Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sokółce
US.I/415/26/JP/2005
z 8 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.I/415/26/JP/2005
Data
2005.11.08



Autor
Urząd Skarbowy w Sokółce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodów
zarząd


Pytanie podatnika
Czy w przypadku uzyskiwania przychodów z dwóch źródeł tj. ze stosunku pracy i z tytułu powołania do organów stanowiących spółki, przekroczenie drugiego progu podatkowego z tytułu umowy o pracę liczonego wg skali podatkowej, obliguje do zastosowania tej samej stawki podatku z tytułu przychodów uzyskiwanych z drugiego z wymienionych źródeł?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.-Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.08.2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w

postanawia

ocenę w sprawie opodatkowania wynagrodzeń otrzymanych przez osoby należące do składu zarządu organów stanowiących osób prawnych uznać za prawidłową.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 25.08.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny sprawy: spółka posiada organy stanowiące osoby prawne tj. radę nadzorczą i zarząd. Na podstawie powołania v-ce prezes zarządu otrzymuje wynagrodzenie z tytułu pełnionej funkcji w organach strukturalnych spółki i równocześnie zatrudniony jest na umowę o pracę na stanowisku dyrektora spółki. W miesiącu sierpniu 2005r. z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę został przekroczony drugi próg podatkowy określony w art.27 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

We wniosku zawarte jest pytanie - czy w przypadku uzyskiwania przychodów z dwóch źródeł tj. ze stosunku pracy i z tytułu powołania do organów stanowiących spółki, przekroczenie drugiego progu podatkowego z tytułu umowy o pracę liczonego wg skali podatkowej, obliguje do zastosowania tej samej stawki podatku z tytułu przychodów uzyskiwanych z drugiego z wymienionych źródeł? Sformułowano również własne stanowisko w sprawie twierdząc, że wynagrodzenie dyrektora otrzymywane ze stosunku pracy opodatkowane jest według skali zawartej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast wynagrodzenie z tytułu powołania do zarządu nie jest łączone z przychodem ze stosunku pracy, w związku z czym przychód z tego tytułu nadal pozostaje opodatkowany podatkiem dochodowym według stawki 19%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sokółce mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz fakt, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego. Osoby należące do składu zarządu, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych mogą i z reguły pozostają w stosunku pracy ze spółką i w związku z tym mogą otrzymywać ze spółki:wynagrodzenie ze stosunku pracy ( umowa o pracę ),wynagrodzenie z tytułu udziału w zarządzie ( posiedzenia zarządu ),wynagrodzenia z tytułu umów o dzieło lub zlecenia.

W przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym występują dwa odmienne źródła przychodów, tj. stosunek pracy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy i działalność wykonywana osobiście o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 przedmiotowej ustawy. Dla każdego z tych źródeł przychodu ustalone są odrębne zasady naliczania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zakład pracy jako płatnik jest obowiązany obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy ze stosunku pracy na zasadach przewidzianych w art. 32 ww. ustawy. Zaliczki za miesiące od początku roku do miesiąca włącznie, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy nie przekroczył kwotę 37024zł wynoszą 19% dochodu uzyskanego w danym miesiącu,- za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę 37024zł - 30% dochodu uzyskanego w danym miesiącu.- za miesiące następujące po miesiącu, w którym dochód uzyskany od początku roku przekroczył kwotę 74048zł - 40% dochodu uzyskanego w danym miesiącu, Taki sposób obliczania zaliczek ma zastosowanie wyłącznie do przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.

W przypadku wypłaty tych wynagrodzeń, zgodnie z art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, gdy podatnik uzyskuje przychody od jednego zakładu pracy wynoszą 102zł25gr miesięcznie. Jeżeli pracownik spółki otrzymuje również przychód z tytułu działalności wykonywanej osobiście ( z tytułu pełnionej funkcji w organach statutowych spółki ) wynagrodzenie to należy traktować jako przychód, o którym mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym zaliczki od należności z tytułu pełnionych funkcji w organach stanowiących osoby prawnej należy pobierać w wysokości i na zasadach określonych w art. 41 ustawy tj. w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu. Koszty uzyskania przychodu od przychodów określonych w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc od przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powołania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych wynoszą zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 102zł25gr miesięcznie.

W przypadku opisanym przez spółkę, należy stosować koszty uzyskania w wysokości 102zł25gr miesięcznie tzw. pracownicze, zarówno do przychodów ze stosunku pracy jak i do przychodów z tytułu należności wypłacanych z tytułu pełnionej funkcji w organach stanowiących osób prawnych.

Mając na względzie powyższe, płatnik obliczając zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu stosunku pracy, nie powinien łączyć dla tych celów dochodów z tytułu pełnionych funkcji w organach spółki, jednakże dla obu tych źródeł przychodu ustawodawca przewidział koszty pracownicze. W tym stanie faktycznym i prawnym ocenę stanowiska wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które było przedmiotem interpretacji. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sokółce w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj