Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grodzisku Wielkopolskim
ZM-436/1/05
z 8 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZM-436/1/05
Data
2005.11.08



Autor
Urząd Skarbowy w Grodzisku Wielkopolskim


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
małżonek
umowa spółki


Pytanie podatnika
Czy w związku z przekształceniem spółki małżeńskiej w spółke cywilną występuje podatek od czynności cywilnoprawnych?


Jak wynika ze złożonego wniosku Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej produkuje sery smażone oraz świadczy usługi gastronomiczne. Działalność prowadzona była w formie spółki małżeńskiej tj. na imię obojga małżonków:

Z dniem 01 sierpnia 2005r. dokonano przekształcenia spółki małżeńskiej w spółkę cywilną zbywając cały dotychczasowy wspólnie wypracowany majątek na rzecz spółki cywilnej reprezentowanej przez małżonków.

Na wstępie wskazać należy, iż zgodnie z art. 1ust.1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 41 poz. 399 ze zm.) zwanej dalej ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa spółki jest objęta obowiązkiem podatkowym z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. Istotą spółki cywilnej jest dążenie wspólników do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego poprzez działanie w sposób oznaczony w szczególności przez wniesienie wkładów (art. 860 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny- Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 6 ust.1 pkt 8 lit a ustawy o PCC podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stanowi wartość wniesionych do majątku spółki wkładów .

Obowiązek podatkowy (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC), powstaje z chwilą dokonania czynnośc(tj. zawarcia umowy spółki) i ciąży solidarnie na stronach czynności (art.5 ust. 1 ustawy o PCC).Podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (art. 10 ust. 1 ustawy o PCC).

Odnosząc przytoczone regulacje prawne do stanu faktycznego stwierdzić należy, że powołany w zapytaniu argument, iż w rozważanym przypadku działalność prowadzona („ kontynuowana” ) będzie bez podnoszenia kapitału, nie ma znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego w świetle ustawy o PCC.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej ( Dz.U. z 2004r. Nr 173, poz. 1807) wprowadziła zasadę mówiącą, że podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa (art. 6 ust. 1). Swoboda działalności gospodarczej oznacza także wolny wybór przez przedsiębiorcę formy opodatkowania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż małżonkowie w ramach ustawowo zagwarantowanej swobody – zamierzają dotychczasową działalność gospodarczą prowadzić w formie spółki cywilnej. Jak wykazano powyżej istotę spółki cywilnej regulują określone przepisy – Kodeks cywilny. Dla jej funkcjonowania ( jak na to wskazuje art. 860 K.c.) niezbędne jest zawarcie umowy przez wspólników.

Umowa spółki ( w tym cywilnej ) jest samodzielnym zdarzeniem prawnym, objętym zakresem przedmiotowym ustawy o PCC ( art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. „k” ). Powyższa analiza dowodzi więc jednocześnie, iż przekształcenie „ firmy małżeńskiej” w spółkę cywilną znajdzie odzwierciedlenie w powstaniu obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatnicy decydując się na zmianę formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej muszą uwzględnić wszelkie konsekwencje prawno – podatkowe swojej decyzji, co w omawianej sprawie oznaczać będzie m. in. przyjęcie za podstawę opodatkowania wartość wkładów wniesionych do spółki ( art. 6 ust. 1 pkt 8 lit a ustawy).

Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy ocenia stanowisko Podatnika jako nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika i stan prawny obowiązujący w dniu zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj