Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POV/415-24/06
z 28 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POV/415-24/06
Data
2006.09.28



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
podatek dochodowy od osób fizycznych
utrata prawa do odliczenia
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Czy należy się pomniejszenie odliczeń wykazanych w załączniku PIT-D za 2003r. o przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości,dokonanej przed upływem 5 lat, od konca roku kalendarzowego, w którym nastapiło nabycie, skoro w chwili sprzedaży przepis (art. 27a ust. 17 pkt.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie obowiązywał)?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art.216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn.zm./ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.07.2006r.(data wpływu 25.07.2006r.) w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam :
ocenić stanowisko Strony w zakresie pomniejszenia przysługującego odliczenia, w związku z osiągnięciem przychodu zwolnionego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych-na podstawie art. 27a ust. 17 pkt. 1 w/w ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. - jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.07.2006r. wpłynął wniosek Podatnika o wydanie pisemnej interpretacji w sprawie pomniejszenia przysługującego odliczenia, w związku z osiągnięciem przychodu zwolnionego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 2000 Nr 14, poz. 176 ze zm). Z przedstawionego przez Podatnika opisu stanu faktycznego wynika, że w 2003r. Podatnik dokonał sprzedaży mieszkania własnościowego, które zostało nabyte w 2002r. Złożył w Urzędzie Skarbowym informację, iż całość przychodu osiągniętego z tej transakcji przeznaczy na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych tj. na budowę budynku mieszkalnego. Jednocześnie dokonał odliczenia wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego w załączniku PIT/D, dołączonym do zeznania podatkowego PIT-37 za 2003 rok, bez pomniejszenia przysługującego odliczenia, w związku z osiągnięciem przychodu zwolnionego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i b) pow. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 lit.b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002r. podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na budowę budynku mieszkalnego.

Z dniem 01.01.2002r. w związku ze zmianą art. 27a ust. 1 pow.ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzoną przez art. 1 ust. 6 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U Nr 134, poz. 1509 ze zm.) została zniesiona tzw. duża ulga budowlana, określona w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2001r. Jednocześnie jednak przepis art. 4 ust. 2 w/w ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku zawiera regulacje dotyczące praw nabytych. Zgodnie z jego brzmieniem podatnikom, którzy w latach 1997-2001r nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt. 1 lit. a-f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002r., czyli na:
1/ zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
2/ budowę budynku mieszkalnego,
3/ wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
4/ zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
5/ nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
6/ przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu
przysługuje na zasadach określonych w w/w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację danej inwestycji- poniesionych od dnia 01.01.2002r. do dnia 31.12.2004r.

Natomiast jak stanowi przepis art. 27a ust. 17 pkt 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002r. kwotę przysługujących odliczeń od podatku na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a-f(wyżj wymienione) pomniejsza sie o 10% wydatków poniesionych na te cele, pokrytych przychodami zwolnionymi z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a i b tej ustawy. Dyspozycja wynikająca z tego artykułu sprowadza się do zobowiązania podatnika do obliczenia różnicy pomiędzy kwotą przysługujących odliczeń od podatku na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a-f pow.ustawy o 10 % wydatków poniesionych na te cele, pokrytych przychodami zwolnionymi z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i b.Jeżeli kwoty uzyskane ze sprzedaży, o których mowa w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przeznaczone na realizację celów mieszkaniowo-budowlanych mogłyby być w pełnej wysokości zaliczane do obniżenia wysokości podatku z tytułu "dużej ulgi budowlanej", to podatnik miałby "podwójna korzyść". Najpierw nie płaciłby zryczałtowanego podatku dochodowego od kwoty uzyskanej ze sprzedaży, a następnie otrzymałby zwrot 19% tej samej kwoty, która była wydatkowana na cele mieszkaniowe. Art. 27a ust. 17 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzasadniony jest założeniem, że z jednego tytułu nie można uzyskiwać dwóch preferencji podatkowych, tj. w tym konkretnym przypadku zwolnienia podatkowego i prawa do odliczenia wydatków w ramach tzw dużej ulgi budowlanej.

Tak więc, skoro na zasadzie praw nabytych przysługuje Podatnikowi prawo odliczenia wydatków na kontynuację inwestycji (budowa budynku mieszkalnego) na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002r., to również z konsekwencjami dotyczącymi pomniejszenia odliczenia na ten cel o wydatki sfinansowane przychodami korzystającymi ze zwolnienia (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a), gdyż tak stanowił ust. 17 art. 27a ustawy w brzmieniu obowiązującym właśnie przed 01.01.2002r.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Zgodnie z art.14b § 1 i 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 tego artykułu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj