Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/423-46/05/72432
z 6 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/423-46/05/72432
Data
2005.10.06



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
kurs waluty
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Jaki kurs waluty należy przyjąć do wyliczenia wartości zakupionego towaru, czy średni kurs NBP, czy też kurs sprzedaży waluty z dnia zakupu w kantorze wymiany walut, jeżeli zaplata ma miejsce w dniu wystawienia dokumentu sprzedaży bez pośrednictwa banku?
Ponadto, gdy zapłata za towar ma miejsce kilkanaście dni później bez pośrednictwa banku, to czy jest obowiązek wyliczenia różnic kursowych ze względu na to, że płatność dokonana jest walutą zakupioną w kantorze wymiany walut, wg kursu innego, niż kurs średni NBP z dnia odbioru dokumentu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony uzupełnionego pismem z dnia 15.09.2005 r. (data wpływu do Urzędu 16.09.2005 r.) dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, że przedstawione stanowisko w w/w piśmie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W piśmie Spółka zwraca się z zapytaniem: jaki kurs waluty należy przyjąć do wyliczenia wartości zakupionego towaru, czy średni kurs NBP czy też kurs sprzedaży waluty z dnia zakupu w kantorze wymiany walut jeżeli zapłata ma miejsce w dniu wystawienia dokumentu sprzedaży bez pośrednictwa banku. Ponadto, gdy zapłata za towar ma miejsce kilkanaście dni później bez pośrednictwa banku, to czy jest obowiązek wyliczenia różnic kursowych ze względu na to, że płatność dokonana jest walutą zakupioną w kantorze wymiany walut, wg kursu innego, niż kurs średni NBP z dnia dokumentu.
Zdaniem Spółki, nie należy rozliczać różnic kursowych w sytuacji gdy dokonuje się płatności bez pośrednictwa banku. Wobec tego Spółka dokonuje przeliczenia wg kursu średniego NBP i nie uwzględnia kursu sprzedaży z dnia zakupu waluty w kantorze wymiany walut.
Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym, Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego informuje:
Sposób rozliczania różnic kursowych został określony w art. 12 ust. 2a i 3 oraz art. 15 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm.). Z powołanych wyżej przepisów wynika generalna zasada, że za podstawę rozliczenia różnic kursowych przyjmuje się transakcje dokonywane za pośrednictwem banków. Tym samym oznacza to, że podatnik nabywa prawo do obniżania lub podwyższania przychodów i kosztów uzyskania przychodów tylko o różnice wynikające z różnych kursów walut, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski i bank z usług którego korzysta.

W świetle powyższego, do wyliczenia wartości towaru zakupionego, Spółka powinna zastosować kurs średni ogłaszany przez NBP na dzień wystawienia dokumentu zakupu towaru, zarówno gdy płatność ma miejsce w tym samym dniu, co data faktury jak i podczas zapłaty w terminie późniejszym. Spółka może dokonywać płatności walutą zakupioną w kantorze wymiany walut, ale nie może rozliczać różnic kursowych obowiązujących w kantorach.
Tytułem uzupełnienia należy nadmienić, że dokonując zakupów gotówkowych za granicą, Spółka powinna mieć na względzie zapis art. 9 pkt 3 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. Prawo dewizowe (Dz. U. nr 141, poz. 1178 ze zm.), ograniczający wywóz oraz wysyłanie za granicę krajowych lub zagranicznych środków płatniczych o wartości przekraczającej łącznie równowartość 10.000 euro, z wyłączeniem wywozu i wysyłania przez nierezydentów krajowych lub zagranicznych środków płatniczych przywiezionych przez nich uprzednio do kraju i zgłoszonych zgodnie z art. 18 ust. 1. Natomiast art. 19 cyt ustawy informuje, że rezydenci i nierezydenci dokonujący wywozu za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, a także krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, których wartość przekracza łącznie równowartość 10.000 euro, są obowiązani okazywać organom celnym lub organom Straży Granicznej wykonującym kontrolę celną, bez ich wezwania, dokumenty potwierdzające uprawnienie do wywozu lub zezwolenie dewizowe uprawniające do wywozu.

Ponadto Spółka, zgodnie z zapisem art. 22 ust.1 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.), zobowiązana jest do dokonywania i przyjmowania płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, za pośrednictwem rachunku bankowego w każdym przypadku, gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj