Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-5/423-7/07
z 19 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-5/423-7/07
Data
2007.09.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
spółdzielnie mieszkaniowe
zasoby mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy do zasobów mieszkaniowych zalicza się wszystkie budynki mieszkalne i niemieszkalne (w tym wbudowane i wolnostojące lokale użytkowo-usługowe i garaże) jak też związane z nimi grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów znajdujące się w ewidencji księgowej spółdzielni i mające odzwierciedlenie w funduszu wkładów mieszkaniowych i budowlanych oraz czy tworzony przez spółdzielnię mieszkaniową fundusz na remonty zasobów spółdzielni naliczany od wszystkich budynków i lokali wymienionych powyżej będzie stanowił koszt uzyskania przychodów ?


Postanowienie

Na podstawie art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z art.4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego w części za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 29.06.2007 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego (uzupełniony pismami – data wpływu 17.08.2007 r. i 12.09.2007 r.), w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadzi działalność w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze, postanowień innych ustaw oraz Statutu Spółdzielni. Natomiast w zakresie zobowiązań podatkowych spółdzielni zastosowanie znajduje ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółdzielnia przyjęła pojęcie zasobów mieszkaniowych w brzmieniu wynikającym z uchwały nr 95 Rady Ministrów 27 kwietnia 1973 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych (M.P. Nr 25 poz. 151), w ślad za pismem nr 17 z 27 sierpnia 1975 r. ogłoszonym w Informacjach i Komunikatach nr 11 z 1975 r. przez Zarząd Centralny Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.

Zgodnie z § 8 powołanej uchwały Rady Ministrów przez określenie „zasoby mieszkaniowe” rozumie się stanowiące własność spółdzielni:
1) Budynki mieszkalne wraz wyposażeniem technicznym (dźwigi osobowe i towarowe, aparaty do wymiany ciepła, kotłownie i hydrofornie wbudowane oraz uzupełniające je budynki (z wyposażeniem technicznym), jak:
- garaże wolnostojące i parkingi wielopoziomowe,
- budynki handlowo-usługowe,
- budynki osiedlowych warsztatów i zakładów konserwacyjno-remontowych,
- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,
- kotłownie i hydrofornie wolnostojące,
- budynki dla osiedlowej działalności społeczno-wychowawczej;
2) Urządzenia i uzbrojenie terenów, na których znajdują się budynki wymienione w pkt 1:
- zbiorniki, szamba,
- rurociągi i przewody sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej i ciepłowniczej,
- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,
- budowle inżynieryjne (studnie),
- budowle komunikacyjne (drogi, place, chodniki),
- ukształtowanie i zagospodarowanie terenu,
- budowle sportowe (boiska, pływalnie),
- inne budowle (latarnie oświetleniowe, ogrodzenia).

Wartość tych obiektów, jako środków trwałych sfinansowanych bezpośrednio z funduszu wkładów mieszkaniowych i budowlanych, podlega umorzeniu w ciężar kosztów tych funduszy, gdyż do wszystkich lokali, budynków zaliczanych do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych (mieszkalnych i niemieszkalnych) nie jest zaliczana amortyzacja, lecz tworzony w ciężar kosztów odpis na fundusz remontowy.

Związane z wyżej wymienionymi budowlami, obiektami opłaty eksploatacyjne wraz z odsetkami za zwłokę w razie nieterminowych wpłat oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Spółdzielnia pyta:

Czy do zasobów mieszkaniowych zalicza się wszystkie budynki mieszkalne i niemieszkalne (w tym wbudowane i wolnostojące lokale użytkowo-usługowe i garaże) jak też związane z nimi grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów znajdujące się w ewidencji księgowej spółdzielni i mające odzwierciedlenie w funduszu wkładów mieszkaniowych i budowlanych oraz czy tworzony przez spółdzielnię mieszkaniową fundusz na remonty zasobów spółdzielni naliczany od wszystkich budynków i lokali wymienionych powyżej będzie stanowił koszt uzyskania przychodów ?

Zdaniem Spółdzielni całokształt jej działalności jest działalnością gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Zatem wolne od podatku są dochody uzyskane z gospodarki tymi zasobami i przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów. Do zasobów mieszkaniowych zalicza się wszystkie budynki mieszkalne i niemieszkalne (w tym wbudowane i wolnostojące lokale użytkowo-usługowe i garaże) jak też związane z nimi grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów znajdujące się w ewidencji księgowej spółdzielni i mające odzwierciedlenie w funduszu wkładów mieszkaniowych i budowlanych. Fundusz remontowy naliczany od wszystkich budynków i lokali wymienionych powyżej obciąża koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie Spółdzielni i jednocześnie stanowi koszty uzyskania przychodu.

W myśl przepisu art.4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach, wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art.1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca 2007 r. - stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez spółdzielnię składają się wpływy z opłat (czynszów) pobieranych od członków spółdzielni oraz właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni.

Należności te kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie lokali mieszkalnych, pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich, jak również koszty ich zarządu i administracji.

Uwzględniając charakter opłat oraz pokrywanych z nich kosztów, przez pojęcie „zasoby mieszkaniowe", użyte w art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rozumie się nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Do zasobów mieszkaniowych zalicza się:
1. budynki mieszkalne wraz z wyposażeniem technicznym oraz przynależnymi do nich pomieszczeniami, w szczególności takimi jak:
- dźwigi osobowe i towarowe,
- aparaty do wymiany ciepła,
- kotłownie i hydrofornie wbudowane,
- klatki schodowe, strychy, piwnice, komórki, garaże,
2. pomieszczenia znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, związane z administrowaniem i zapewnieniem bezawaryjnego funkcjonowania osiedlowych budynków mieszkalnych, w szczególności:
- budynki (pomieszczenia) administracji osiedlowej,
- kotłownie i hydrofornie wolnostojące,
- osiedlowe warsztaty (zakłady) konserwacyjno-remontowe,
3. urządzenia i uzbrojenia terenów, na których znajdują się w/w budynki, w szczególności:
- zbiorniki - doły gnilne, szamba,
- rurociągi i przewody sieci wodno-kanalizacyjnej, gazowej, cieplnej,
- sieci elektroenergetyczne i telefoniczne,
- budowle inżynieryjne (studnie itp.),
- budowle komunikacyjne (jak: drogi osiedlowe, ulice, chodniki),
- inne budowle i urządzenia związane z ukształtowaniem i zagospodarowaniem terenu, mające wpływ na prawidłowe funkcjonowanie osiedlowych budynków mieszkalnych, jak np. latarnie oświetleniowe, ogrodzenia.

Do 31.12.2006 r. obowiązywał przepis art. 17 ust. 1 pkt 4f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego, wolne od podatku dochodowego były dochody spółdzielni mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

Począwszy od 1.01.2007 r. obowiązuje spółdzielnie mieszkaniowe art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowiący, że wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Związane z gospodarką mieszkaniową wpływy z opłat oraz pokrywane z nich koszty stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Stanowią one jednocześnie przychody i koszty podatkowe, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (art. 12 ust. 1 pkt 1 i art. 15 ust. 1, z uwzględnieniem art. 16 ust. 1).

Nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta przez spółdzielnię, ze źródeł o których mowa wyżej, stanowi dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wolny będzie od podatku dochodowego, o ile zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Również dochód uzyskany z odsetek od nieuregulowanych w terminie opłat za użytkowanie lokali mieszkalnych będzie podlegał, zgodnie z cytowanym powyżej art. 17 ust.1 pkt 44 ustawy zwolnieniu z podatku dochodowego pod warunkiem przeznaczenia go na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Natomiast opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany. Opodatkowaniu podlegać będą zatem dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy, tj. m.in. spółdzielnie mieszkaniowe. Działalnością taką jest, np. wynajmowanie lokali użytkowych, powierzchni reklamowych na budynkach, miejsc na dachach pod anteny satelitarne oraz telefonii komórkowej.

Mury budynków, dachy, garaże, inne pomieszczenia techniczne oraz wymienione powyżej budowle i urządzenia, znajdujące się w budynku mieszkalnym lub poza nim, mieszczą się w pojęciu „zasoby mieszkaniowe", o ile służą mieszkańcom lokali mieszkalnych w celu zaspokojenia ich potrzeb mieszkalnych.

Natomiast w sytuacji, gdy spółdzielnia odpłatnie wynajmuje (dzierżawi) te powierzchnie lub pomieszczenia osobom trzecim (nawet, gdy są to członkowie spółdzielni mieszkaniowej), na cele związane z prowadzoną przez nie działalnością - uzyskuje dochody z działalności gospodarczej, która nie jest podstawową działalnością prowadzoną przez spółdzielnię. W związku z tym dochody te podlegać będą opodatkowaniu - bez względu na cel, na jaki zostaną przeznaczone.

Także równowartość otrzymanych przez Spółdzielnię odsetek, za nieterminowe uregulowanie opłat za wynajem lokali użytkowych osobom trzecim nie stanowi dochodu wolnego od opodatkowania zgodnie z art.17 ust.1 pkt 44 ustawy, gdyż dochód z tego tytułu nie jest związany z gospodarowaniem zasobami mieszkaniowymi. Stąd też kwalifikując przychody i koszty dotyczące gospodarowania zasobami mieszkaniowymi, należy dla celów podatkowych posługiwać się powyższą definicją zasobów mieszkaniowych.

Ustosunkowując się do drugiej części pytania, zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1.

Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit.a) tejże ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy.

Przepis art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tj. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116), bez wątpienia nakłada na spółdzielnię mieszkaniową obowiązek tworzenia funduszu na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni.

Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokali.

Ustawodawca w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych posługuje się pojęciem zasobów mieszkaniowych spółdzielni, nie wyjaśniając go. Pojęcie to używane jest również w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 16c pkt 2 tej ustawy amortyzacji nie podlegają – budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-gospodarczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Z brzmienia powyższego zapisu wynika, że wolą ustawodawcy jest szerokie potraktowanie pojęcia zasobów mieszkaniowych, nie ograniczające się jedynie do lokali mieszkalnych, lecz również do całej infrastruktury towarzyszącej lokalom mieszkalnym (budowle, urządzenia) będące mieniem spółdzielni, która ma zapewnić zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych jej członków.

Do takiej konkluzji skłania ponadto przepis art. 2 cyt. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w świetle którego lokalem w rozumieniu ustawy jest samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r o własności lokali (tj Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.). Lokale te, jak wyżej wskazano, nie podlegają amortyzacji. Jest to jak najbardziej uzasadnione, gdyż odpowiednikiem amortyzacji jest podstawowy odpis na fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych obciążający koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni.

Na podstawie powyższych przepisów i wyjaśnień naliczony przez Spółdzielnię fundusz na remonty lokali mieszkalnych i niemieszkalnych, zaliczonych do zdefiniowanych na wstępie zasobów mieszkaniowych, będzie stanowił koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów art.16 ust. 1 pkt 9 lit.a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe w kwestii, iż do zasobów mieszkaniowych zalicza się zarówno lokale mieszkalne i niemieszkalne, służące zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych jej członków, natomiast dla celów zwolnienia w podatku dochodowego od osób prawnych oraz kwalifikacji wydatków do kosztów uzyskania przychodów, należy posługiwać się powyżej powołaną definicją tych zasobów.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj