Interpretacja Urzędu Skarbowego w Giżycku
US-I-1-410-3-13/07
z 21 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-I-1-410-3-13/07
Data
2007.05.21



Autor
Urząd Skarbowy w Giżycku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
próbka towaru


Pytanie podatnika
Czy wartość próbek jest kosztem uzyskania przychodów?


Na podstawie art. 14a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.03.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

Wnioskodawca zwrócił się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w związku z występującymi wątpliwościami odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, uprawnienie do występowania o udzielenie pisemnej interpretacji przysługuje podatnikom (płatnikom, inkasentom) w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego przedstawiając w nim jednocześnie w sposób wyczerpujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 15 marca 2007 roku wynika, że w ramach wykonywanej działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi działalność handlową polegającą m. in. na zakupie towarów handlowych u producentów i ich dalszej sprzedaży dla dystrybutorów i hurtowni. Prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów, zaś podatek dochodowy opłacany jest na zasadach ogólnych. Wspólnicy spółki cywilnej są zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Dokonano też rejestracji VAT-UE.

Obecnie od litewskiego producenta wyrobów mleczarskich – zarejestrowanego jako podatnika podatku od wartości dodanej zarówno na Litwie jak i dla potrzeb dostaw na terenie Unii Europejskiej, dokonywane są zakupy - na zasadzie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów – mleka zagęszczonego w puszkach. Jest ono dostarczane, w zależności od rodzaju wyrobu w opakowaniach 400, 410 lub 533-gramowych. Ponieważ wyroby litewskiego producenta nie są znane na polskim rynku, Wnioskodawca jest nakłaniany przez dystrybutorów i hurtownie w Polsce do dostarczania nieodpłatnie próbek w celu ich prezentacji i testowania przez sprzedawców detalicznych. Na obecnym etapie wprowadzania produktów na rynek, ilość przekazywanych próbek powinna się mieścić w zakresie 1-2% całości obrotu tym asortymentem. Aby zatem zaprezentować wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, konieczne jest przekazanie jego najmniejszej z możliwych ilości reprezentującą określony rodzaj towarów, jako próbki przekazuje się puszki 400, 410 lub 533 – gramowe.

W ocenie Wnioskodawcy, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartość przekazanych nieodpłatnie próbek towarów ponieważ w opisanym wyżej przypadku nie mają zastosowania przepisy mówiące o wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów przedmiotowych wydatków jako kosztów reprezentacji gdyż działania podmiotu gospodarczego nie posiadają typowych dla reprezentacji cech wystawności, podnoszenia, prestiżu lecz jedynie pozwalają na zapoznanie się odbiorców z właściwościami sprzedawanych towarów.

W tak zaprezentowanym stanie faktycznym Wnioskodawca wnosi o rozstrzygnięcie, czy wartość przekazanych próbek jest kosztem uzyskania przychodów?

Po przeanalizowaniu treści żądania objętego wnioskiem, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów pod warunkiem jednak, że nie są one wymienione w art. 23 tej ustawy. Z powyższego unormowania wynika, że:
- musi istnieć bezpośredni (lub pośredni) związek przyczynowy pomiędzy poniesionym przez podatnika wydatkiem, a osiągniętym przez niego przychodem lub przynajmniej realnie zakładaną możliwością uzyskania wymiernego przychodu na skutek poniesienia tego wydatku,
- koszt nie może być wymieniony w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zawartym w art. 23 ust. 1 ustawy podatkowej.

Oprócz wyżej wymienionych warunków, aby odliczyć koszt od przychodów przy ustalaniu dochodu do opodatkowania, koszty te musza spełniać kryterium formalne, a więc zostać prawidłowo udokumentowane.

Przedmiotem działalności Spółki jest handel polegający między innymi na zakupie towarów handlowych u producentów i ich dalszej sprzedaży dla dystrybutorów i hurtowni. Nie ulega zatem wątpliwości, że przekazywanie próbek umożliwia rozpowszechnienie informacji o wyrobach, wpływa więc na kształtowanie popytu poprzez: poszerzanie wiedzy potencjalnych nabywców o oferowanych towarach, zwiększenie u klientów skłonności do zakupu i zachęcanie ich do nabywania towarów od tego, a nie innego podmiotu gospodarczego. Koszty związane z przekazywaniem próbek ponoszone są w celu zwiększenia sprzedaży i pozyskania nowych odbiorców. Są więc niewątpliwie związane z przychodami Spółki, a co za tym idzie można je zaliczyć - zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy podatkowej - do kosztów uzyskania przychodów.

Należy również stwierdzić, że nieodpłatne przekazanie próbek towaru w warunkach, o których mowa wyżej należy zaksięgować na podstawie dowodów księgowych zgodnie z § 12 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, tj. poprzez skreślenie dotychczasowej treści i wpisanie nowej, z zachowanie czytelności błędnego (pierwotnego) zapisu oraz podpisanie poprawki i umieszczenie daty jej dokonania, przy czym zapisy zmniejszające koszty mogą być dokonane ze znakiem „-” lub kolorem czerwonym. Wobec tychże przepisów, w kol. 10 księgi podatkowej należy zmniejszyć koszt zakupu towarów handlowych ze znakiem „-” lub kolorem czerwonym, a następnie zaksięgować w kol. 14 księgi podatkowej jako pozostałe wydatki

Mając na uwadze aktualny stan prawny oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zaprezentowane we wniosku z dnia 15 marca 2007 roku jest prawidłowe.

Mając to na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku informuje ponadto, że:
- przedstawiona wyżej wiążąca interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, tj. na dzień złożenia wniosku,
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika - wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj