Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/423-28/07/25442
z 23 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/423-28/07/25442
Data
2007.03.23



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
wartość brutto
wierzytelność
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
Zapytanie Spółki dotyczyło: rozstrzygnięcia czy wierzytelności własne wynikające ze sprzedaży towarów wniesione aportem do spółki kapitałowej podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wspólnika w kwocie brutto wynikającej z faktury?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 18.12.2007 r. (data wpływu: 29.12.2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 25.01.2007 r. (data wpływu: 29.01.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Zapytanie Podatnika dotyczy rozstrzygnięcia czy wierzytelności własne wynikające ze sprzedaży towarów wniesione aportem do spółki kapitałowej podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów wspólnika w kwocie brutto wynikającej z faktury.

Według opisu stanu faktycznego Wnioskodawca jest wierzycielem z tytułu umowy sprzedaży towarów na rzecz stałego kontrahenta o zapłatę ceny. Wierzytelność tą zamierza wnieść jako wkład niepieniężny do spółki - dłużnika w zamian za objęcie akcji w jej podwyższonym kapitale zakładowym.

Na tle takiego stanu faktycznego Spółka formułuje stanowisko, że w przypadku wniesienia tytułem wkładu wierzytelności wynikającej z umowy sprzedaży towarów koszt uzyskania przychodu z tytułu objęcia akcji należy określić w wartości brutto ceny należnej za sprzedane towary, a więc z uwzględnieniem podatku od towarów i usług.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego nie potwierdza stanowiska Podatnika.

Stosownie do art. 15 ust. 1j ustawy z dnia z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr. 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej ustawą PDOP, w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości:
1) wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne,
2) wartości:
a) nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
b) określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
c) określonej zgodnie z ust. 1k, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części,
- jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni,
3) faktycznie poniesionych, niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, wydatków na nabycie innych niż wymienione w pkt 1 i 2 składników majątku podatnika - jeżeli przedmiotem wkładu są te inne składniki.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy PDOP nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów:
b) podatek należny w przypadku:
- importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,
- przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego informuje, że w sytuacji, gdy tytułem wkładu niepieniężnego wnoszone są wierzytelności własne wynikające ze sprzedaży towarów lub usług, nie będzie podstaw do ustalania kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1j pkt 3 ustawy PDOP. Przepis niniejszy koszty objęcia akcji ustala w wartości wydatków faktycznie poniesionych na składnik majątku wnoszony aportem, jednak nie zaliczonych uprzednio do kosztów podatkowych. Ponieważ wierzytelność wynikająca ze sprzedaży towarów była dla sprzedającego źródłem przychodu należnego w dniu wydania towaru lub wystawienia faktury na podstawie art 15 ust. 3 i ust. 3a ustawy PDOP, już wówczas powinien on był rozliczyć podatkowo koszty uzyskania tego przychodu. Z tego powodu na dzień wnoszenia wierzytelności tytułem aportu nie będą istniały wydatki związane z nabyciem – a ściślej z wykreowaniem – wierzytelności, które podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, a które do kosztów nie zostały zaliczone. Tut. Organ wyjaśnia, że podatek od towarów i usług zapłacony w związku ze sprzedażą, z której powstała wierzytelność nie podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie została spełniona dyspozycja art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy PDOP. Trzeba bowiem przyjąć, że warunkiem zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku wnoszonego tytułem aportu na podstawie art 15 ust. 1 j pkt 3 ustawy PDOP jest nie tylko faktyczne poniesienie wydatku oraz nie zarachowanie go uprzednio do kosztów podatkowych, ale przede wszystkim dopuszczalność zaliczenia tego rodzaju wydatku do kosztów uzyskania przychodów w myśl zasad ogólnych, tj. w świetle art. 15 i 16 ustawy PDOP.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego – w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj