Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sierpcu
1427/ZO/443-30/06
z 20 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1427/ZO/443-30/06
Data
2006.12.20



Autor
Urząd Skarbowy w Sierpcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
aport
faktura
faktura zaliczkowa
podatek od towarów i usług
spółka jawna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Czy spółka jako sukcesor prawny spółki jawnej ma prawo pomniejszać należny podatek VAT wykazany w tzw. fakturze końcowej, o kwotę podatku należnego wykazanego w fakturze zaliczkowej, wystawionej wcześniej przez spółkę jawną (przed wniesieniem aportu) do spółki z o.o.?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.).Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu potwierdza stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 07.12.2006r. w sprawie prawa do pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku wykazanego w fakturze zaliczkowej.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.12.2006r. Spółka złożyła wniosek w sprawie prawa do pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku wykazanego w fakturze zaliczkowej.

Stan faktyczny opisany we wniosku:W październiku 2006r. trzech wspólników spółki jawnej dokonało wniesienia przedsiębiorstwa spółki jawnej w formie wkładu niepieniężnego do nowoutworzonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.Wspólnicy dokonali tego w formie aportu, czynność ta została sporządzona w formie aktu notarialnego, spółka poniosła przy tym szereg wydatków na akt, podatki i opłaty.Przy okazji przyjęto do spółki z o.o. dwóch nowych wspólników i dokonano podwyższenia kapitału zakładowego.Przez wniesienie przedsiębiorstwa wspólnicy rozumieją aport przedsiębiorstwa jako całości pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym zgodnie z definicją określoną w art. 55 k.c.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością uważa, że prowadzi działalność gospodarczą jako sukcesor uniwersalny spółki jawnej.Po wniesieniu aportu zdarzają się sytuacje, że do spółki z o.o. wpływają faktury wystawione jeszcze na spółkę jawną, niekiedy daty wystawienia są sprzed aportu, inne po tym zdarzeniu. Pojawił się praktyczny problem, czy błędy te poprawiać notą korygującą wystawioną przez nabywcę, czy może konieczna jest faktura korygująca wystawiona przez sprzedawcę (niektórzy sprzedawcy nie chcą wystawić takiej faktury).Wystąpiła kilkakrotnie sytuacja, że spółka jawna wystawiła faktury zaliczkowe zgodnie z treścią art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, zaś rozliczenie całości transakcji i faktyczna dostawa towaru czy wykonanie usług spoczęło na spółce z o.o.

Pytanie:Czy spółka jako sukcesor prawny spółki jawnej ma prawo pomniejszyć należny podatek VAT wykazany w tzw. fakturze końcowej, o kwotę podatku należnego wykazanego w fakturze zaliczkowej wystawionej wcześniej przez spółkę jawną (przed wniesieniem aportu) do spółki z o.o.?

Własne stanowisko:Zdaniem Spółki - spółka z o.o. ma prawo pomniejszyć należny podatek VAT wykazany w tzw. fakturze końcowej, o kwotę podatku należnego wykazanego w fakturze zaliczkowej, wystawionej wcześniej przez spółkę jawną (przed wniesieniem aportu).Wynika to z faktu, iż spółka z o.o. występuje jako sukcesor prawny spółki jawnej, skoro przejmuje ona wszystkie prawa i obowiązki po spółce jawnej to rzeczą oczywistą jest, że dokonuje ona również rozliczenia faktury zaliczkowej.Podobna sytuacja wystąpi również, gdy spółka z o.o. wystawi fakturę korygującą do sprzedaży, której wcześniej dokonała spółka jawna.

Po przeanalizowaniu złożonego wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sierpcu uprzejmie informuje:Zgodnie z § 14 ust. 1-2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798 z późn. zm.) - jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.2. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).W myśl § 14 ust. 4 w/w rozporządzenia - jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1 i 2, nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 9 i 11-13, z tym że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością uważa, że prowadzi działalność gospodarczą jako sukcesor uniwersalny spółki jawnej z uwagi na fakt, iż spółka jawna została wniesiona do spółki z o.o. w formie aportu przedsiębiorstwa jako całości pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym zgodnie z definicją określoną w art. 55 k.c.Uwzględniając powyższe - Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma prawo pomniejszyć tzw. fakturę końcową o wartości wynikające z wystawionych przez spółkę jawną faktur zaliczkowych.Z uwagi na powyższe postanowiono jak na wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj