Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-330/07-2/MK
z 15 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-330/07-2/MK
Data
2008.01.15


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
aport
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie sporządzającej samodzielnie bilansu podlega ustawie o podatku od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2007 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 15 października 2007 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 19 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 19 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia zamierza do spółki kapitałowej wnieść aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W skład wkładu niepieniężnego, który Spółdzielnia zamierza wnieść do spółki kapitałowej wchodzą zarówno składniki materialne (złożone z linii produkcyjnej do produkcji wyrobów spożywczych wraz ze środkami transportu oraz grunty i budynki, w których prowadzona jest produkcja, wyposażenie tych budynków, sklepy zajmujące się dystrybucją wyprodukowanych artykułów spożywczych oraz wszelkie inne składniki majątkowe związane z prowadzeniem działalności w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów spożywczych), jak i niematerialne - w tym zobowiązania (np. koncesje, kredyty związane z majątkiem trwałym i obrotowym, inne składniki niematerialne).

Ponadto wszystkie składniki, które podlegają wniesieniu do spółki kapitałowej stanowią zespół składników, tzn. nie są to składniki przypadkowo dobrane (spełniające każdy odrębną niezależną od innego składnika rolę w Spółdzielni), tylko są to składniki, które łącznie spełniają określoną funkcję w Przedsiębiorstwie. Wszystkie składniki, podlegające wniesieniu do spółki kapitałowej, powiązane są ze sobą funkcyjnie i służą do działalności prowadzonej przez Spółdzielnię. Składniki będące przedmiotem aportu są też w istniejącej Spółdzielni wydzielone organizacyjnie:

  • działalność produkcyjna i w zakresie sprzedaży,
  • dystrybucja wyrobów spożywczych (prowadzona przez określone, ścisłe grono pracowników, którzy nie zajmują się inną działalnością Spółdzielni).


Wyodrębnienie finansowe jest zaś zrealizowane poprzez możliwość przyporządkowania odpowiednich przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań w ewidencji księgowej do tej wydzielonej części przedsiębiorstwa. W przypadku Spółdzielni możliwość ta jest faktycznie realizowana, gdyż stosowna ewidencja zdarzeń gospodarczych, dotyczących wydzielonej części przedsiębiorstwa, jest na bieżąco prowadzona na potrzeby wewnętrzne Spółdzielni.

Wnioskodawca podkreśla, iż działalność w zakresie produkcji i dystrybucji wyrobów spożywczych jest niezależna od pozostałych działalności prowadzonych przez Spółdzielnię, co oznacza, iż przedstawiony zespół składników, który ma być przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej, mógłby stanowić zupełnie oddzielne przedsiębiorstwo realizujące samodzielnie dane zadania.

Zainteresowany zakupując środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, towary, materiały i surowiec, odlicza podatek naliczony jako, że wykorzystano je do wykonywania czynności opodatkowanej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy opisany w niniejszym wniosku zespół składników materialnych i niematerialnych Spółdzielni stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa nie podlega przepisom ustawy o VAT, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy czynność wniesienia aportu na podstawie § 8 ust. 1 pkt..6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatkach od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.), korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, co powoduje utratę prawa do odliczenia, bowiem Spółdzielnia nie będzie już wykorzystywała składników materialnych i niematerialnych w swojej działalności gospodarczej.

W opinii składającego wniosek takie stosowanie przepisów prowadzi do sytuacji, w której podatek VAT związany z czynnością aportu nie zostanie odliczony. Wnioskodawca wnosząc aport nie będzie miał prawa do odliczenia, a jedynie wyceny np. towarów, materiałów, wyrobów gotowych i środków trwałych, której dokonać winien wg cen brutto, tj. z podatkiem VAT, a w spółce, do której aport wniesiono prawo do odliczenia nie powstanie, bowiem w dokumentacji potwierdzającej taką czynność pojawi się dostawa w ogóle nieopodatkowana.

Takie postępowanie Wnioskodawca uznaje za złamanie zasad rządzących podatkiem VAT wynikających z VI Dyrektywy. Wnioskujący powołuje się również na treść art. 93c § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.), stosownie do którego spółka otrzymująca aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest następcą prawnym wszystkich przewidzianych w przepisach praw podatkowych i obowiązków osoby prawnej dzielonej (w tym przypadku Spółdzielni), pozostająca w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku.

Wnioskodawca argumentuje, iż w przedstawionym stanie w chwili nabycia składników majątku Spółdzielni przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na związek ze sprzedażą opodatkowaną. Zatem powyższe przekazanie jako aportu do spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa, co prawda nie sporządzającej samodzielnie bilansu, ale mieszczącej się w normie art. 551 Kodeksu cywilnego określającego przedsiębiorstwo, nie pozbawia zbywcy prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem przekazanych składników majątkowych zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Powyższe wynika z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, gdzie ustawodawca stwierdza, że przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa czyli również jego wniesienia w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca jest zdania, iż zawartą we wniosku argumentację jego stanowiska w przedmiocie aportu oraz dokonywanych odliczeń potwierdzają przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w treści określonej art. 16g). Wnioskujący oczekuje zatem potwierdzenia bądź zaprzeczenia zawartego we wniosku stanowiska, że czynność wniesienia aportu pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenia podatku naliczonego, dokonane w związku z ich zakupami, które posłużyły sprzedaży opodatkowanej wnoszonej aportem zorganizowanej części Spółdzielni.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W myśl art. 6 pkt 1, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. przez sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie aportu.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak wynika z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wnoszone do spółki kapitałowej składniki stanowią zespół wyselekcjonowanych składników spełniających odrębne role i funkcje w przedsiębiorstwie. Składniki te o charakterze materialnym i niematerialnym powiązane są ze sobą funkcyjnie i służą wykonywanej działalności gospodarczej. Ze spółdzielni na potrzeby aportu wydzielono organizacyjnie:

  • działalność produkcyjną,
  • działalność w zakresie sprzedaży i dystrybucji wyrobów spożywczych.


Wyodrębnienie dokonane na potrzeby opisanej czynności dotyczy również spraw finansowych i odbywa się na podstawie przyporządkowania odpowiednich przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań w ewidencji księgowej do tej wydzielonej części przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie w sferze finansowej nie dotyczy jednak możliwości sporządzania w sposób samodzielny bilansu. Samodzielność wyodrębnionych składników mogących dokonywać czynności uznawanych za działalność gospodarczą nie odnosi się zatem do bilansowej niezależności. Brak tego ostatniego czynnika nie pozwala uznać wyszczególnionych składników przedsiębiorstwa za przedsiębiorstwo sensu stricte. Składniki majątkowe zbywane przez Wnioskodawcę nie wyczerpują również przesłanek umożliwiających uznanie wnoszonych składników za zakład samodzielnie sporządzający bilans. Brak tu bowiem zasadniczego elementu jakim jest bilans.

Określone przez Wnioskodawcę składniki mające stać się przedmiotem aportu wyczerpują – zgodnie z opinią Wnioskodawcy – definicje zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. z 2006 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.).


Mając na względzie, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie zwalnia z opodatkowania zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność taką należy opodatkować stawką podatku określoną w art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT w wysokości 22%.


W związku z udzieleniem na pytanie odpowiedzi negatywnej tut. Organ informuje, iż wyjaśnienia w przedmiocie obowiązku korekty kwot podatku naliczonego od podatku należnego stały się bezprzedmiotowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj