Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/BF-I/418-14/4/421/06/AG
z 30 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/BF-I/418-14/4/421/06/AG
Data
2006.10.30



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
loterie
nagroda rzeczowa
przychód z działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
dot. zaliczenia wartości otrzymanej nagrody rzeczowej do przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, z uwagi na rażące naruszenie prawa, zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga z dnia 05.07.2006 r. Nr US34/DD2/415/ 27/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie i uznaje stanowisko zawarte we wniosku z dnia 01.06.2006 r. za prawidłowe.


UZASADNIENIE

Pismem z dnia 01.06.2006 r. Pan P. W. wystąpił z wnioskiem o interpretację prawa podatkowego w sprawie zaliczenia wartości otrzymanej nagrody rzeczowej do przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Pan P. W. prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż komputerów i akcesoriów komputerowych oraz wynajem jachtów. W 2006 roku, jako przedsiębiorca, Pan P. W. wziął udział w loterii promocyjnej organizowanej przez S. Sp. z o.o., której to spółki Pan W jest partnerem handlowym.

Zgodnie z Regulaminem loterii uczestnikami loterii były podmioty gospodarcze - partnerzy handlowi organizatora. Zadaniem zarejestrowanych partnerów handlowych organizatora była sprzedaż monitorów, która była przeliczana na losy loteryjne wg schematu opisanego w Regulaminie. W drodze losowania Pan P. W. został jednym ze zwycięzców loterii i w dniu 11.05.2006 r. odebrał nagrodę, tj. samochód osobowy. Samochód ten zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Podatnik wyraził stanowisko, iż wartość nagrody należy doliczyć do pozostałych przychodów w księdze przychodów i rozchodów (kol. 8) i po zaksięgowaniu wszystkich zdarzeń gospodarczych dotyczących miesiąca maja 2006 r. odprowadzić podatek dochodowy na zasadach przyjętych w roku 2006 (podatek liniowy) od wykazanego dochodu z działalności gospodarczej.

Postanowieniem z dnia 05.07.2006 r. Nr US34/DD2/415/27/A/06 Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe. W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia wskazano, że wartość nagrody rzeczowej wylosowanej w loterii promocyjnej zorganizowanej przez dostawcę sprzętu stanowiącego przedmiot działalności gospodarczej podmiotów biorących w niej udział, w odniesieniu do uczestników będących osobami fizycznymi, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. W konsekwencji wartość takiej nagrody stanowić będzie dla laureata przychód z innych źródeł, o którym mowa w art.20 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga z dnia 05.07.2006 r. Pan P. W. nie złożył zażalenia, tym samym przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym zaprezentowanym we wniosku oraz postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga z dnia 05.07.2006 r. Nr US34/DD2/415/27/06 stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że loteria zorganizowana przez S. Sp. z o.o. była loterią zamkniętą przeznaczoną tylko dla podmiotów gospodarczych - partnerów handlowych organizatora. Zatem zorganizowana loteria była adresowana nie do wszystkich, ale do ściśle określonych uczestników: partnerów handlowych organizatora loterii - osób prawnych lub osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, którzy - tak jak wnioskodawca - są zarejestrowanymi dealerami sprzętu informatycznego firmy S (w tym wypadku monitorów), prowadzą działalność gospodarczą i osiągają przychody określone (w stosunku do osób fizycznych) w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Przychód w formie nagrody w takiej loterii, gdzie współzawodnictwo odbywało się na płaszczyźnie wyników sprzedaży, będącej przedmiotem działalności wnioskodawcy, będzie z uwagi na ścisły związek z tą działalnością, przychodem z działalności gospodarczej.

W przedmiotowej sprawie osoba fizyczna - przedsiębiorca, uzyskuje przychód w postaci świadczenia rzeczowego, które jest ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, zatem zastosowanie będzie miał art. 14 ust 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w przypadku wygranych pozostających w związku z działalnością gospodarczą wartość nagrody stanowi przychód z tej działalności, zatem podatnik ma obowiązek odprowadzić podatek dochodowy według właściwych dla niego zasad opodatkowania działalności gospodarczej.

Podkreślenia wymaga, iż użycie przez ustawodawcę w przepisie art. 30 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy zwrotu: przychody "z tytułu wygranych w konkursach", nie daje podstaw do wyciągania wniosków, że w każdej sytuacji i w odniesieniu do każdego podatnika ma zastosowanie. Żadnego przepisu ustawy nie można bowiem interpretować w oderwaniu od jej pozostałych przepisów. Należy brać pod uwagę całą ustawę i intencje ustawodawcy, który określając poszczególne źródła przychodów jednocześnie określił sposób ich opodatkowania.

Biorąc powyższe pod uwagę nie sposób przyjąć za Naczelnikiem Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga, że nagroda winna być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 % wygranej lub nagrody. Należy ją - tak jak wskazał Pan P. W. - traktować jako przychód z działalności gospodarczej i opodatkować wg właściwych dla Podatnika zasad, czyli jednolitą 19% stawką podatku.

W kontekście powyższych uwag stanowisko Pana P. W. należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z regulacją art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji z urzędu zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 tej ustawy, jeżeli rażąco narusza ono prawo. Rażącym naruszeniem prawa jest naruszenie oczywiste, gdy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji jest ewidentnie sprzeczne z wyraźnym lub nie budzącym wątpliwości przepisem prawnym.

Mając na uwadze, że postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Praga z dnia 05.07.2006 r. Nr US34/DD2/415/27/06 stwierdzające, że nagroda winna być opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 % wygranej lub nagrody, narusza powołane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, orzeczono jak w sentencji decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj