Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/423-28/05/66495
z 16 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/423-28/05/66495
Data
2005.09.16



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
sprzedaż mieszkania


Pytanie podatnika
Czy moment powstania przychodu ze sprzedaży lokali mieszalnych powstanie dopiero z chwilą przeniesienia prawa własności na kupującego w formie aktu notarialnego, czy w momencie wystawienia faktury VAT, po otrzymaniu 100% zaliczki.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony uzupełniony na wezwanie pismem z dnia 22.08.2005 r. (data wpływu do Urzędu 25.08.2005 r.) dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych,stwierdza, że przedstawione stanowisko w w/w piśmie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W piśmie Spółka zwraca się z zapytaniem: czy moment powstania przychodu ze sprzedaży lokali mieszkalnych powstanie dopiero z chwilą przeniesienia prawa własności na kupującego w formie aktu notarialnego, czy w momencie wystawienia faktury Vat, po otrzymaniu 100% zaliczki.Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego, wynika, że przedmiotem działalności Spółki jest obrót nieruchomościami w szczególności zakup i ewentualnie renowacja budynków, a następnie ich sprzedaż: W miesiącu październiku 2004 roku na podstawie umowy przedwstępnej, Spółka otrzymała 100% zaliczkę na sprzedaż trzech mieszkań i wystawiła fakturę Vat. Umowa notarialna przenosząca własność lokali ma nastąpić w późniejszym terminie ze względu na fakt, że nabywcami są osoby zamieszkałe za granicą (lipiec - sierpień 2005).
Zdaniem Spółki, wystawiona przez nią faktura Vat w oparciu o zawartą przedwstępną umowę nie dokumentuje sprzedaży nieruchomości, a jedynie fakt otrzymania należności i w konsekwencji nie jest przychodem, lecz stanie się nim dopiero w momencie podpisania właściwej umowy kupna - sprzedaży, przenoszącej własność nieruchomości na nabywcę w formie aktu notarialnego.
Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, tutejszy urząd wyjaśnia:Stosownie do zapisu art. 12 ust. 3a pkt. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), „ (...) za datę powstania przychodu, (...) uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe (...)".
Przychód powstaje wówczas, gdy umowa dojdzie do skutku, t. j. zostanie zawarta umowa na podstawie, której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać ją, zaś kupujący rzecz tą odebrać i zapłacić sprzedawcy umówioną cenę, zgodnie z art. 535 ustawy z dnia 23.04.1964 Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r., Nr 16, poz. 93 ze zm.). Zwrócić należy uwagę, że w polskim prawie obowiązuje zasada przenoszenia własności nieruchomości w formie notarialnej. Wymóg ten wprowadza przepis art. 158 Kodeksu Cywilnego, który stanowi, że „Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione".
Przy sprzedaży nieruchomości, sprzedaż uważa się za dokonaną z datą zawarcia umowy notarialnej, na mocy której dochodzi do przeniesienia własności przedmiotu umowy. Z datą powstanie także przychód t. j. należność ze sprzedaży. W sprawie dot. Spółki, przeniesienie (zbycie) prawa własności nieruchomości nastąpi w dacie podpisania aktu notarialnego tj. lipiec - sierpień 2005 r. i w tej samej dacie wystąpi przychód ze sprzedaży nieruchomości.
Niniejsza informacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę we wniosku na dzień obowiązywania ww. przepisów.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie objętym wnioskiem.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj