Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-III-2-443/76/06/MJS
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-III-2-443/76/06/MJS
Data
2006.06.21



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
import towarów
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
reklamacje
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Wniosek dotyczy prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu importu, zarówno przy przywozie towarów, które okazały się wadliwe jak i przy przywozie towarów - na skutek reklamacji - wolnych od wad.


Działając na podstawie art. 14a, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 20.03.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu towarów w przypadku reklamacji towaru - w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Z w/wym. wniosku wynika, iż w lipcu 2004r. Spółka dokonała importu towarów, których zakup służy wykonywanym przez Podatnika czynnościom opodatkowanym. Z uwagi na fakt, iż partia importowanego towaru posiadała wady fizyczne, Wnioskodawca złożył reklamację u dostawcy. Kontrahent uznał reklamację wadliwej partii towaru i w lutym 2006r. dokonał wymiany na towar wolny od wad. W związku z powyższym, Spółka dwukrotnie uregulowała należności celno-podatkowe, w tym podatek od towarów i usług z tytułu importu towaru: pierwszy raz w momencie importu towaru, który okazał się wadliwy oraz ponownie w momencie importu towaru wolnego od wad, dostarczonego przez dostawcę, w wyniku uznania reklamacji.

W związku z zaistniałym stanem faktycznym Podatnik zadał pytanie, czy Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu importu, wynikającego z dokumentów celnych, zarówno przy przywozie towarów, które okazały się wadliwe jak i przy przywozie towarów wolnych od wad.

Zdaniem Podatnika, Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu, zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku. Ponadto, jak wskazuje Wnioskodawca przesłanki, o których mowa w przepisie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie znajdują zastosowania w przypadku importu towarów.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:

Na podstawie ogólnej zasady wynikającej z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 w/w ustawy - kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:
1) suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
a) z tytułu nabycia towarów i usług,
b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;
2) w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
3) zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
4) kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest podstawowym mechanizmem konstrukcji podatku od towarów i usług. Podkreślenia jednak wymaga także, iż prawo do odliczenia uzależnione zostało od spełnienia określonych warunków tj. w szczególności:
- zarejestrowania podmiotu jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług,
- właściwego zaewidencjonowania podatku naliczonego,
- złożenia deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 we właściwym urzędzie skarbowym z wykazaną kwotą podatku naliczonego,
- odpowiedniego udokumentowania podatku naliczonego (podatek naliczony musi być wyodrębniony w dokumencie potwierdzającym nabycie),
- brakiem występowania ograniczeń do odliczenia podatku naliczonego (art. 88 w/cyt. ustawy).

Mając na uwadze w/w przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz opisany we wniosku stan faktyczny sprawy należy stwierdzić, iż Podatnik ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów zarówno przy pierwotnym przywozie towarów, jak i przy przywozie nowego niewadliwego towaru, pod warunkiem spełnienia wszystkich przesłanek warunkujących prawo do odliczenia.

Na zakończenie należy wyraźnie podkreślić, iż podatnik dokonując odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów powinien uwzględnić fakt, że również w tym przypadku zastosowanie mają ogólne zasady i ograniczenia w wykonywaniu prawa do obniżenia podatku należnego zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując, stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku należy uznać - za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj