Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PD-2/415-38/07
z 28 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415-38/07
Data
2007.09.28



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż nieruchomości
stawki podatku


Pytanie podatnika
Dotyczy obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości oraz sposobu ustalenia dochodu z tej transakcji.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25 czerwca 2007 r. (data wpływu do Organu podatkowego – 27.06.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione przez Panią stanowisko w części dotyczącej pytania 5 - jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż nabyła Pani w drodze darowizny działkę o przeznaczeniu rolno-budowlanym o pow. 34 arów. W roku bieżącym zamierza Pani dokonać podziału geodezyjnego w/w działki oraz działki sąsiadującej, nie będącej Pani własnością, aby wytyczyć drogę konieczną oraz wydzielić 6 odrębnych działek celem wybudowania na nich 6 domów. Trzy z nich należeć będą do Pani. Dwa spośród trzech domów zamierza Pani sprzedać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Problem w niniejszej sprawie dotyczy obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży w/w nieruchomości oraz sposobu ustalenia dochodu z tej transakcji.

Zdaniem podatnika budowa domów z zamiarem ich sprzedaży stanowi działalność gospodarczą. Tym samym dochód z ich sprzedaży podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach ogólnych właściwych dla działalności gospodarczej. W przypadku wyboru opodatkowania metodą liniową oznacza to, że dochód podlegać będzie opodatkowaniu 19% stawką podatku. Dochód stanowić będzie nadwyżka przychodów ponad kosztami uzyskania przychodu, a więc przede wszystkim kosztami poniesionymi na budowę sprzedawanych domów.

W art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ustawodawca wśród źródeł przychodów wymienia m.in. :
- w pkt 3 - pozarolniczą działalność gospodarczą,
- w pkt 8 - odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 5a pkt. 6 powołanej ustawy o podatku dochodowym przez działalność gospodarczą rozumie się działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Opis stanu faktycznego wskazuje, iż w niniejszym przypadku będziemy mieli do czynienia ze źródłem przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Celem bowiem Pani przedsięwzięcia jest wybudowanie budynków mieszkalnych z zamiarem ich sprzedaży, nie zaś przeznaczenie ich na własne potrzeby mieszkaniowe. Oczywiście, choć nie wynika to bezpośrednio z wniosku, transakcje te przeprowadzone zostaną przez Panią w celach zarobkowych.

Zważywszy na powyższe, przychody osiągnięte z opisanych przez Panią transakcji należy zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc do źródła przychodów o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3) w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji dochód z tytułu sprzedaży przedmiotowych nieruchomości ustalony zostanie zgodnie z postanowieniami art. 24 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy - u podatników osiągających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania przychodu, powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

Podatek dochodowy przy tak ustalonym dochodzie w przypadku wyboru opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynosić będzie 19% wartości dochodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit.a) w/w ustawy, co wynika z ust. 2 powołanego art. 30c tejże ustawy.

Mając na uwadze przedstawiony przez Panią stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy uznać, iż przedstawione przez Panią stanowisko jest prawidłowe, postanowiono więc jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja odnosi się do przedstawionego stanu faktycznego i wydana została na podstawie przepisów prawa obowiązujących w dniu wydania postanowienia.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa przedmiotowa interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie stosownie do art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z art. 4 ust. 1 powołanej na wstępie ustawy z dnia 16 listopada o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie innych ustaw oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul.Wiślna 7, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj