Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-97-192/06/AJ
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-97-192/06/AJ
Data
2006.06.21


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
arbitraż
korekta zeznania
koszty uzyskania przychodów
moment powstania przychodów
nieważność umowy
potrącalność kosztów
przychody należne
roszczenia
rozliczanie (rozliczenia)
uzyskanie przychodów
wykonanie usługi
wyrok
wystawienie faktury
zaliczenie
zarachowanie


Pytanie podatnika
Jak rozliczyć przychody i koszty ich uzyskania w związku z uznaniem wyrokiem Sądu Arbitrażowego umowy między Podatnikiem a Gminą dotyczącej rozbudowy szkoły za nieważną i przyznaniem Spółce prawa do roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia przez Gminę w związku z uzyskaną korzyścią majątkową w postaci rozbudowy szkoły?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 23.03.2006 r.

p o s t a n a w i a

uznać za nieprawidłowe stanowisko Podatnika w zakresie korekty przychodów i kosztów uzyskania przychodów wykazanych w zeznaniu podatkowym CIT-8 za rok 2002.

U Z A S A D N I E N I E

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, Podatnik ("Spółka") prowadzi działalność w zakresie nieruchomości, tj. wznoszenia, projektowania, kupna i sprzedaży oraz wykonywania usług przebudowy oraz rozbudowy istniejących nieruchomości.

W dniu 11.01.2002 r. Gmina Warszawa Centrum ("Gmina"), spółka akcyjna z siedzibą w Belgii oraz Podatnik zawarły "Umowę wspólników" zawierającą podane poniżej ustalenia.

Zgodnie z Umową jej strony utworzą spółkę z o.o. z kapitałem zakładowym w kwocie 50.000 zł podzielonym na 50 udziałów po 1.000 zł, z czego Gmina obejmie 24 udziały, a spółka belgijska i/lub Spółka obejmą łącznie 26 udziałów. Gmina obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym nowej spółki pokrywając je aportem rzeczowym w postaci prawa własności gruntu. Z kolei Spółka zrealizuje rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 26, natomiast nowa spółka zrealizuje rozebranie budynku Szkoły Podstawowej nr 239 położonej przy ul. Złotej nr 72 w Warszawie. Koszt rozbudowy nie przekroczy 80% wartości gruntu wniesionego aportem do nowej spółki przez Gminę. Spółka kupi część udziałów w nowej spółce o wartości odpowiadającej nakładom na szkołę rozbudowywaną w uzgodnionej przez strony wysokości, potrącając z ceny nabycia udziałów wartość poniesionych nakładów na rozbudowę szkoły.

Wykonując stosowne postanowienia w/w umowy Podatnik zrealizował rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 26, za co w dniu 15.11.2002 r. wystawił fakturę VAT. Faktura została przyjęta w tym samym dniu przez Prezydenta Miasta.

W związku z faktem, że Gmina nie przystąpiła do wykonania umowy sprzedaży udziałów i Spółka nie mogła potrącić z ceny nabycia udziałów wartości faktury za rozbudowę szkoły, Spółka rozpoczęła postępowanie arbitrażowe w celu doprowadzenia do odpowiedniego wykonania Umowy wspólników.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Arbitrażowego umowa między Podatnikiem a Gminą dotycząca rozbudowy szkoły jest nieważna. Jednocześnie Arbitrzy przyznali Spółce prawo do roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia przez Gminę w związku z uzyskaną korzyścią majątkową w postaci rozbudowy szkoły.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z prośbą o wyjaśnienie, w jaki sposób należy rozliczyć przychody i koszty uzyskania przychodu związane z opisanymi powyżej zdarzeniami.

Ze względu na uznanie za nieważną wspomnianej transakcji należy, zdaniem Spółki, uznać że czynności te nie powinny być opodatkowane z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych w rozliczeniu za rok 2002 - należy zatem skorygować wstecznie zeznanie podatkowe poprzez wyłączenie z tego zeznania przychodu wykazanego w związku z wystawieniem faktury oraz kosztów uzyskania przychodów w związku z operacją rozbudowy szkoły. Jednakże, w opinii Spółki, koszty te mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania w momencie uzyskania przychodu z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia Gminy; przychód z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia powinien być ujęty podatkowo przez Spółkę na zasadzie kasowej, tj. w chwili otrzymania od Gminy zwrotu z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie po zapoznaniu się z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym stwierdza, co następuje:

W opisanej sytuacji zastosowanie znajdował art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - u.p.d.o.p. stanowiący, że za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane.

Za datę powstania takich przychodów uważa się, w myśl art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p., dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

- wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

- wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty,

- otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Podatnik po zrealizowaniu rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 26 wystawił fakturę VAT i w tym momencie uzyskał, zgodnie z art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p., przychód należny.

Jeżeli chodzi o koszty uzyskania przychodów, to zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. są nimi koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów kosztów ich uzyskania, pod tym jednak warunkiem, że mają one bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma, bądź też może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Warunkiem zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest również to, aby dany wydatek nie był zawarty w katalogu wydatków wymienionych w art. 16, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Moment zaliczania poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa art. 15 ust. 4 u.p.d.o.p. Jak stanowi ten przepis, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Zatem Spółka w momencie uzyskania przychodów z tytułu wykonania rozbudowy szkoły mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z tym przychodem.

Następnie umowa między Podatnikiem a Gminą dotycząca rozbudowy szkoły została uznana za nieważną wyrokiem Sądu Arbitrażowego, a Spółce zostało przyznane prawo do roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia przez Gminę w związku z uzyskaną korzyścią majątkową w postaci rozbudowy szkoły.

W zaistniałej sytuacji, zdaniem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego, nieuzasadnione jest dokonanie wstecznej korekty zeznania podatkowego CIT-8 za rok 2002 w trybie art. 181 Ordynacji podatkowej i wyłączenie z podstawy opodatkowania przychodu wykazanego w związku z wystawieniem w/w faktury oraz kosztów uzyskania przychodów poniesionych w związku z operacją rozbudowy szkoły.

Należy zauważyć, że w przedmiotowej sprawie Podatnik wykonał usługę, za co w dniu 15.11.2002 r. wystawił fakturę VAT. W związku z wystawieniem faktury Podatnik uzyskał przychód, który następnie wykazał w złożonym zeznaniu podatkowym wraz z poniesionymi kosztami uzyskania przychodu.

Okoliczność uznania przez Sąd umowy za nieważną wywołuje skutki cywilnoprawne, dając Spółce prawo do roszczenia wobec Gminy - nie wywołuje natomiast skutków w zakresie prawa podatkowego. Uznanie wspomnianej transakcji za nieważną nie podważa bowiem faktu uzyskania przez Spółkę przychodu i - odpowiednio - poniesienia kosztów związanych z uzyskaniem tego przychodu.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanowił jak w sentencji.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że interpretacja co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie drugiego zapytania Spółki zostanie udzielona odrębnym postanowieniem.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj