Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD/423-41/TP/07
z 1 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-41/TP/07
Data
2007.10.01



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
członek zarządu
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
udziałowiec
wynagrodzenie członka rady nadzorczej


Pytanie podatnika
Czy wynagrodzenie wypłacone udziałowcowi za pełnienie funkcji członka zarządu stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 lipca 2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 i art. 7 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opisane w piśmie z dnia 27 czerwca 2007r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 27 czerwca 2007r. (wpływ do tut. Urzędu 29 czerwca 2007r.) uzupełnionym pismem z dnia 21 września 2007r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola po

datkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Udziałowiec Spółki (osoba fizyczna zagraniczna) na postawie uchwały wspólników pełni funkcję prezesa zarządu i z tytułu pełnienia tej funkcji pobiera zryczałtowane wynagrodzenie. Zdaniem Spółki wynagrodzenie wypłacone udziałowcowi za pełnienie funkcji członka zarządu stanowi koszt uzyskania przychodu Spółki.

W odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.- zwanej dalej „ustawą”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1(...). Oznacza to, że konkretny wydatek jest kosztem uzyskania przychodów, jeżeli spełnia jednocześnie poniższe przesłanki:
- wykazuje związek z uzyskanym lub racjonalnie spodziewanym przychodem albo wpływa na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, przy czym ciężar wykazania istnienia takiego związku spoczywa na podatniku,
- nie został wymieniony w negatywnym katalogu kosztów zawartym w art. 16 ust.1 ustawy,
- istnieje dowód umożliwiający obiektywną ocenę, że okoliczności dotyczące powstania tego wydatku faktycznie miały miejsce.
Analizując treść przepisów art. 16 ust.1 ustawy należy zwrócić uwagę na zapis pkt 38. Według art. 16 ust.1 pkt 38 ustawy - nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców niebędących pracownikami w rozumieniu odrębnych przepisów(...).
Z brzmienia przepisu wynika, że jeżeli Spółkę i udziałowca niebędącego pracownikiem (w rozumieniu odrębnych przepisów) wiąże świadczenie wzajemne, to wydatki ponoszone przez Spółkę z racji zaistnienia tego związku – są Jej kosztem uzyskania przychodu.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia wzajemnego świadczenia. Jednakże jego znaczenie można wywieść z art. 487 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem – umowa jest wzajemna, gdy obie strony zobowiązują się w taki sposób, że świadczenie jednej z nich ma być odpowiednikiem świadczenia drugiej.
W myśl art. 201 §1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) zarząd prowadzi sprawy Spółki i reprezentuje Spółkę. Z treści pisma Spółki wynika, że prezesowi zarządu Spółki, który jest jednocześnie udziałowcem zostało przyznane uchwałą zgromadzenia wspólników wynagrodzenie z tytułu pełnionych funkcji członka zarządu. Wykonuje on więc na rzecz Spółki określone czynności, w zamian otrzymując ustalone wynagrodzenie. W związku z powyższym stwierdzić należy, że miejsce ma świadczenie wzajemne, a nie jednostronne, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy. Kwoty wynagrodzenia dla członka zarządu z tytułu pełnionych funkcji będą stanowiły zatem koszt uzyskania przychodu Spółki – pod warunkiem, że spełnione zostaną pozostałe przesłanki wynikające z art.15 ust. 1 ustawy.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym. Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 lipca 2007r. w związku z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony. Zgodnie natomiast z art. 4 ust. 2 ww. ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw niniejsza interpretacja wygasa z mocy prawa w razie zmiany przepisów, które były jej przedmiotem.Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 4 ust. 2 ww. ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj