Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/234/06
z 1 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/234/06
Data
2007.08.01



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
akcja promocyjna
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
podatek naliczony
promocja
samochód


Pytanie podatnika
1. Prawo do rozliczenia naliczonego podatku VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa.
2. Kwestia opodatkowania podatkiem od towarów i usług wartości wydanych talonów.


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), z urzędu zmienia postanowienie Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 23.08.2006 r. znak: PUS.II/443/84/2006/JZ oraz uznaje stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 24.05.2006 r. L.dz.DF/57/2006 za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 24.05.2006 r. L.dz.DF/57/2006, uzupełnionym pismem z dnia 4.08.2004 r. L.dz. DF/78/2006 P. Spółka z o.o. (aktualna nazwa: V. Spółka z o.o.) zwróciła się do Naczelnika Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z przedstawionego w pismach stanu faktycznego wynikało, iż podatnik w ramach kampanii promocyjnej, po wykonaniu przeglądu technicznego samochodu wydaje klientowi talon uprawniający do zakupu paliw płynnych. Talon ten realizowany jest bezpłatnie na Stacji Paliw Przedsiębiorstwa, z którym to podmiotem spółka zawarła umowę o współpracy w zakresie sprzedaży paliwa. Za zrealizowanie talonu druga strona umowy – Stacja Paliw, wystawia fakturę VAT dla Spółki P. W związku z tym, jednostka zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż przysługuje Jej prawo do rozliczenia naliczonego podatku VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa, jak również, nie ma obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług wartości wydanych talonów.

Postanowieniem z dnia 23.08.2006 r. znak: PUS.II/443/84/2006/JZ, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie przepisu art. 14a § 1 oraz § 4 Ordynacji podatkowej, przedstawione przez stronę stanowisko uznał za prawidłowe. Rozstrzygnięcie to nie zostało zaskarżone, a w sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie zważył, co następuje:

Katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług został zawarty w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą. Zgodnie z pkt 1 tego przepisu, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany odpowiednio w art. 7 i art. 8 ustawy. Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przez towary, w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Podkreślić w tym miejscu należy, iż zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług, reguluje powołany przepis art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług; czynności tam niewymienione nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

W świetle przywołanych regulacji, czynność przekazania przez spółkę poszczególnym klientom talonu, nie stanowi dostawy towaru; nie podlega więc regulacjom ustawy. Talon uprawniający jego okaziciela do otrzymania towarów lub innych świadczeń o wartości określonej na tym dokumencie, nie mieści się bowiem w przywołanej definicji towarów.

Odnosząc się do stanu faktycznego opisanego we wniosku, zauważyć należy, że działanie strony polegające na dokonaniu przeglądu technicznego oraz wydaniu talonu na realizowany bezpłatnie „zakup paliw płynnych”, ma charakter sprzedaży premiowej, która ma na celu zachęcenie potencjalnych klientów do korzystania z usług Stacji Kontroli Pojazdów, nie nosi zaś znamion reprezentacji lub reklamy.

Mając to na uwadze, stanowisko strony w ww. zakresie uznać należy za prawidłowe.

W kwestii dotyczącej prawa do rozliczenia naliczonego podatku VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa, należy zwrócić uwagę na przepis art. 86 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W sytuacji przedstawionej w przedmiotowym wniosku, nie można zanegować faktu istnienia związku dokonanych przez jednostkę zakupów towarów ze sprzedażą opodatkowaną, spółce będzie zatem przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup tychże towarów. Stanowisko jednostki w tym zakresie jest prawidłowe.

Zgodnie z regulacją art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, organ odwoławczy w drodze decyzji z urzędu zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 tej ustawy, jeżeli rażąco narusza ono prawo. Rażącym naruszeniem prawa jest naruszenie oczywiste, gdy rozstrzygnięcie organu I instancji jest ewidentnie sprzeczne z wyraźnym lub nie budzącym wątpliwości przepisem prawnym.

W postanowieniu z dnia 23.08.2006 r. znak: PUS.II/443/84/2006/JZ, organ I instancji stwierdził, iż „w opisanym przez Spółkę przypadku nastąpi przekazanie przez podatnika towarów (tj. paliwa) na cele reprezentacji i reklamy (...), a jeżeli towar ten nie wypełni (...) definicji prezentu o małej wartości to stosownie do (...) art. 7 ust. 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy przekazanie takie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.” Stanowisko takie, w świetle tego co wskazano wyżej, w ocenie Dyrektora tut. Izby, wyczerpuje dyspozycję zawartą w art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, zobowiązującą organ odwoławczy do eliminacji z obrotu prawnego postanowienia rażąco naruszającego prawo i orzeka jak w sentencji decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj