Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD-423-64/PW/05
z 23 września 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-423-64/PW/05
Data
2005.09.23



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
należności licencyjne
odsetki od pożyczki
podatek dochodowy od osób prawnych
posiłek profilaktyczny
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zryczałtowany podatek dochodowy
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Zapytanie w sprawie poboru zryczałtowanego podatku u źródła w odniesieniu do należności licencyjnej oraz odsetek.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.14a § 4 i art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki w sprawie poboru zryczałtowanego podatku u źródła w odniesieniu do należności licencyjnej oraz odsetek, przedstawione w piśmie z dnia 24 czerwca 2005 r. bez znaku jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 24.06.2005 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z zapytaniem - czy na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w szczególności art. 21 ust 1 i 2 i art. 26 ust. 1 oraz umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku - postąpi prawidłowo naliczając, jako płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego, podatek w wysokości 5% zamiast 20% z tytułu zapłaty czynszu za korzystanie ze znaku towarowego oraz odsetek.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący:

Jednostka należy do międzynarodowej grupy Spółek Y. Do grupy tej należy również Spółka X siedzibą, Niemcy (zwana ,,X”), która jest ,,spółką-babcią” Spółki. Grupa Y świadczy usługi w zakresie konserwacji i najmu odzieży a co za tym idzie firma i znak towarowy Y są powszechnie znane i używane na rynku światowym. Zważywszy na fakt, że na terytorium Polski grupa ta świadczy usługi za pośrednictwem Spółki, w 1998 roku została zawarta umowa na używanie słowa ,,Y” w firmie Spółki oraz na używanie przez Spółkę Znaku Towarowego zgodnie z wzorem określonym w załączniku zawartej umowy. Ponadto pomiędzy Spółkami zostały zawarte umowy pożyczek, na mocy której X była ,,Pożyczkodawcą”. Odsetki od pożyczek są naliczane od kwoty faktycznie wykorzystanej pożyczki i są płatne łącznie ze spłatą rat.

Stanowisko Spółki przedstawione w piśmie przedstawia się następująco:Spółka będąc płatnikiem, zobowiązana jest do potrącenia zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu uzyskiwanych w Polsce przez nierezydentów przychodów z odsetek oraz należności za używanie znaku towarowego w wysokości 5% każdorazowo przy zapłacie odsetek lub należności licencyjnych i odprowadzenia go na rachunek urzędu skarbowego (zakładając, iż Spółka będzie posiadać niemiecki certyfikat rezydencji X).

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż zgodnie z art. 21 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54, poz. 654 ze zm.- zwanej dalej ,,ustawą”), z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 przychodów m. in. z odsetek, znaków towarowych ustala się w wysokości 20 % przychodów. Na mocy ust. 2 tegoż artykułu przepis ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, w których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Natomiast zgodnie z art. 12 ust. 1 i 2 w związku z art. 32 pkt 2 lit.a umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodui od majątku (Dz. U. z 2005r. Nr 12, poz. 90), należności licencyjne, powstające w Umawiającym się Państwie, i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Należności te, mogą być także opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z jego ustawodawstwem, ale jeżeli osoba uprawniona do należności licencyjnych ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się Państwie, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5% kwoty brutto od należności licencyjnych. Zgodnie z art. 11 ust. 1 i 2 tejże umowy odsetki, które powstają w Umawiającym się Państwie i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Jednakże takie odsetki mogą być także opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do odsetek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 procent kwoty brutto tych odsetek. Właściwe organy Umawiających się Państw rozstrzygną w drodze wzajemnego porozumienia sposób stosowania tego ograniczenia.Ponadto zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, są obowiązane jako płatnicy, pobierać z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji.Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych

Stosownie do postanowień art.14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art.223 § 1 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art.1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.), podanie i załączniki do podań składane w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej podlegają opłacie skarbowej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z poz. 1 części I tego załącznika opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł. natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50 gr.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj