Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
1434/DD1/415/30P/07/TK
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1434/DD1/415/30P/07/TK
Data
2007.09.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
certyfikat rezydencji
podatek
unikanie podwójnego opodatkowania
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
1. Czy dysponując certyfikatem rezydencji podatkowej klienta, wystawionym przez Ministerstwo Rozwoju Ekonomicznego Nowej Zelandii, Spółka powinna naliczać różnicę pomiędzy ryczałtem, a stawką zapisaną w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania czyli 10 %, czy też przedłożenie certyfikatu rezydencji zwalnia Spółkę jako płatnika z obowiązku poboru podatku dochodowego od wypłacanych należności
2. Czy Spółka musi żądać certyfikatu rezydencji przed każdą wypłatą.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z póżn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28.06.2007 r. (wpływ do tut. Organu 02.07.2007 r.), w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga s t w i e r d z aże stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 28.06.2007 r. (wpływ do tut. Organu 02.07.2007 r.) jest prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 28.06.2007 r. (wpływ do tut. Urzędu w dniu 02.07.2007 r.), uzupełnionym w dniu 11.09.2997 r. wystąpił Pan w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, zadając pytania;

1) czy dysponując certyfikatem rezydencji podatkowej klienta, wystawionym przez Ministerstwo Rozwoju Ekonomicznego Nowej Zelandii, Spółka powinna naliczać różnicę pomiędzy ryczałtem, a stawką zapisaną w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania czyli 10 %, czy też przedłożenie certyfikatu rezydencji zwalnia Spółkę jako płatnika z obowiązku poboru podatku dochodowego od wypłacanych należności

2) czy Spółka musi żądać certyfikatu rezydencji przed każdą wypłatą.

Z przedstawionego stanu fatycznego wynika, że firma „............. „ sp. j. zajmuje się produkcją łodzi. Spółka ma podpisaną umowę z projektantem łodzi (osobą fizyczną) zamieszkałym na stałe w Nowej Zelandii i prowadzącym działalność gospodarczą z siedzibą w Nowej Zelandii. Według umowy, za każdą sprzedaną łódź wg jego projektu, projektant otrzymuje tantiemy. Spółka wysyła tantiemy w dolarach nowozelandzkich na konto bankowe projektanta na podstawie otrzymywanych faktur sprzedaży. Do obecnej chwili Spółka, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), pomniejszała wynagrodzenie o 20 % zryczałtowany podatek dochodowy.

Zdaniem Pana wypłacana kwota, od sprzedaży łodzi produkowanych przez polskiego płatnika, winna być pomniejszana o 10 % zryczałtowany podatek dochodowy, a certyfikat rezydencji Spółka powinna otrzymywać raz w roku.

W opisanym stanie faktycznym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga, uwzględniając stanowisko Pana zawarte w przedmiotowym wniosku, zauważa co następuje:

ad. 1) Zgodnie z art. 29 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez osoby nie mające w Polsce miejsca zamieszkania, przychodów z tytułu praw autorskich lub praw pokrewnych pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20 % przychodu. Przepis ten należy stosować z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Zastosowanie innej stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobieranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych, miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej. Jednak przedłożenie przez podatnika certyfikatu rezydencji i złożenie przez niego oświadczenia o opłacaniu należnego podatku w miejscu stałego zamieszkania, nie zwalnia Spółki jako płatnika z obowiązku pobrania podatku dochodowego w formie ryczałtu od wypłaconych należności. Dokumenty te pozwalają jedynie na zastosowanie stawki podatku niższej niż 20 % przychodu, o której mowa w art. 29 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli inną określa właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Z art. 12 ust. 2 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Nową Zelandią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisanej w Warszawie dnia 21.04.2005 r. wynika, że należności licencyjne ( określone w art. 3 pkt. a ) mogą być opodatkowane w umawiającym się państwie, w którym powstają i zgodnie z prawem tego Państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do należności licencyjnych ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10 % kwoty należności licencyjnych.Biorąc pod uwagę powyższe, należności od sprzedaży wyprodukowanych w Polsce łodzi wypłacane osobie uprawnionej mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się Państwie podlegają opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym w kraju w którym powstają czyli w Polsce.

ad. 2) Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów wyrażonym w piśmie z dnia 09.05.2001r, Nr PB-7/033/561/2001, płatnik powinien posiadać certyfikat rezydencji podatnika w chwili dokonania płatności ( definicję certyfikatu ujęto w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., jest to zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca zamieszkania podatnika). Płatnicy na podstawie bieżących kontaktów mają orientację co do miejsca zamieszkania lub siedziby partnerów zagranicznych i na tej podstawie, w przypadku zaistnienia okoliczności wskazujących na zmianę miejsca zamieszkania lub siedziby, winni żądać aktualizacji certyfikatu. Wobec braku tych szczególnych okoliczności, aktualizacja w zasadzie powinna mieć miejsce raz w danym roku podatkowym.

W związku z tym Płatnik powinien, co najmniej raz w roku uzyskać od podatnika certyfikat rezydencji, przy czym każdy następny z nich powinien zawierać potwierdzenie, że przez cały poprzedni okres miejsce jego zamieszkania nie uległo zmianie. Na podstawie tego samego certyfikatu wystawionego w danym roku podatkowym, może być dokonywana więcej niż jedna płatność w danym roku na rzecz tego samego podatnika.

Uwzględniając przedstawiony stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, iż stanowisko wyrażone we wniosku z dnia 28.06.2007 r. (wpływ do tut. Urzędu 02.07.2007 r.) jest prawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia omawianego zdarzenia.

W myśl art 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj