Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/878/KDO/423/21/07/W.Sz.
z 2 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/878/KDO/423/21/07/W.Sz.
Data
2007.05.02



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
kurs waluty
przeliczanie
różnice kursowe
waluta obca


Pytanie podatnika
1.czy za dzień poniesienia kosztu w walutach obcych uważa się dzień, na który fizycznie . zaksięgowano fakturę lub rachunek w księgach rachunkowych,
2.czy do faktury zagranicznej importowej należy stosować kurs z dnia poprzedzającego dzieńzaksięgowania tego dokumentu,
3.czy koszty delegacji zagranicznych przeliczamy wg kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień zaksięgowania faktur i rachunków, oraz czy można stosować do wyceny kosztów delegacji zagranicznych kurs z dnia udzielenia zaliczki pracownikowi (kurs sprzedaży banku) lub kurs realizacji operacji płaconych kartą płatniczą,
4.czy do wyceny kosztów utrzymania przedstawicielstw zagranicznych utworzonych przezSpółkę poza granicami kraju można stosować kurs, po którym zostały przekazane środki na utrzymanie przedstawicielstw (kurs sprzedaży) czy należy wyceniać koszty wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień zaksięgowania dokumentów,
5.jaki kurs należy stosować do korekt (Credit i Debet not) zakupów zagranicznych,
6.jaki kurs stosować do korekty eksportu i wewnątrzwspólnotowych dostaw?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spólki z dnia 09.02.2007r. ( data wpływu do III MUS Radom), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie:

1. czy za dzień poniesienia kosztu w walutach obcych uważa się dzień, na który fizycznie zaksięgowano fakturę lub rachunek w księgach rachunkowych,2.czy do faktury zagranicznej importowej należy stosować kurs z dnia poprzedzającego dzieńzaksięgowania tego dokumentu,3.czy koszty delegacji zagranicznych przeliczamy wg kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień zaksięgowania faktur i rachunków, oraz czy można stosować do wyceny kosztów delegacji zagranicznych kurs z dnia udzielenia zaliczki pracownikowi (kurs sprzedaży banku) lub kurs realizacji operacji płaconych kartą płatniczą,4.czy do wyceny kosztów utrzymania przedstawicielstw zagranicznych utworzonych przezSpółkę poza granicami kraju można stosować kurs, po którym zostały przekazane środki na utrzymanie przedstawicielstw (kurs sprzedaży) czy należy wyceniać koszty wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień zaksięgowania dokumentów,5.jaki kurs należy stosować do korekt (Credit i Debet not) zakupów zagranicznych,6.jaki kurs stosować do korekty eksportu i wewnątrzwspólnotowych dostaw?

Naczelnik Trzeciego Mazowieckigo Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane w w/w wniosku w zakresie wymienionym w punkcie 1, 2, 3, 4, 6 jest prawidłowe, w punkcie 5 prawidłowe w zakresie credit not, nieprawidłowe w zakresie debet not.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku o zakresie stosowania prawa podatkowego Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Zgodnie ze znowelizowanym art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o CIT lub updop, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ustawy o CIT. Wprowadzona została także reguła rozliczania kosztów w zależności od tego czy są to koszty tzw. bezpośrednie (które w bezpośredni sposób można powiązać z konktretnym przychodem), czy też pośrednie. Zasadą jest rozliczanie kosztów bezpośrednich w roku, w którym zostaną osiągnięte przychody z nimi związane. Dotyczy to zarówno kosztów, które poniesione zostały w latach poprzedzających rok podatkowy, jak i tych poniesionych w roku podatkowym. Natomiast koszty uzyskania inne niż bezpośrednio związane z przychodami są rozliczane w roku (dacie) ich poniesienia. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.Wprowadzono nowy przepis (art. 15 ust. 4e updop), zgodnie z którym koszt traktowany jest na zasadzie memoriałowej. Za dzień poniesienia kosztu podatkowego uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury, albo na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury. Wyjątkiem są ujęte jako koszty rezerwy albo bierne rozliczenia miedzyokresowe kosztów.

Spółka koszty poniesione w walutach obcych przelicza wg kursu z dnia poprzedzającego dzień zaksięgowania kosztu np. Spółka otrzymała fakturę od kontrahenta zagranicznego z datą wystawienia 12.01.2007r., fakturę zaksięgowała w księgach pod datą 15.01.2007r. stosując do jej przeliczenia średni kurs NBP z dnia 14.01.2007r. Faktury dokumentujące import towarów Spółka przelicza wg kursu z dnia poprzedzającego dzień zaksięgowania dokumentu. Koszty delegacji zagranicznych wnioskodawca przelicza wg kursu średniego NBP z dnia poprzedzającewgo dzień zaksięgowania dokumentów. Spółka rozlicza różnice kursowe pomiędzy różnicą kursów z dnia pobrania zaliczki dewizowej, a dniem zaksięgowania kosztów, podając następujący przykład:pobrano zaliczkę w wysokości 1000 Eoro – kurs sprzedaży z dnia pobrania wynosił 4,0zł,koszty z rozliczenia zaliczki zaksięgowano dnia 29.01.2007r., stosując do przeliczenia kosztów w wysokości 1000 Euro, kurs z dnia 28.01.2007r. np. 3,8zł,powstanie ujemna różnica kursowa w wysokości 200zł

Spółka posiada przedstawicielstwa zagraniczne na terenie Białorusi, Ukrainy i Uzbekistanu, które zostały utworzone w celu realizacji działalności w imieniu i na zlecenie Spółki. Na utrzymanie przedstawicielstwa przekazywane są środki pieniężne, z których jednostka pokrywa koszty utrzymania i działalności. Po zakończeniu miesiąca do siedziby Spółki przekazywane są kserokopie faktur i rachunków dokumentujących poniesione koszty.Koszty dotyczące utrzymania przedstawicielstw księgowane są np. pod datą 31.01.2007r.. Spółka dokonuje rozliczania różnic kursowych pomiędzy wartością walut z dnia przekazania środków na utrzymanie (kurs sprzedaży) a kursem z dnia zaksięgowania kosztów.

Do wyceny korekt kosztów w walutach obcych w wystawionych Credit notach (zmniejszenie) wniskodawca stosuje kurs z faktury pierwotnej. Chodzi o kurs właściwy dla wyceny faktury pierwotnej. W Debet notach (zwiększenie kosztów) Spółka stosuje kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień zaksięgowania dokumentów.W ocenie Spółki powstaje w tym przypadku nowy koszt, zatem właściwy jest kurs z dnia poprzedzającego zakisięgowanie Debet noty. Do wyceny korekt przychodu w walutach obcych w wystawionych fakturach korygujących wnioskodawca stosuje kurs z faktury pierwotnej. Chodzi o kurs właściwy dla wyceny faktury pierwotnej.

Stanowisko Spółki w przedstawionej sprawie:

1. W opinii Spółki, w przypadku otrzymania od kontrahentów zagranicznych faktur dokumentujących zarówno koszty bezposrednie jak i pośrednie do wyceny kosztów stosowany jest kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zaksiegowania dokumentów w księgach spółki. Dodany od 01.01.2007 roku art.15 ust 4e updop stanowi, że za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu uważa się dzień, na który koszt ujęto w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Tak, więc ustawodawca określił, że datę poniesienia kosztów wyznacza ujęcie go w księgach rachunkowych. Stąd w podanym przykładzie koszt został poniesiony 15 stycznia 2007r. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Dlatego w podanym przykładzie zastosowano kurs z dnia 14.01.2007r.

2. Do wyceny faktur importowych według wnioskodawcy należy stosować kurs z dnia poprzedzającego dzień zaksięgowania dokumentu, a nie kurs wykazany na dokumencie importowym SAD.

3. Koszty delegacji zagranicznych według Spółki przeliczać należy wg kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień zaksięgowania dokumentów.

4. Koszty dotyczące utrzymania i działalności przedstawicielstw księgowane pod datą 31.01.2007r. przeliczane są na złote polskie wg kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, czyli kurs z dnia 30.01.2007r.Rozliczenia różnic kursowych Spółka dokonuje pomiędzy wartością walut z dnia przekazania środków na utrzymanie (kurs sprzedaży) a kursem z dnia zaksięgowania kosztu.

5. Do wyceny korekt kosztów w walutach obcych, w wystawionych Credit notach (zmniejszenie)według wnioskodawcy należy stosować kurs z faktury pierwotnej. W Debet notach, ze względu na to, że jest to nowy koszt, Spółka uważa, że należy stosować kurs z dnia poprzedzającego dzień zaksięgowania Debet noty.

6. Do wyceny korekt przychodu w walutach obcych w wystawionych fakturach korygujących zdaniem Spółki należy stosować kurs z faktury pierwotnej.

Ze względu na występujące wątpliwości, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i stanowisko, Spółka pyta zatem :

1. czy za dzień poniesienia kosztu w walutach obcych uważa się dzień, na który fizycznie zaksięgowano fakturę lub rachunek w księgach rachunkowych,2.czy do faktury zagranicznej importowej należy stosować kurs z dnia poprzedzającego dzieńzaksięgowania tego dokumentu,3.czy koszty delegacji zagranicznych należy przeliczać wg kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień zaksięgowania faktur i rachunków, oraz czy można stosować do wyceny kosztów delegacji zagranicznych kurs z dnia udzielenia zaliczki pracownikowi (kurs sprzedaży banku) lub kurs realizacji operacji płaconych kartą płatniczą,4.czy do wyceny kosztów utrzymania przedstawicielstw zagranicznych utworzonych przezSpółkę poza granicami kraju można stosować kurs, po którym zostały przekazane środki na utrzymanie przedstawicielstw (kurs sprzedaży) czy należy wyceniać koszty wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień zaksięgowania dokumentów,5.jaki kurs należy stosować do korekt (Credit i Debet not) zakupów zagranicznych,6.jaki kurs stosować do korekty eksportu i wewnątrzwspólnotowych dostaw?

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza:

#9668; Stosownie do art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2007 roku nadanym ustawą z dnia 16 listopada 2006 roku (Dz. U. Nr 217, poz. 1589), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjatkiem kosztów wymienionych w art.16 ust. 1 ustawy. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza sie na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Artykuł 15 ust 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określa, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadajace im przychody, z zastrzeżeniem ust.4b i 4c.

Treść art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obowiązująca od 01.01.2007r. posiada następując brzmienie "koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bazpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą". Obowiązujący również od 01.01.2007r. ust. 4e art. 15 ustawy określa, iż za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Przytoczone wyżej przepisy wskazują, iż od 01.01.2007r. ustawodawca jednoznacznie dokonał w treści ustawy podziału na koszty bezpośrednio związane z osiągniętymi przychodami jak również inne niż bezposrednio związane z przychodami czyli tzw. koszty pośrednie. W znowelizowanej ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, ujęcie (zaksięgowanie) kosztu w księgach rachunkowych określa datę powstania kosztu podatkowego. Przepisy ustawy z dnia 29 września 1994r o rachunkowości decydują natomiast, na który dzień koszt ujmuje się w ksiegach rachunkowych, a tym samym przesądzają o dacie poniesienia kosztu podatkowego, z zastrzeżeniem rezerw i biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. Koszt podatkowy powstaje zatem w dniu faktycznego zaksięgowania kosztu w księgach rachunkowych, a nie w dniu przeprowadzenia operacji gospodarczej, np. w dniu wystawienia faktury, czy też otrzymania faktury. Zdaniem tutejszego organu podatkowego Spółka powinna dla celów podatkowych w wycenie faktur kosztowych w walutach obcych stosować średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dziń fizycznego zaksięgowania faktur w księgach rachunkowych.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy o pdop, koszty poniesione w walucie obcej przelicza się na złote polskie według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.Zgodnie z zapisem art. 15 ust. 4e tej ustawy za dzień poniesienia kosztów uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych. Stosując zatem wykładnię gramatyczną cytowanych wyżej przepisów, przy wycenie wartości importu, stosuje się średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień zaksięgowania faktury importowej.

#9668; Stosownie do treści art. 15 ust. 1 updop, koszty poniesione w walucie obcej przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Na podstawie tego przepisu wszelkie koszty poniesione podczas podróży służbowej mogą być przeliczone według kursu średniego z dnia poprzedzającego dzień zaksięgowania tych kosztów.

Co prawda, przepisy ustawy nie regulują sposobu przeliczenia ich po kursie, po jakim wypłacono zaliczkę, ale zważywszy, że w przypadku zagranicznych podróży służbowych pracownik otrzymuje zaliczkę w walucie obcej na niezbędne koszty podróży i pobytu poza granicami kraju, która to w momencie wypłaty nie stanowi kosztu, ale za przyjęciem kursu walut z dnia wypłaty zaliczki, przemawia fakt, że wydatki są pokrywane z wypłaconej zaliczki, co oznacza, że faktycznie są ponoszone według kursu walut z dnia wypłaty zaliczki. Przyjęcie natomiast średniego kursu NBP spowoduje powstanie różnic kursowych, poprzez które koszt sprowadzony zostanie do wartości z dnia zaliczki, dlatego też właściwym będzie zastosowanie kursu z dnia udzielenia zaliczki lub realizacji operacji płaconych kartą płatniczą. Wycena środków pieniężnych wypłaconych pracownikowi w formie zaliczki zostanie dokonana według faktycznie zastosowanego kursu walut. Przeliczenie wydatków na podstawie przedłożonych przez pracownika dowodów nastąpi również według faktycznie zastosowanego kursu walut z dnia wypłaty zaliczki, dlatego też w wyniku, w ten sposób dokonanego rozliczenia nie wystąpią róznice kursowe.Stosując natomiast do rozliczenia delegacji pracowniczej średni kurs z dnia poprzedzającego dzień rozliczenia delegacji (poniesienia kosztu), oraz przyjmując jako dzień zapłaty, dzień wypłaty zaliczki w myśl art. 15a ust 7 ustawy opdop, wystąpią dodatnie bądź ujemne różnice kursowe, dlatego też mniej kłopotliwym i mniej pracochłonnym jest zastosowanie dla celów wyceny zarówno kosztów wynikających z dowodów żródłowych w momencie rozliczenia delegacji oraz zapłaty w dacie wypłaty zaliczki wg faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu. Ustawa nie reguluje pojęcia faktycznie zastosowanego kursu walut, dlatego też należy przez to rozumieć kurs po jakim dokonano faktycznej wyceny waluty obcej w dniu dokonania operacji gospodarczej. Faktycznie zastosowany kurs waluty z danego dnia, jest kursem z dnia w którym Spółka np. dokonuje faktycznej zapłaty należności wynikającej z wystawionej przez kontrahenta faktury w jakiejkolwiek formie, czy też otrzymuje należność za wystawioną fakturę, co oznacza, że wycena powinna być dokonana według faktycznego kursu waluty z danego dnia, stosowanego w banku, z którego usług korzystał podatnik. Stosując do wyceny faktyczny kurs waluty należy zwrócić uwagę na treść art. 15a ust 5 ustawy, który to określa, że jeżeli kurs faktycznie zastosowany jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5% wartość kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać stronę umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. Zdaniem tutejszego Organu podatkowego stosowana przez Spółkę metoda wyceny kosztów delegacji zagranicznych jest prawidłowa, przepisy ustawy nie określają co prawda wyceny wg faktycznie zastosowanego kursu walut z dnia wypłaty zaliczki, ale zastosowanie takiej wyceny jest mniej pracochłonne i tożsame rachunkowo.

Moment poniesienia kosztów utrzymania i działalności przedstawicielstw zagranicznych, w związku z tym, że są to koszty ponoszone w walutach obcych winien być rozpoznany zgodnie z treścią art. 15 ust 4e ustawy, natomiast wyceny tego kosztu tak jak pozostałych kosztów w walutach obcych, winno się dokonywać według średniego kursu z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów stosownie do art.15 ust.4e updop, uważa się dzień na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. W związku z tym, że środki pieniężne w walucie obcej przekazywane są wcześniej niż moment poniesienia kosztu, moment ten traktowany będzie jako dzień załpaty dla celów ustalenia różnic kursowych, o których mowa w art. 15a cytowanej wyżej ustawy Stosownie do art. 15a ust. 2 pkt 2 updop, jeżeli wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, powstaną dodatnie różnice kursowe zwiększające przychody podatkowe.Gdy natomiast wartość poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia, powstaną ujemne różnice kursowe zwiększające koszty uzyskania przychodów.

Przepis art. 15 ust.1 ustawy o pdop, określa, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia żródła przychodów. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzeń poniesienia kosztu.Stosownie do art. 15 ust. 4 ustawy koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.Artykuł 15 ust.4e stanowi, iż za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury(rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych międzyokresowych rozliczeń kosztów.

Wnioskodawca w treści wniosku nie wskazuje czego dotyczą zagraniczne zakupy, dlatego też, jeżeli stan faktyczny dotyczy kosztów zakupu towarów, które to stanowią koszty bezpośrednio związane z przychodami, to winny być rozliczone w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z uwzględnieniem przepisów art. 15 ust. 4b i 4c ustawy. Korekty kosztów w walutach obcych dotyczące zakupu towarów na podstawie otrzymanych od kontrahentów zagranicznych "Credit not"- zmniejszenie kosztów, czy też "Debet not" – zwiększenie kosztów, dotyczą konkretnych zakupów towarów i stanowią koszty bezpośrednio związane z osiąganymi przychodami z tytułu sprzedaży towarów.Noty zmniejszające bądź zwiększające wartość zakupu, wystawione zostały do operacji gospodarczych, które w przeszłości miały miejsce, gdyż nastąpiło przyjęcie towaru na magazyn firmy. Zatem zdaniem tutejszego Organu podatkowego, wycena zwiększająca bądź zmniejszająca wartość tego towaru winna nastąpić na podstawie kursu historycznego, czyli kursu jaki został zastosowany do wyceny wartości zakupu w złotych polskich przy wycenie faktury pierwotnej.

#9668;Stosownie do art. 12 ust. 3 ustawy o pdop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Za datę powstania przychodu zgodnie z art.12 ust. 3a uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c – 3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. W myśl art. 12 ust 2 ustawy, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Generalnie w zakresie korekt sprzedaży zagranicznej stosuje się te same zasady, jakie stosuje się dla sprzedaży krajowej. Faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się do stanu zaistniałego w przeszłości. Punktem odniesienia dla faktury korygującej jest faktura pierwotna. Wobec powyższego przeliczenia na złote wartości korekty sprzedaży wykazanej na fakturze korygującej, zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego należy dokonać według kursu historycznego zastosowanego dla wyceny wartości przychodu z faktury pierwotnej. Potwierdza to treść art. 12 ust.3a ustawy, który określa, iż za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania towaru, nie póżniej niż dzień wystawienia faktury.Jak z powyższego wynika towar został wydany, co zostało potwierdzone wystawieniem faktury, a zatem moment powstania przychodu został rozpoznany, dlatego też korekta przychodu winna zdaniem tytejszego Organu podatkowego zostać wyceniona wg kursu zastosowanego przy wycenie faktury pierwotnej.

Reasumując powyższe okoliczności faktyczne i prawne - postanowiono jak w sentencji postanowienia.

P O U C Z E N I E

1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia;2.Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia;3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj