Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-662/05/AM
z 25 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-662/05/AM
Data
2005.11.25



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
faktura wewnętrzna
import usług
kurs waluty


Pytanie podatnika
Spółka występuje z zapytaniem jaki kurs należy przyjąć (z jakiego dnia) do przeliczenia waluty z faktur zagranicznych kontrahentów w celu wystawienia faktury wewnętrznej dla udokumentowania importu usług transportowych. Czy powinien być to średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z daty wystawienia faktury zagranicznej, czy z dnia wystawienia faktury wewnętrznej czy też z dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. z 30-tego dnia licząc od dnia wykonania usługi transportowej.


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w związku z wnioskiem z dnia 07.09.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu 12.09.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Stan faktyczny został przedstawiony we wniosku w sposób następujący: Spółka dokonuje zakupu usług transportowych od kontrahentów unijnych. Faktury wystawiane są przez dostawców po wykonaniu usługi (z zachowaniem 30 dniowego okresu od dnia wykonania usługi do dnia wystawienia faktury) z terminem płatności 60 dni i wyrażone są w walucie obcej. Nie są dokonywane płatności zaliczkowe.

Spółka występuje z zapytaniem jaki kurs należy przyjąć (z jakiego dnia) do przeliczenia waluty z faktur zagranicznych kontrahentów w celu wystawienia faktury wewnętrznej dla udokumentowania importu usług transportowych. Czy powinien być to średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z daty wystawienia faktury zagranicznej, czy z dnia wystawienia faktury wewnętrznej czy też z dnia powstania obowiązku podatkowego, tj. z 30-tego dnia licząc od dnia wykonania usługi transportowej.

Wg Wnioskodawcy, w celu ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT od importu usług należy zastosować średni kurs waluty ogłoszony przez Narodowy Bank Polski z dnia wystawienia faktury wewnętrznej, który jest w przypadku Spółki równoznaczny z dniem powstania obowiązku podatkowego.

Kurs, wg którego powinny być przeliczane na złote wykazane na fakturze kwoty w walucie obcej, reguluje § 37 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004 roku nr 97, poz. 970 ze zm.). Wg tego przepisu kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. Od powyższej zasady generalnej ustawodawca przewidział dwa wyjątki:

1)w przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony;

2)w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z ust. 4 w.w. artykułu zasady te mają odpowiednio zastosowanie do przeliczania kwot wykazywanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, lub import usług.

Mając na uwadze związek między momentem wystawienia faktury VAT a momentem powstania obowiązku podatkowego (również wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż a momentem powstania obowiązku podatkowego dla odbiorcy importowanych usług - art. 19 ust. 4 w zw. z ust. 19) oraz zapisy § 37 ust. 1 i 3 należy uznać, że kurs po jakim powinny być przeliczane na złote kwoty wykazywane na fakturze wewnętrznej to kurs waluty obcej na dzień wystawienia "faktury sprzedażowej".

Ponadto należy zauważyć, że momentem powstania obowiązku podatkowego dla Spółki jest, w myśl art 19 ust. 13 pkt 2 lit. a w zw. z art. 19 ust. 19, moment otrzymania całości lub części zapłaty przez zagranicznego kontrahenta, jednak obowiązek nie może powstać później niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj