Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NG/423/43/KB/2005
z 11 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NG/423/43/KB/2005
Data
2005.11.11



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Zeznania podatkowe


Słowa kluczowe
korekta zeznania
nadpłata
zwrot nadpłaty


Pytanie podatnika
Czy podmiot ma prawo wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego od osób prawnych, po uprzednim złożeniu odpowiednich korekt deklarcji CIT?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 w związku z art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) stosownie do wniosku podatnika z dnia 24.08.2005r. /uzupełnionym dnia 18.10.2005r. o brakujący podpis członka zarządu/ w zakresie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów

p o s t a n a w i a

uznać za słuszne stanowisko Spółki odnośnie prawa do zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego po uprzednim złożeniu korekt deklaracji CIT-8

U Z A S A D N I E N I E

Co do zasady za nadpłatę uznaje się nienależne świadczenie publicznoprawne spełnione w związku z realizacją zobowiązaniowego stosunku prawnego. Momentem powstania nadpłaty dla podatników podatku dochodowego, jest dzień złożenia zeznania rocznego CIT-8, o czym stanowi art. 73 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Na pytanie podatnika w zakresie dotyczącym prawa do zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego po uprzednim złożeniu korekt deklaracji CIT-8, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stwierdza, iż zgodnie z brzmieniem art. 81 Ordynacji podatkowej - jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej - podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację.

Skorygowanie deklaracji w myśl § 2 w/w artykułu, winno nastąpić poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn złożenia korekty. Warunkiem uznania powyższych korekt jest taki stan faktyczny który zgdonie z przepisami daje prawo do obniżenia przychodu i dochodu.

W przypadku prawa do zwrotu nadpłaty obowiązkiem podatnika, płatnika i inkasenta, zgodnie z art. 75 § 3 Ordynacji podatkowej (w określonych w nim przypadkach) jest złożenie - oprócz wniosku o stwierdzenie nadpłaty - skorygowanego zeznania (deklaracji).

Reasumując, Spółka ma prawo wystąpić o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego, jednakże warunkiem koniecznym uznania zasadności wniosku, musi być taki stan faktyczny, który pozwoli zgodnie z przepisami prawa obniżyć odpowiednio przychód i dochód.

Na postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno odpowiadać wymogom art. 222 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj