Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
PP/443-57/2006
z 16 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-57/2006
Data
2006.10.16



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
drogi
grunty
nabycie nieruchomości
podatek naliczony
podatek od towarów i usług
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
użytkowanie wieczyste
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji nabycia prawa użytkowania dla nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod drogę przysługuje możliwość zmniejszenia VAT należnego o VAT naliczony?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29. sierpnia 1997 roku - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29 sierpnia 2006 roku (data wpływu do Urzędu Skarbowego 30 sierpnia 2006 roku) Gminy Miasta O.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanawia, że przedstawione stanowisko dotyczące możliwości zmniejszenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony w przypadku nabycia prawa wieczystego użytkowania dla nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod drogę

jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W piśmie z dnia 30 sierpnia 2006 roku, przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest organem władzy publicznej zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny.

W miesiącu lipcu 2006 roku Gmina Miasto O. zawarła z Spółdzielnią Mieszkaniową w O. protokół uzgodnień w sprawie zamiany nieruchomości gruntowych. Zgodnie z nim Gmina Miasto O. oddała w wieczyste użytkowanie Spółdzielni Mieszkaniowej nieruchomość gruntową zabudowaną, natomiast Spółdzielnia Mieszkaniowa zbyła na rzecz Gminy Miasto prawo wieczystego użytkowania w związku z rozwiązaniem przez Gminę Miasto umowy użytkowania wieczystego. W przypadku nieruchomości gruntowej zabudowanej oddanej Spółdzielni w wieczyste użytkowanie przeniesienie własności części budynków, które zostały wybudowane ze środków własnych Spółdzielni Mieszkaniowej nastąpiło nieodpłatnie.

W związku z tym Gmina Miasto O. oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa wystawiły w miesiącu lipcu 2006 roku faktury VAT z 22% stawką VAT dla czynności:

    - naliczenia pierwszej opłaty z tytułu ustanowienia wieczystego użytkowania przez Gminę Miasto O.
    - zbycia prawa wieczystego użytkowania oraz zwrotu pierwszej opłaty wniesionej z tytułu ustanowienia wieczystego użytkowania przez Spółdzielnię Mieszkaniową.

Zgodnie z protokołem uzgodnień nastąpiła kompensata wzajemnych należności i zobowiązań. Gmina Miasto O. nabyła nieruchomości gruntowe pod drogę oraz grunty, które w stadium uwarunkowań figurują jako tereny, na których preferuje się zabudowę wielorodzinną od 3 do 5 kondygnacji nadziemnych oraz dopuszcza działalność usługową.

Grunty nabyte przez Stronę w ewidencji gruntów oznaczone są symbolem Bp tj. tereny przeznaczone pod zabudowę.

Zdaniem podatnika w sytuacji nabycia prawa wieczystego użytkowania dla nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod drogę nie przysługuje możliwość zmniejszenia VAT należnego o VAT naliczony.

Analizując stan faktyczny zawarty w złożonym przez Stronę wniosku, oraz przedstawione przez nią własne stanowisko, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim uznał, iż jest ono nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 53, poz. 535 ze zmianami) ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest podstawowym mechanizmem określonych w art. 86 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług. Jest to prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z czynnościami opodatkowanymi. Możliwość odliczenia podatku naliczonego nie jest więc ulgą podatkową w prawno - podatkowym rozumieniu tego przepisu, jednak zostało uzależnione od spełnienia określonych warunków, takich jak:

    - zarejestrowanie podatnika jako podatnik VAT czynny
    - właściwego zaewidencjonowania podatku naliczonego
    - złożenia deklaracji we właściwym urzędzie skarbowym z wykazaną kwotą podatku naliczonego
    - odpowiednim udokumentowaniu podatku naliczonego
    - brakiem występowania ograniczeń w odliczeniach.

Ograniczenia w możliwości pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony określone zostały w art. 88 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług czyli niestosowanie obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W kilku jednak przypadkach ograniczenia te nie mają zastosowania, co oznacza, iż mimo niezaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Artykuł 88 ust. 3 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług wylicza przypadki w których nie ma zastosowania ograniczenie w możliwości odliczenia podatku naliczonego, do tych przypadków zaliczają się między innymi wydatki związane z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 ( środki trwałe oraz wartości materialne i prawne) oraz nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów. W powyższych sytuacjach brak możliwości dokonywania odliczenia podatku naliczonego w znacznym stopniu przyczyniłoby się do ograniczenia inwestycji.

Każde więc zbycie towarów i usług dokonane przez podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, skutkuje po stronie nabywcy prawem do odliczenia podatku naliczonego. Warunkiem odliczenia jest jednak prawidłowe udokumentowanie dokonanej transakcji oraz przeznaczenie zakupionych towarów i usług dla czynności opodatkowanych, chyba że takie nabycie podlega wyłączeniu z ograniczenia w możliwości odliczenia, jak np grunty ( art. 88 ust. 3 pkt. 1 powołanej ustawy o VAT).

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj