Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga
US34/PP/423-5/06/MD
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US34/PP/423-5/06/MD
Data
2006.06.21


Referencje


Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Praga


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
moment powstania przychodów
umowa kupna-sprzedaży


Pytanie podatnika
Czy wpłaty pobrane przez podatnika (Spółki z o.o.) od nabywcy lokalu mieszkalnego na poczet dostawy tego lokalu, dokonane zarówno przed jak i po wydaniu lokalu nabywcy, ale przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży lokalu w formie aktu notarialnego - są zaliczką, a przychodem stają się w dacie podpisania umowy przenoszącej wlasność lokalu na nabywcę


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem Spółki z dnia 22.03.2006r. (data wpływu 13.04.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku dotyczące daty powstania przychodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych, jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Wnioskiem z dnia 22.03.2006r. (data wpływu 13.04.2006r.), uzupełnionym w dniu 30.05.2005r. Spółka wystąpiła o interpretację prawa podatkowego z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych w sprawie daty powstania przychodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budownictwa i sprzedaży lokali mieszkalnych. Z przyszłymi nabywcami tych lokali Spółka zawiera umowy przedwstępne, na mocy których wpłacają oni zaliczki na poczet budowanych lokali. Zaliczki są dokonywane sukcesywnie, proporcjonalnie do stanu zaawansowania budowy, także po wydaniu lokali przyszłym nabywcom na podstawie protokołu przekazania lokalu bez możliwości dysponowania przez nabywcę lokalem jako właściciel. Na każdą zaliczkę Spółka wystawia fakturę VAT. Wydanie lokali przez Spółkę przyszłym nabywcom następuje przed podpisaniem właściwej umowy kupna-sprzedaży, przenoszącej własność lokali na nabywców w formie aktu notarialnego. Spółka zamierza wykazać przychód ze sprzedaży lokali mieszkalnych po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego, w kwocie przychodu uwzględniając kwoty wcześniej pobranych zaliczek, jak i ewentualne niedopłaty kontrahentów, w poczet ceny zakupu lokalu.

W/g stanowiska Spółki wpłaty pobrane od nabywcy lokalu mieszkalnego na poczet dostawy tego lokalu, dokonane zarówno przed jak i po wydaniu lokalu nabywcy, ale przed podpisaniem umowy przenoszącej na nabywcę wlasność lokalu, stają się przychodem w dacie dostawy towaru tj. po podpisaniu umowy przenoszącej własność lokalu na nabywcę w formie aktu notarialnego.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga stwierdza, że stanowisko Spółki w tym zakresie jest prawidłowe i jednocześnie wyjaśnia.Zgodnie z art. 12 ust.3a pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r.Nr 54, poz. 654 ze zm.) za datę powstania przychodu uważa się z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe. Przychód powstaje wówczas, gdy umowa dojdzie do skutku, tj. zostanie zawarta umowa, na podstawie której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać ją, zaś kupujący tę rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy umówioną cenę.Zgodnie z art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności; zobowiązanie takie powinno być w akcie wymienione. Przy sprzedaży nieruchomości, sprzedaż uważa się za dokonaną z datą zawarcia umowy notarialnej, na mocy której dochodzi do przeniesienia własnościprzedmiotu umowy. Z datą tą powstanie przychód; tj. należność ze sprzedaży. W sprawie dotyczącej Spółki, przeniesienie (zbycie) prawa własności nieruchomości nastąpi w dacie podpisania aktu notarialnego i w tej dacie wystąpi przychód ze sprzedaży poszczególnych lokali mieszkalnych.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj