Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
E-2/436/9/05
z 28 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
E-2/436/9/05
Data
2005.10.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
deklaracje
działalność gospodarcza
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek składania deklaracji podatkowej PCC-1 w sytuacji udzielenia pożyczki przez osobę fizyczną lub prawną na rozpoczęcie działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych i stwierdza, że podziela stanowisko Spółki wyrażone w piśmie z dnia 30.09.2005 r.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W piśmie z dnia 30.09.2005 r. wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że w ramach rozpoczęcia działalności gospodarczej spółka skorzystała z pożyczki udzielonej przez osobę fizyczną i prawną na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Wobec powyższego spółka stawia zapytanie: czy w związku z powyższym istnieje obowiązek składania deklaracji podatkowej PCC-1 ...
Spółka stoi na stanowisku, iż nie ma obowiązku składania deklaracji.

Na tle przedstawionych okoliczności tut. organ podatkowy uznaje stanowisko strony za prawidłowe i wyjaśnia:

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego zawarte w art. 9 pkt 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 z późn. zm.), zgodnie z którym zwalnia sie od podatku pożyczki udzielone na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.

W przypadku zawarcia umowy pożyczki, która spełnia przesłanki określone w art. 9 pkt 10 lit. g ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje obowiązek podatkowy w tym podatku, lecz podatnicy z tytułu umowy nie są zobowiązani do zapłaty podatku w stosunku do tej czynności przez okres 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki.
Przez okres ten nie jest bowiem możliwe stwierdzenie, czy przedmiot pożyczki został przeznaczony na cele wskazane w powyższym przepisie i czy powstanie zobowiązanie w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jeśli jednak przesłanka ta nie zostanie zrealizowana, należy złożyć deklarację podatkową PCC z wykazaniem w niej podatku od czynności cywilnoprawnych, przy czym odsetki od kwoty głównej tego podatku (zaległości podatkowej) powinny być naliczone od dnia następnego po dniu, w którym upłynął termin płatności podatku od umowy pożyczki, czyli po upływie czternastu dni od dnia zawarcia umowy pożyczki, zgodnie z art. 10 ust. 1 w związku z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Należy przy tym pamiętać o zasadzie odpowiedzialności solidarnej, określonej w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z treści tego przepisu wynika, że obowiązek zapłaty, z zastrzeżeniem ust. 2, ciąży solidarnie na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, będących stronami czynności cywilnoprawnej.

W przypadku nie spełnienia przez pożyczkobiorcę warunków uprawniających do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia obydwie strony umowy będą solidarnie odpowiadać za zapłatę podatku i złożenie deklaracji PCC-1.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień wydania postanowienia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj