Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415/1/2006
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415/1/2006
Data
2006.01.12



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
adres
adres zamieszkania
faktura
faktura VAT
odliczenie od dochodu
treść faktury


Pytanie podatnika
Czy dopuszczalne jest wystawienie faktury VAT dla osoby fizycznej na wykonanie usługi remontowej w lokalu mieszkalnym na adres wykonania usługi, a nie na adres zameldowania, który jest jednocześnie adresem zamieszkania podatniczki oraz czy faktura wystawiona na adres miejsca wykonania usługi ogranicza prawo osoby nabywającej usługę remontową do ujęcia jej w uldze remontowej.


W dniu 15.12.2005 roku złożył Pan wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego, czy w świetle obowiązujących przepisów dopuszczalne jest wystawienie faktury VAT dla osoby fizycznej za wykonanie usługi remontowej w lokalu mieszkalnym na adres wykonania usługi, a nie na adres zameldowania, który jest jednocześnie adresem zamieszkania podatniczki oraz czy faktura wystawiona na adres miejsca wykonania usługi ogranicza prawo osoby nabywającej usługę remontową do ujęcia jej w uldze remontowej.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z p. zm.) podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu obliczony zgodnie z art. 27 i obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego
- budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, a przedmiotowe wydatki:
- mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 roku, opublikowanych w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788 (art. 27 a ust. 17 ustawy),
- zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy),
- nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy),
- dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy),
- ponadto podatnik musi ponieść wydatki na minimalną kwotę wynoszącą 567,00 zł.

Za tytuł prawny do lokalu (budynku) mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się między innymi:
- własność,
- umowę użyczenia,
- umowę najmu lub dzierżawy,
- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wynika, iż podatnicy (tj. osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności) są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Szczególne zasady wystawiania faktur i kwestie danych, które powinny zawierać zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 roku w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. nr 95, poz. 798 z późn. zm.). Z § 9 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia wynika, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

W związku z tym, że prawo do skorzystania z ulgi remontowo- modernizacyjnej uzależnione jest m. in. od posiadania przez podatnika faktury VAT umożliwiającej identyfikację osoby ponoszącej dany wydatek (tj. stwierdzenie tożsamości tej osoby) - prawidłowym rozwiązaniem jest, gdy faktura VAT zawiera adres zamieszkania podatnika (będący również adresem zameldowania). Adres ten sprzedawca ustala na podstawie oświadczenia kupującego.

Jednakże kwestia adresu wykazanego na fakturze nie przesądza o możliwości odliczenia wydatków remontowych. W związku z tym podatnik posiadający fakturę wystawioną na inny adres niż adres zamieszkania (zameldowania) może w świetle obowiązujących przepisów (do 2005 roku włącznie) dokonać odliczenia 19% wydatków remontowych z tej faktury pod warunkiem, że może wykazać iż faktura dotyczy poniesionych przez niego wydatków na remont domu (mieszkania) położonego w Polsce, do którego posiada tytuł prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj