Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PMO/436-16/07/72309/2007
z 3 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PMO/436-16/07/72309/2007
Data
2007.09.03



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
podwyższenie kapitału zakładowego


Pytanie podatnika
Czy od podwyższeniu kapitału należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych i w jakiej wysokości, jeżeli tak to która ze stron powinna go zapłacić i jaką sporządzić deklarację podatkową?


Postanowienie

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007r. w związku z art. 4 ust.1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 21.06.2007 roku (wpływ do Urzędu 26.06.2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 02.08.2007 r. oraz wyjaśnieniem z dnia 21.08.2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie odpowiedzi na zapytanie nr 3 dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Spółka w drodze uchwały Zgromadzenia Wspólników zamierza podwyższyć kapitał zakładowy o kwotę 1.200.000 zł poprzez ustanowienie nowych udziałów. Wspólnicy zostaną wezwani do złożenia oświadczenia jaka kwotę zamierzają wpłacić na powyższy cel. Udziały zostaną objęte przez wspólników, którzy wpłaca zadeklarowane wcześniej kwoty. Wpłaty wspólników nie są tożsame z dopłatami uregulowanymi w umowie Spółki. Spółka wystosowała zapytanie, czy wskazana czynność podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem Wnioskodawcy podwyższenie kapitału zakładowego w spółce kapitałowej należy opodatkować tym podatkiem. Obowiązek podatkowy z tytułu wniesienia lub podwyższenia wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie kapitału zakładowego, ciąży na Spółce. Podatnik powinien sporządzić deklarację wzór PCC­ 3, obliczyć należny podatek stosując stawkę 0.5% i wpłacić podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Ustosunkowując się do złożonego wniosku Naczelnik tut. Urzędu stwierdza co następuje:
Umowy spółki zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9 września 2000 r. (t.j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie w związku z art. 1 ust.1 pkt 2 cyt. wyżej ustawy temu podatkowi podlegają także zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. W przypadku umowy spółki - w myśl art. 1 ust. 3 pkt 2 tej ustawy - za zmianę uważa się m.in. wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego. Obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 2, powstaje z chwila podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawna i ciąży na spółce - art. 4 ust.1 pkt 9. Podstawę opodatkowania przy zmianie umowy spółki stanowi wartość, o która podwyższono kapitał zakładowy - art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o PCC. Obliczając kwotę należnego podatku od czynności cywilnoprawnych należy zastosować stawkę 0,5 %, w myśl art. 7 ust. 1 pkt 9. Spółka będąca podatnikiem z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego, ma obowiązek, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację podatkowa wzór PCC-3 oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego - zgodnie z dyspozycja art. 10 ust. 1 ustawy o PCC.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Wnioskodawcy orzekając jak w sentencji postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dniu złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sadem administracyjnym w zakresie wniosku.

Na niniejsze postanowienie służy prawo do wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, stosownie do art. 14a § 4 i art 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres zadania będącego przedmiotem zażalenia, stosownie do art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj