zasobów oraz działając w jego imieniu zawiera cywilnoprawne umowy o najem lokali użytkowych. Do składników opłat za najem lokali należą:1)ustalony przez właściciela zasobów czynsz z najmu lokali,2)opłaty za konkretne świadczenia (m. in. za dostawę energii cieplnej, wody oraz odbiórnieczystości stałych i płynnych) w wielkościach niezbędnych do pokrycia ponoszonych przezPodatnika kosztów.

Faktury wystawiane miesięcznie dla najemców obejmują należności czynszowe za dany miesiąc oraz opłaty zaliczkowe za media. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego (np. roku 2006) dokonywane jest ostateczne rozliczenie zużycia mediów i wystawiane są faktury korygujące, ujmujące jedynie dane dot. pozycji korygowanych, zmniejszające wartość netto i podatek należny (zaliczki pobierane są w oparciu o dane dot. zużycia mediów za rok poprzedni z uwzględnieniem m. in. podwyżek cen i wzrostu zużycia i z tego względu faktyczna wartość zużytych mediów jest niższa od planowanej). Są to zbiorcze faktury korygujące, np. do faktur wystawionych w miesiącach styczeń-grudzień 2006r., zawierające dane, o których mowa w § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, póz. 798 ze zm.). Po otrzymaniu potwierdzenia odbioru faktury korygującej od najemców, Podatnik dokonuje obniżenia podatku VAT.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem: Czy postępowanie podatnika polegające na wystawieniu jednej zbiorczej faktury korygującej do faktur wystawionych w ciągu rocznego okresu, zmniejszającej kwotę podatku należnego jest prawidłowe?

Strona stoi na stanowisku, iż w świetle przepisów dot. podatku od towarów i usług, w szczególności przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r., postępowanie Podatnika w przedstawionym stanie faktycznym jest prawidłowe.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5; obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W myśl natomiast ust. 4 cytowanego przepisu obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Aby jednak kwota wynikająca z dokonanej korekty, co jest przedmiotem niniejszej interpretacji, mogła pomniejszyć podstawę opodatkowania fakt ten musi być udokumentowany, co oznacza, że musi być potwierdzony stosowną korektą uprzednio wystawionej faktury VAT. Powyższe umożliwiają przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, póz. 798 ze zm.).

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, w którym Podatnik wskazał, że opłaty za media mają charakter zaliczkowy (prognozowy) w przedmiotowej sprawie zastosowanie ma § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, póz. 798 ze zm.). Zgodnie bowiem z ust. 3 pkt 2 w/w przepisu, przepisy ust. l i 2 stosuje się odpowiednio w przypadku zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu.

Zgodnie z § 16 ust. l w zw. z ust. 3 pkt 2 w/w rozporządzenia w przypadku gdy po wystawieniu faktury dokonano zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu, podatnik dokonujący tego zwrotu wystawia fakturę korygującą. Stosownie do ust. 2 w/w przepisu faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:1)numer kolejny oraz datę jej wystawienia;2)dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:a) określone w § 9 ust. l pkt 1-3,b) nazwę towaru lub usługi objętych rabatem;3)kwotę i rodzaj udzielonego rabatu;4)kwotę zmniejszenia podatku należnego.

Stosownie do § 9 ust. l pkt 1-3 przywołanego rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:1)imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;2)numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;3)dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym.

Ponadto, zgodnie z § 16 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r., do przedmiotowych faktur korygujących odpowiednie zastosowanie mają przepisy § 9 ust. 5-7 i § 11 w/w rozporządzenia.

Mając na uwadze przytoczone powyżej przepisy stwierdzić należy, że nie zawierają one przeszkód prawnych uniemożliwiających wystawienie jednej zbiorczej faktury dokumentującej zwrot nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat. Zatem wystawienie przedmiotowej faktury należy uznać za dopuszczalne.

Jednakże z uwagi na brzmienie § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. stwierdzić należy, że taka zbiorcza faktura nie może stanowić podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał potwierdzenie jej otrzymania przez nabywcę. W myśl bowiem zdania pierwszego tego przepisu Sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy m. in. przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3. Przepis § 11 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. dotyczy sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych.

W związku z powyższym zbiorczą fakturę dokumentującą zwrot nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat należy rozliczyć zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt. 1 ustawy o VAT, w myśl którego w przypadku rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie. W przypadku braku określenia terminu w umowie dot. w/w transakcji zastosowanie znajdą przepisy ogólne w zakresie powstania obowiązku podatkowego, tj. art. 19 ust. 1 i ust. 4 ustawy o VAT.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż przedmiotowa faktura korygująca stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym została wystawiona.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj