Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyniu
PP/443-7/07
z 24 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-7/07
Data
2007.04.24



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
kurs waluty
przeliczanie
szczególny moment powstania obowiązku podatkowego
transport drogowy
waluta
wartość


Pytanie podatnika
W jaki sposób przelicza się kwoty wyrażone w walucie obcej na złote dla celów podatku od towarów i usług ?


Z przedstawionego w piśmie podatnika stanu faktycznego wynika, że faktury VAT dokumentujące wewnątrzwspólnotowe usługi transportowe wystawia on w dniu otrzymania dokumentów CMR od kierowców i dla celów podatku od towarów i usług obrót w walucie obcej zgodnie z § 37 ust. 1 i 2 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 roku przelicza na złote polskie według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury. Jeżeli na dany dzień bieżący kurs średni nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Ma to miejsce w przypadku, gdy fakturę wewnętrzną wystawia w danym dniu do godziny 12#730;#730; i nie zna jeszcze średniego kursu ogłaszanego w tym dniu.

W związku z powyższym zwraca się on z zapytaniem, czy stosowany przez niego sposób przeliczania jest poprawny ?

Prezentuje stanowisko, że stosowany przez niego sposób przeliczania zgodny jest z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

W ust. 2 tego artykułu wskazano, że w przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony.

W ust. 3 tego artykułu zastrzeżono, że w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.

Powyższe przepisy w sposób jednoznaczny wskazują, że kwoty wyrażane w walucie obcej na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury.

Kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony stosuje się wyłącznie wówczas, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony. Odstępstwo to ma zastosowanie wówczas gdy Narodowy Bank Polski nie wyliczy i nie ogłosi średniego kursu waluty na dzień wystawienia faktury. Zasada ta nie ma zastosowania do faktur wystawianych przed ogłoszeniem średniego kursu waluty. Kurs waluty tego dnia został bowiem wyliczony i ogłoszony – w przypadku tym obowiązuje zatem podstawowy przepis nakazujący przeliczać kwoty wyrażone w walucie po kursie z dnia wystawienia faktury.

W swoim piśmie podatnik poinformował, że faktury VAT dokumentujące wewnątrzwspólnotowe usługi transportowe wystawia w dniu otrzymania dokumentów CMR od kierowców. Moment otrzymania dokumentów CMR od kierowców nie przesądza o momencie powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w przypadku wykonania usług transportu ładunków taborem samochodowym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

Powyższy przepis jednoznacznie wskazuje, że w przypadku świadczenia usług transportowych o momencie powstania obowiązku podatkowego i obowiązku udokumentowania usług decyduje moment otrzymania zapłaty, a w przypadkach gdy zapłata następuje w terminie późniejszym, niż 30 dni od wykonania usługi – w momencie upływu 30-dniowego terminu od dnia wykonania usługi.

Należy zatem stwierdzić, że w przypadku opóźnionego wystawienia faktury dokumentującej wykonanie wewnątrzspólnotowej usługi transportu towarów, do przeliczenia kwoty wyrażonej w walucie obcej na złote stosuje się zasadę wyrażoną w § 37 ust. 3. w/w rozporządzenia, zgodnie z którą do przeliczenia stosuje się wyliczony i ogłoszony przez Narodowy Bank Polski kurs średni waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Reasumując należy stwierdzić, że stanowisko podatnika w przedmiocie zapytania nie jest prawidłowe.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan sprawy przedstawiony w piśmie przesłanym przez pytającego, wg stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja ta obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego lub faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj