Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423-133/06/AB
z 11 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423-133/06/AB
Data
2006.12.11



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zasięg terytorialny


Słowa kluczowe
aport
nieruchomości
podwyższenie kapitału zakładowego
przedsiębiorstwa
udział
wkłady niepieniężne
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy wkład niepieniężny wnoszony przez Spółkę na pokrycie udziału w kapitale zakładowym X Sp. z o.o. stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku X Sp. z o.o. z dnia 12 września 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości. Spółka posiada prawo własności lokalu o powierzchni użytkowej 31.944 m², dla którego Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawa – Mokotów X Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą wraz z udziałem w wysokości 0,7732 części w nieruchomości wspólnej, która stanowi prawo użytkowania wieczystego gruntu, na którym usytuowany jest budynek, objęty księgami wieczystymi oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (dalej: Nieruchomość). Obecnie Spółka wnosi przedmiotową Nieruchomość jako element wkładu niepieniężnego na pokrycie udziału w kapitale zakładowym X Sp. z o.o. Oprócz Nieruchomości przedmiotem wkładu są również:

- wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów cywilnoprawnych (m.in. umowy najmu, umowy zawarte z podmiotami świadczącymi usługi na rzecz Spółki np. umowy z dostawcami mediów).

- wszelkie należności i zobowiązania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (w tym zobowiązania z tytułu zaciągniętych pożyczek inwestycyjnych),

- oraz inne składniki majątkowe będące własnością Spółki, m.in. urządzenia i maszyny jak również know-how wypracowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Przedmiotowym wnioskiem Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji poprzez wyjaśnienie, czy wkład niepieniężny wnoszony przez Spółkę na pokrycie udziału w kapitale zakładowym X Sp. z o.o. stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Spółki, zespół składników materialnych i niematerialnych będących przedmiotem aportu, spełnia przewidziane w art. 4a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przesłanki uznania go za przedsiębiorstwo. Podstawową cechą przedsiębiorstwa jest samodzielność. Znajduje ona wyraz w odrębności jego składników majątkowych, samodzielności organizacyjnej, podporządkowaniu realizacji określonego zadania gospodarczego, indywidualizacji za pomocą własnych oznaczeń i firmy, posiadaniu własnej dokumentacji księgowej, a także byciu podmiotem określonych obowiązków o charakterze publicznym i prawnym. W rezultacie wniesienia przez Spółkę w/w składników majątkowych oraz zobowiązań X Sp. z o.o. będzie kontynuatorem działalności gospodarczej Podatnika. Przedmiot wkładu stanowi zatem złożone przedsiębiorstwo, zdolne do efektywnego funkcjonowania w strukturze X Sp. z o.o. Budynek oraz dotyczące go umowy najmu wraz z odpowiednimi umowami w zakresie dostawy mediów wspólnie stanowiące źródło regularnego i stałego uzyskania przychodów, stanowi niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. W przypadku w/w transakcji, przedmiotem wkładu są wszelkie w/w umowy cywilnoprawne, obejmujące umowy najmu jak również umowy serwisowe dotyczące kompleksowej obsługi nieruchomości. Przedsiębiorstwo wnoszone przez Spółkę posiada zatem pełną zdolność do niezależnego działania jako samodzielny podmiot gospodarczy, umożliwiającą nabywcy wkładu podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

W ocenie Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie przedstawiona argumentacja Strony jest nieprawidłowa. Dla celów podatkowych, przepisy ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, odrębnie traktują przedsiębiorstwo oraz jego zorganizowaną część. Definicja przedsiębiorstwa zawarta została w art. 4a pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który stanowi, że pojęcie to oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.Zgodnie z art. 55 (1) ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników materialnych i niematerialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa), - własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,- koncesje, licencje i zezwolenia,- patenty i inne prawa własności przemysłowej,- majątkowe prawa autorskie i inne majątkowe prawa pokrewne,- tajemnice przedsiębiorstwa,- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z kolei za zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 4a pkt 4 w/w ustawy, uważa się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące zadania. Z powyższego wynika zatem, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:1) istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,2) zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,3) składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,4) zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

W opinii Naczelnika tut. Urzędu aport jaki wniesiony zostanie na pokrycie nowo tworzonych udziałów w podnoszonym kapitale zakładowym spółki powiązanej, zgodnie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę, spełnia w/w przesłanki, w związku z czym stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W sytuacji gdy osoba prawna prowadzi organizacyjnie i finansowo wyodrębnioną działalność polegającą na wynajmie lokali w będącym jej własnością budynku, można uznać, że budynek ten oceniany wraz ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami, umowami dotyczącymi zawartych umów najmu, zarządzania, dostawy mediów i innymi umowami związanymi z tym budynkiem i działalnością polegającą na najmie stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa podatnika. Nie można natomiast uznać, że przedmiotowy wkład niepieniężny stanowi całe przedsiębiorstwo w rozumieniu w/w przepisów. Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zaznacza, że nie poddano ocenie załączników do wniosku. Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Reasumując, zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, w świetle przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego oraz przywołanych wyżej przepisów, należy stwierdzić, iż wymienione we wniosku składniki przedsiębiorstwa wnoszone na pokrycie udziałów w kapitale zakładowym posiadają cechy wymienione w art. 4a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mieszczą się w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W/w zespół składników jest przeznaczony do realizacji konkretnego zadania gospodarczego, jakim jest wynajem nieruchomości. Jest wyodrębniony pod względem organizacyjnym i finansowym, w taki sposób, iż przedmiotowa działalność może być realizowana samodzielnie i może stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art.14a § 4 w związku z art.236 § 2 pkt.1ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj