Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III-1/443/19/2005/ER
z 26 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/443/19/2005/ER
Data
2005.10.26



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
samochód
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
W dniu 23.09.2005 r. Podatniczka złożyła do tut. organu zapytanie w przedmiocie obniżenia za miesiąc 08/2005 r. kwoty podatku należnego o podatek zapłacony z tytułu zakupu paliw silnikowych wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pasażerskiego przewozu osób (transport rozkładowy). Do działalności swojej wykorzystuje cztery samochody następujących marek: Renault Master o ilości miejsc 18 (autobus), Volkswagen LT o ilości miejsc 19 (autobus) oraz Mercedes Benz 307 D o ilości miejsc 8 (zgodnie z dowodem rejestracyjnym samochód ciężarowy) i Mercedes Benz 309 D o ilości miejsc 9 (zgodnie z dowodem rejestracyjnym samochód osobowy). Ten ostatni zakupiony został jako autobus, jednak aby go dostosować do zdolności przewozowej wg rozkładu jazdy zdemontowano 6 foteli z pasami, co zostało potwierdzone w treści załącznika do zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym, tj. opisu zmian dokonanych w pojeździe.W związku z nowym brzmieniem art. 86 ust. 3 oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT Podaniczka zwróciła się z zapytaniem dotyczącym pojazdów zarejestrowanych na 8 i 9 miejsc siedzących, w sprawie prawidłowego rozliczenia w deklaracji VAT-7 za miesiąc 08/2005 r. podatku należnego poprzez obniżenie kwoty podatku należnego o podatek zapłacony z tytułu zakupu paliw silnikowych wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych, wykorzystywanych bezpośrednio do przewozu osób w liczbie 8, 9 na wyznaczonej przez Urząd Marszałkowski trasie regularnej zgodnie z otrzymanym zezwoleniem i licencją.
W opinii Podatniczki miała prawo do odliczenia podatku naliczonego.


Mocą ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) wprowadzone zostały między innymi zmiany w brzmieniu art. 86 ust. 4 pkt 6 i 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z zapisem art. 9 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. zmiany te w przypadku w/w artykułów weszły w życie 90 dni od ich ogłoszenia, tj. od 22 sierpnia 2005 r.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm) zwanej dalej ustawą, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Jednakże w art. 86 ust. 4 wskazano, że przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy określonych pojazdów samochodowych, co oznacza, że dla tych pojazdów odliczenie podatku od ich nabycia będzie przysługiwało w pełnej wysokości na ogólnych zasadach.

Znowelizowany przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy stanowi o braku możliwości odliczenia podatku od paliwa wykorzystywanego do samochodów i pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 3. W przepisie tym są wymienione samochody osobowe oraz pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Przepis ten nie dotyczy jednak wszystkich pojazdów o takiej właśnie dopuszczalnej masie całkowitej. Zakres przedmiotowy samochodów i pojazdów, które objęte są regulacją art. 86 ust. 3 znowelizowanej ustawy, jest określony również przez ust. 4 tego artykułu. Przepis art. 86 ust. 4 jednoznacznie i w sposób nie budzący wątpliwości wskazuje, że przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy, a zatem nie obejmuje pewnych kategorii pojazdów, między innymi wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 6 ustawy pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie. Tym samym zakaz odliczenia podatku od paliwa, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 3, nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do pojazdów, których ten przepis nie dotyczy. Oznacza to zatem, że podatnikowi będzie przysługiwało odliczenie podatku od paliwa wykorzystywanego do pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy.

Z przedłożonych przez Podatniczkę dokumentów w postaci kserokopii dowodów rejestracyjnych pojazdu wynika, iż:

- samochód Mercedes-Benz 307 D posiada 8 miejsc i dopuszczalną masę całkowitą 3200 kg - jest to zatem pojazd wymieniony w przepisie art. 86 ust. 3 jako "inny pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony", a jednocześnie nie jest pojazdem, o którym mowa w art. 86 ust. 4 pkt 6, gdyż nie jest pojazdem konstrukcyjnie przeznaczonym do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.

- samochód Mercedes-Benz 309 D posiada 9 miejsc i dopuszczalną masę całkowitą 3500 kg - jest to zatem pojazd wymieniony w przepisie art. 86 ust. 3 jako "samochód osobowy", a jednocześnie nie jest pojazdem, o którym mowa w art. 86 ust. 4 pkt 6, gdyż nie jest pojazdem konstrukcyjnie przeznaczonym do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.

Jak wskazano powyżej przepis art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3, a więc pojazdów samochodowych będących przedmiotem zapytania Podatniczki.

Podkreślenia wymaga, iż przedmiotowa interpretacja zgodnie z treścią zapytania Podatnika dotyczy stanu prawnego obowiązującego od dnia 22 sierpnia 2005 r., a zatem powyższe ma zastosowanie do faktur dokumentujących zakup paliwa otrzymanych począwszy od 22 sierpnia br.

Natomiast za okres od 1 do 21 sierpnia 2005 r. stosownie do przepisu art. 88 ust. 1 pkt 3 w związku z art. 86 ust. 3, 4 i 5 ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 21.08.2005 r. odliczenie paliwa od zakupu benzyny przysługiwało pojazdom samochodowym o dopuszczalnej ładowności większej niż określona wg wzoru: DŁ= 357 kg + n x 68 kg . Parametry wskazane we wzorze określało sie na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Zaś od zakupu paliwa do samochodu osobowego bądź pojazdu samochodowego o ładowności mniejszej niż określona wg wyżej podanego wzoru odliczenie takie nie przysługiwało.

Przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj