Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/287/WD/423/88/05/MW
z 14 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/287/WD/423/88/05/MW
Data
2005.10.14



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
akcja promocyjna
koszty uzyskania przychodów
sprzedaż premiowa


Pytanie podatnika
Czy koszty związane z akcją promocyjną będą kosztem uzyskania przychodu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku XXX Sp. z o.o., z lipca 2005r. żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu prawa podatkowego w sprawie: Czy koszty związane z akcją promocyjną będą kosztem uzyskania przychodu?

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe,

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że: Spółka jest firmą deweloperską budującą domy i mieszkania. W związku z rozpoczęciem budowy nowego projektu inwestycyjnego w ramach polityki marketingowej w celu przyspieszenia i uatrakcyjnienia sprzedaży podatnik rozpoczyna akcję promocyjną i zamierza wprowadzić w firmie sprzedaż premiową. Akcja ta kierowana jest do każdego potencjalnego klienta spółki. W początkowej fazie sprzedaży tj. przy wprowadzeniu produktu na rynek promocja sprzedaży przyjmować będzie następujące formy:

  • dla osób podpisujących umowę rezerwacyjną w pierwszym miesiącu sprzedaży spółka zobowiązuje się pokryć odsetki od kredytu zaciągniętego przez klienta na zakup mieszkania za pierwsze pół roku spłaty kredytu.
  • spółka będzie pokrywała w całości koszty taksy notarialnej związanejz podpisana umową sprzedaży
  • spółka będzie pokrywała podstawowe ubezpieczenie zakupionego lokalu przez okres jednego roku
  • lokale w określonej przez spółkę lokalizacji zostaną wyposażone dodatkowo w sprzęt kuchenny RTV i AGD. Klient podpisujący umowę przedwstępną na w/w lokalizacją w pierwszym miesiącu w sprzedaży nabędzie prawo do zakupu sprzętu kuchennego, RTV i AGD w którym został wyposażony dany lokal po specjalnej obniżonej cenie wynoszącej 1 zł.

Dla każdej z w/w akcji promocyjnych spółka ustala regulamin promocji, z którego jednoznacznie wynika jakie warunki musi spełnić kupujący aby być objętym sprzedażą premiową.

Stanowisko Spółki:

W zakresie kosztów uzyskania przychodów:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 za zm.), kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięci przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z gramatycznej wykładni tego przepisu wynika, że spółka ma możliwości odliczenia od przychodów wszelkich kosztów ich uzyskania, jednakże pod warunkiem,że mają one bezpośredni związek z przeprowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma, bądź też może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Zatem czy dany wydatek stanowi koszt uzyskania przychodu rozstrzyga m. in. istnienie związku przyczynowo - skutkowego. Zdaniemspółki taki związek w opisywanym przypadku istnieje ponieważ podstawowym celem spółki jest osiągnięcie dochodów ze sprzedaży mieszkań które spółka wytworzyła w celu ich zbycia, w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Przeprowadzane akcje promocyjne mają zachęcić potencjalnych klientów do nabycia mieszkań. Akcje te bezspornie związane są z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą a ich skutkiem jest wzrost przychodów ze sprzedaży. W konsekwencji zdaniem spółki wydatki związane z organizacją sprzedaży premiowej w postaci wydatków na pokrycie kosztów odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania przez potencjalnego klienta, koszty taksy notarialnej związanej z podpisaną umową sprzedaży, koszty ubezpieczenia mieszkania w pierwszym roku po podpisaniu umowy oraz wydatki na wyposażenie lokali w meble kuchenne i sprzęt RTV l AGD w całości mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

Ponadto Spółka oświadczyła, że: w sprawie objętej niniejszym wnioskiem nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony w piśmie Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia:

  • w przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54 póz. 654 z późń. zm.).

Zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów tj. takie koszty, które mają bezpośredni związek z przychodami z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Oznacza to, że podatnik ma prawo do obciążenia kosztów podatkowych wydatkami poczynionymi na osiągnięcie przychodów pod warunkiem istnienia związku przyczynowo - skutkowego między poczynionymi wydatkami a przychodami. Należy jednak zauważyć, że wykazanie związku poniesionych wydatków z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczności, że ma lub może mieć wpływ na powiększenie osiąganych przychodów obciąża podatnika.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka premiuje swoich klientów poprzez pokrycie kosztów odsetek od kredytu zaciąganego na zakup mieszkania przez potencjalnego klienta, koszty taksy notarialnej związanej z podpisaną umową sprzedaży, koszty ubezpieczenia mieszkania w pierwszym roku po podpisaniu umowy oraz wydatki na wyposażenie lokali w meble kuchenne i sprzęt RTV i AGD, w momencie dokonywania przez nich zakupów. Zasady sprzedaży promocyjnej w Spółce określone zostały w odpowiednich regulaminach.Działania Spółki zmierzają do intensyfikacji sprzedaży, poprzez zaproponowanie lepszych warunków transakcji. Ma to zachęcić potencjalnych klientów do dokonania zakupu oferowanych do sprzedaży mieszkań.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdza się , że stanowisko Spółki jest prawidłowe, podatnik ma prawo do zaliczenia wymienionych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodów, o ile nie zachodzą przesłanki określone w art. 11 w/w ustawy (tj. szczególnie związki mające wpływ na zaniżenie dochodów).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj