Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
US-436/1/06
z 21 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-436/1/06
Data
2006.04.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Nabycie budynku mieszkalnego


Słowa kluczowe
adres
adres zamieszkania
ulga
ulga mieszkaniowa
ulga podatkowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Czy w związku z zachowaniem 6-cio miesięcznego terminu od daty sprzedaży darowanego lokalu mieszkalnego do daty nabycia innego lokalu oraz uzasadnioną koniecznością sprzedaży wyżej wymienionego lokalu, jestem zobowiązany do uiszczenia podatku od darowizny?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4, art. 216, art. 217, art. 236 § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznaje Pana stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2006r. (uzupełnionym w dniu 11 kwietnia 2006r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie dot. zachowania prawa do ulgi podatkowej przewidzianej w art. 16 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) - za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa - stosownie do swojej właściwości - naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek, m.in. podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę według stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

W dniu 21 lutego 2006r., złożył Pan w tutejszym urzędzie wniosek (uzupełniony w dniu 12 kwietnia 2006r.) w sprawie wyjaśnienia "czy w związku z zachowaniem 6-cio miesięcznego terminu od daty sprzedaży darowanego lokalu do daty nabycia innego lokalu oraz uzasadnioną koniecznością sprzedaży wyżej wymienionego lokalu, jestem zobowiązany do uiszczenia podatku od darowizny".

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:

w dniu 19 stycznia 2005 roku otrzymał Pan w drodze darowizny spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu nr 1 położone w (...) przy ul. (...) składającego się z dwóch pokoi, kuchni, łazienki, wc i przedpokoju o łącznej powierzchni użytkowej 51, 16 m2,

w dniu 16 lipca 2005 roku zawarł Pan związek małżeński,

w dniu 05 września 2005 r. została zawarta umowa przedwstępna nr ........ pomiędzy (...) a (...), dotycząca realizacji zadania inwestycyjnego w postaci budowy budynku mieszkalnego nr 5 w (...) przy ul. (...) , w którym znajdować się będzie, m.in. samodzielny lokal mieszkalny nr 5 wraz z przynależnymi: garażem nr 4 i pomieszczeniem gospodarczym nr 4,

w dniu 20 października 2005 r. sprzedał Pan lokal nabyty w drodze darowizny,

w dniu 16 lutego 2006 r. została zawarta przed notariuszem umowa przedwstępna sprzedaży wyżej wymienionego samodzielnego lokalu mieszkalnego nr 5 zawarta pomiędzy (...) a (...)

we wniosku podkreślił Pan, że całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży lokalu nabytego w darowiźnie przeznaczy Pan na zakup nowego mieszkania dokonując comiesięcznych wpłat na konto (...), oraz że konieczność sprzedaży lokalu nabytego w darowiźnie "została podyktowana podjęciem decyzji o zakupie lokalu o większej powierzchni (...) w związku z zawarciem związku małżeńskiego".

według Pana oceny ziściły się przesłanki określone w art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, co oznacza, że nie jest Pan zobowiązany do uiszczenia podatku od darowizny.

Naczelnik (...) Urzędu Skarbowego (...) - po stwierdzeniu, że wniosek Pana czyni zadość warunkom określonym w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa - biorąc po uwagę przedstawiony przez Pana stan faktyczny oraz mając na uwadze obowiązujące przepisy wyżej wymienionej ustawy o podatku od spadków i darowizn, zauważa co następuje:

Wszystkie ulgi i zwolnienia podatkowe stanowią odstępstwo od powszechnej zasady opodatkowania. W konsekwencji podatnik może skorzystać z konkretnej ulgi jedynie w sytuacji, gdy spełnione są wszystkie warunki określone przez ustawodawcę. Stosownie do art.16 wyżej wymienionej ustawy o podatku od spadków i darowizn jednym z warunków uprawniających nabywcę do skorzystania z ulgi podatkowej przewidzianej przez art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn jest zamieszkiwanie w lokalu nabytym w spadku lub darowiźnie przez okres 5 lat (art. 16 ust. 2 pkt 5 lit. a lub b cytowanej ustawy). Jeżeli warunek ten - w związku np. ze zbyciem lokalu przed upływem tego terminu - nie zostaje dotrzymany, następuje utrata ulgi, co rodzi obowiązek zapłaty podatku.

W art. 16 ust. 7 wyżej cytowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn ustawodawca przewidział jednak sytuacje, które stanowiąc odstępstwo od wymogu 5-letniego okresu zamieszkiwania w nabytym w spadku lub darowiźnie lokalu (budynku), nie powodują utraty ulgi. Taką wyjątkową sytuacją jest zbycie lokalu, które następuje w związku z koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a nabycie innego lokalu nastąpi nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia zbycia. Należy przy tym zauważyć, że użyty przez ustawodawcę spójnik "a" stanowi o tym, iż obie przesłanki muszą wystąpić łącznie.

Ustawodawca nie sprecyzował co stanowi konieczność zmiany warunków mieszkaniowych. Stosując zatem wykładnię językową, należy stwierdzić, że pojęcie "konieczność" oznacza nieodzowność, przymus lub, że coś jest nieuchronne, nie dające się uniknąć (Słownik języka polskiego PWN I tom 1978r.). Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym w orzecznictwie NSA (wyrok z 07.03.2002r. sygn. akt I SA/Wr 291/01) konieczność zmiany warunków mieszkaniowych występuje wtedy, gdy zachodzi nagła nieoczekiwana sytuacja życiowa, w której znalazł się podatnik. Zawarcie związku małżeńskiego i chęć polepszenia warunków bytowych stanowiły przesłanki podjęcia przez Pana decyzji o sprzedaży lokalu nabytego w darowiźnie i zakupie lokalu o większej powierzchni; jednak - zdaniem tutejszego organu podatkowego - nie stanowią one ani konieczności zdefiniowanej słownikowo ani konieczności zdefiniowanej orzecznictwem NSA. Zdaniem tutejszego organu podatkowego okoliczności powołane przez Pana we wniosku świadczą o chęci powiększenia mieszkania w celu polepszenia warunków bytowych, co jest oczywiście naturalną potrzebą człowieka związaną jednak z subiektywnym jego odczuciem.

Ocena czy spełniła się druga przesłanka nie nastręcza trudności, gdyż ustawodawca jasno sprecyzował czasokres, w którym nastąpić ma nabycie innego lokalu lub budynku (...). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zawarł Pan z developerem umowę przedwstępną sprzedaży lokalu, tj., umowę, która nie przenosi prawa do tego lokalu i nie stanowi podstawy jego nabycia, a zawiera, m.in. zobowiązanie developera do ustanowienia odrębnej własności lokalu nr 5 i do jego sprzedaży Panu i Pana małżonce za określoną cenę (§ 2 ust. 1) oraz zobowiązanie Pana i Pana małżonki do kupna tego lokalu za określona cenę (§ 2 ust. 2). Fakt dokonywania wpłat na poczet ceny sprzedaży, zgodnie z harmonogramem wynikającym z § 5 umowy przedwstępnej, nie stanowi nabycia przedmiotowego lokalu. Nabycie to nastąpi dopiero w chwili zawarcia umowy przenoszącej własność (sprzedaży), która zostanie zawarta w celu wykonania zobowiązania wynikającego z § 2 umowy przedwstępnej w terminie do dnia 30 czerwca 2006 roku, tj. po upływie terminu wynikającego z art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn (§ 7 umowy przedwstępnej).

Reasumując należy stwierdzić, że wskazane okoliczności zbycia lokalu nie stanowiły konieczności zmiany warunków mieszkaniowych w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia lokalu będącego przedmiotem darowizny nie nabył Pan innego lokalu mieszkalnego, tym samym stracił Pan prawo do przedmiotowej ulgi podatkowej, co oznacza, że prezentowane przez Pana stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj