Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarocinie
PP/443-31/05
z 12 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-31/05
Data
2005.12.12



Autor
Urząd Skarbowy w Jarocinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania

Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych


Słowa kluczowe
aport
osoby fizyczne
przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Podatnik prowadził działalność gospodarczą jako osoba fizyczna wraz z żoną, jako osobą współpracującą. Następnie założył spółkę jawną, do której wniósł aportem całe przedsiębiorstwo w myśl art. 55. 1 kodeksu cywilnego. Jego zdaniem w tym pryzpadku nastąpi sukcesja podatkowa, nie wystąpią czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż zgodnie z treścią art. 6 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przepisów ww. ustawy nie stosuje się między innymi do transakcji zbycia przedsiębiorstwa ( pojęcie przedsiębiorstwa określa art. 55 kodeksu cywilnego ). Z kolei w myśl art. 93a § 2 pkt.2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa - spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby.

Z powyższego wynika, iż nabywca przedsiębiorstwa jest traktowany jako następca prawny podatnika dokonującego jego zbycia ( wniesienia w formie aportu ). Tym samym zbycie przedsiębiorstwa nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku VAT dokonywanych przez podatnika-zbywcę, to znaczy nie skutkuje obowiązkiem skorygowania przez niego wcześniej odliczonego podatku naliczonego związanego z towarami i składnikami majątku, składającego się na przedsiębiorstwo, a sama czynność wniesienia przedsiębiorstwa jako aportu jest poza ustawą z dnia 11.03.2004 r.

Tym samym zaprzestanie przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT dopiero w następstwie zbycia całego swojego przedsiębiorstwa, nie wiąże się z wystąpieniem czynności podlegających opodatkowaniu w myśl art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Z kolei spółka jawna, dysponując podstawą prawną do sukcesji praw i obowiązków podatkowych podatnika zbywającego przedsiębiorstwo, może korzystać z rzysługujących temu podatnikowi, a nie wykorzystanych praw w zakresie rozliczeń podatku od towarów i usług, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj