Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
II US pb IB / 415
z 29 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US pb IB / 415 - 65 / 198a/60 / 06 / KSz
Data
2006.09.29



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
akcja promocyjna
nagrody
obowiązek płatnika
osoby fizyczne
płatnik
sprzedaż premiowa
świadczenia
świadczenie nieodpłatne
wycieczka
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
jakie obowiązki podatkowe ciążą na Spółce (w związku z ufundowaniem nagrody), wobec kontrahentów Spółki: osób fizycznych oraz osób prawnych - uczestników wycieczki?; czy inaczej, jak należy rozliczyć właścicieli firmy, delegowanych przez kontrahentów pracowników, czy dyrektorów spółek osób prawnych?


Stan faktyczny

Ze stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania wynika, iż w bieżącym roku w ramach sprzedaży premiowej dla najlepszych kontrahentów Spółka ufundowała wycieczkę zagraniczną, która odbędzie się we wrześniu. Wycieczka jako nagroda w sprzedaży premiowej przyznana została kontrahentom, którzy osiągnęli określony obrót w sprzedaży. Wartość wycieczki będącej nagrodą w sprzedaży premiowej będzie wynosiła około 2.500 - 3.000 złotych na osobę. Spółka zaznacza, że jak wynika z regulaminu, co do zasady uczestnikami sprzedaży premiowej mogą być wszyscy kontrahenci Spółki spełniający kryteria zawarte w regulaminie, jedyny wyjątek stanowią hurtownie dokonujące zakupów do dalszej odsprzedaży. Nagroda w postaci wycieczki przyznana będzie kontrahentom bez względu na ich status prawny, tj.
- osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą,
- spółkom (cywilnym, jawnym) osób fizycznych,
- osobom prawnym,
- osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (realizującym prywatne duże inwestycje).
Natomiast status prawny uczestników wycieczki w poszczególnych przypadkach to:
1) kontrahenci Spółki prowadzący działalność gospodarczą, tj.:
- właściciele firm prowadzący działalność na własne nazwisko,
- wspólnicy spółek cywilnych i jawnych,
2) pracownicy kontrahentów Spółki nieprowadzący działalności gospodarczej:
- prezes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- kierownik działu handlowego spółki cywilnej,
- przedstawiciel handlowy sp. z o.o.,
- kierownik magazynu w firmie osoby fizycznej,
3) osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej:
- małżonkowie kontrahentów prowadzących działalność gospodarczą,
- osoby towarzyszące niezwiązane z działalnością gospodarczą Państwa kontrahentów.
Do wniosku o interpretację Spółka dołączyła:
- Regulamin Sprzedaży Premiowej firmy ... Spółka Jawnaza 2006 rok.
Na tle przedstawionego wyżej stanu faktycznego Spółka stawia następujące pytanie:
- jakie obowiązki podatkowe ciążą na Spółce (w związku z ufundowaniem nagrody) wobec kontrahentów Spółki: osób fizycznych oraz osób prawnych - uczestników wycieczki?; czy inaczej, jak należy rozliczyć właścicieli firmy, delegowanych przez kontrahentów pracowników, czy dyrektorów spółek osób prawnych?

Stanowisko płatnika

Spółka pisze, że publikowane w prasie interpretacje często różnią się od siebie, a nawet są sprzeczne. Jedne twierdzą, że kontrahent zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych powinien ująć wartość nagrody w przychód z działalności gospodarczej, bez względu na formę prawną działalności, w miesiącu jej otrzymania, a Spółka nie ma żadnych obowiązków z tym związanych. Inni piszą, że Spółka ma obowiązek zgodnie z art. 42a ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych wystawić informację na formularzu PIT-8C uczestnikom wycieczki, na podstawie art. 20 ust. 1. Zdaniem Spółki właściwe jest pierwsze rozwiązane dla uczestników wycieczki prowadzących działalność gospodarczą, natomiast drugie jeżeli beneficjentem wycieczki jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej (pracownik kontrahenta lub osoba towarzysząca niezwiązana z kontrahentem).

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych(tekst jednolity w Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującymw 2006 roku, zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 ustawy. W punkcie 9 tego artykułu jako źródło przychodów wymieniono inne źródła. Uszczegółowieniem tego przepisu jest art. 20 ust. 1, zawierający otwarty katalog przychodów z innych źródeł, o czym świadczy użycie przez ustawodawcę w tym przepisie zwrotu "w szczególności". Zatem do przychodów z innych źródeł należy zakwalifikować przychody nie mieszczące się w źródłach przychodu zawartych w punktach 1-8 art. 10 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy przychodami, (...), są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stan faktyczny będący przedmiotem zapytania dotyczy nagród przyznawanych w ramach sprzedaży premiowej /w formie wycieczki/, których wartość na osobę będzie wynosiła około 2.500-3.000 złotych. Z punktu 3 Regulaminu Sprzedaży Premiowej firmy ... Spółka Jawna na 2006 rok wynika, że uczestnicy sprzedaży premiowej to klienci dokonujący zakupów towarów oferowanych do sprzedaży przez ... Sp. Jawna, zaś punkt 7 tego regulaminu stanowi, że oferta uczestnictwa w sprzedaży premiowej skierowana zostaje publicznie do nieoznaczonego kręgu odbiorców towarów ... Sp. Jawna. W sprzedaży premiowej ma prawo wziąć udział każdy klient dokonujący zakupów w sieci dystrybucyjnej ... Sp. Jawna, przy czym wykluczone są hurtownie dokonujące zakupów w celu dalszej odsprzedaży do celów detalicznych. Zgodnie z punktem 9 Regulaminu wytypowanie zwycięzców spośród uczestników sprzedaży promocyjnej następuje na podstawie oceny kryteriów, spełnionych przez uczestników, dokonywanej w systemie punktowym; w punkcie 13 wskazano zaś, że zwycięzcami w sprzedaży premiowej są ci uczestnicy, którzy uzyskają największą ilość punktów; punkt 14 Regulaminu stanowi, że zwycięzcom przyznaje się następujące nagrody: min. 15 pkt - 2 miejsca na wycieczkę turystyczną do Grecji, 19 pkt - 3 miejsca. Spółka wskazuje, że nagroda w postaci wycieczki przyznana będzie kontrahentom bez względu na ich status prawny, tj.:
- osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą,
- spółkom (cywilnym, jawnym) osób fizycznych,
- osobom prawnym,
- osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (realizującym prywatne duże inwestycje).

Pojęcie sprzedaży premiowej nie zostało zdefiniowane w omawianej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powszechnie przyjmuje się natomiast, iż sprzedaż premiowa związana jest z publicznym przyrzeczeniem nagrody na równych prawach dla każdego uczestnika, który spełni warunki regulaminu ogłoszone publicznie przez organizatora sprzedaży. Cechami sprzedaży premiowej są w szczególności:
- powiązanie przekazania nagrody z faktem zakupu przez osobę otrzymującą premię promocyjnego towaru lub usługi, lub zakupu za określoną kwotę, zebrania określonej ilości punktów itp.,
- gwarancja otrzymania premii po spełnieniu ustalonych warunków.

Nie ulega wątpliwości, że podmiot otrzymujący nagrodę związaną ze sprzedażą premiową uzyskuje nieodpłatne świadczenie, stanowiące jego przychód.

Z punktu widzenia zasad opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu z tytułu nagród przyznawanych w ramach sprzedaży premiowej i związanych z tym obowiązków płatnika tego podatku, należy na wstępie dokonać podziału osób, którym będą one przyznanena osoby prowadzące działalność gospodarczą i osoby nieprowadzące tej działalności, bowiem obowiązki płatnika będą dotyczyć wyłącznie osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Natomiast w przypadku podmiotów gospodarczych /osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jednoosobowo bądź w formie spółki albo osób prawnych/ rozliczających się samodzielnie, w sytuacji uzyskania nagrody w ramach sprzedaży premiowej, to po stronie tych podmiotów wystąpi przychód, który to również winni rozliczyć samodzielnie; w tym przypadku na organizatorze sprzedaży premiowej nie ciążą z tego tytułu żadne obowiązki jako płatnika podatku.

Zauważyć ponadto należy, że w przedmiotowej sprawie istotna będzie kwestia określenia osoby, której należy przypisać świadczenie z tytułu nagrody w sprzedaży premiowej. Nie ulega wątpliwości, że powyższe winno być rozstrzygane przede wszystkim w oparciu o regulacje wskazujące na osoby uprawnione do otrzymania świadczenia i tryb jego przyznawania; natomiastw przypadku pojawienia sie w tej materii niejasności, przyjąć należy, że przychód powstał u tej osoby, której przysługiwało roszczenie o wypłatę świadczenia.

Na gruncie stanu faktycznego będącego przedmiotem zapytania powyższe oznacza, że beneficjentem nagrody związanej ze sprzedażą premiową będą uczestnicy tej sprzedaży, tj. klienci dokonujący zakupów towarów oferowanych do sprzedaży przez ... Spółka Jawna. Tym samym tylko w odniesieniu do beneficjentów nagrody, bez względu na rodzaj tej nagrody i sposób jej wykorzystania możemy mówić o powstaniu po ich stronie przychodu.

Zasady opodatkowania przychodu z tytułu nagród w ramach sprzedaży premiowej przyznanych osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej i związane z tym obowiązki płatnika tego podatku, przedstawiają się w następujący, niżej opisany sposób.

Otrzymanie nagrody związanej ze sprzedażą premiową oznacza uzyskanie nieodpłatnego świadczenia, które należy zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 9w związku z art. 20 ust. 1 ustawy, tj. do przychodów z innych źródeł. Przychód ten podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, o ile nie korzysta z żadnego ze zwolnień wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy oraz nie jest objęty przepisami Ordynacji podatkowej dotyczącymi zaniechania poboru podatku.

Do przedmiotowego przychodu mógłby mieć zastosowanie jedynie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy, zgodnie z którym wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radioi telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; przy czym zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

W związku z faktem, że w stanie faktycznym będącym przedmiotem zapytania wartość nagrodyw sprzedaży premiowej wyniesie około 2.500 - 3.000 złotych na osobę powołane wyżej - ani żadne inne zawarte w art. 21 ustawy - zwolnienie z opodatkowania nie będzie miało zastosowania.Tym samym wartość tych nagród w całości będzie stanowiła przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na niżej opisanych zasadach.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy, od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, (...) - w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Podatek zryczałtowany od nagrody premiowej przekraczającej kwot 760 zł obliczany jest od całej wartości nagrody, a nie od nadwyżki ponad 760 zł.

Stosownie do art. 30 ust. 3 ustawy, zryczałtowany podatek, o którym wyżej mowa, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

W myśl art. 30 ust. 8 ustawy, dochodów (przychodów), opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonychw art. 27.

Natomiast przepis art. 41 ust. 4 ustawy nakłada na płatników, tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, obowiązek pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułu określonego m.in. w art. 30 ust. 1 pkt 2 (tj. m.in. z tytułu nagród związanych ze sprzedażą premiową) (...).

Stosownie do art. 41 ust. 7 pkt 1 ustawy, jeżeli przedmiotem wygranych (nagród), o których mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2, nie są pieniądze, podatnik jest obowiązany wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem wygranej lub świadczenia.

Z art. 42 ust. 1 ustawy wynika zaś, iż płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację PIT-8A.

Podsumowując, wyżej opisane obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu przyznania nagrody w ramach sprzedaży premiowej ciążą na Spółce wyłącznie w stosunku do tego rodzaju przychodów otrzymywanych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Natomiast - jak już wskazano w niniejszej interpretacji - odrębną kwestią jest sytuacja związana z wystąpieniem przychodu z tytułu nagrody uzyskanej w związku ze sprzedażą premiową po stronie podmiotów gospodarczych /osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jednoosobowo bądź w formie spółki oraz osób prawnych/, w odniesieniu do których Spółka nie pełni funkcji płatnika.

Mając powyższe na uwadze stanowisko Spółki w zakresie sytuacji uzyskania nagród związanych ze sprzedażą premiową przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj