Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-348/12-6/MZ
z 26 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-348/12-6/MZ
Data
2012.10.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zapłata, pobór i zwrot podatku --> Obowiązki podatników i płatników

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
działalność gospodarcza
samochód
towar handlowy
zakup towarów


Istota interpretacji
Należy stwierdzić, iż umowy zakupu towaru handlowego (samochodu) o wartości powyżej 1.000 zł od osób fizycznych podlegają podatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z powyższym, stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - od tej czynności Wnioskodawca winien, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje fakt, iż Wnioskodawca jako podatnik podatku od towarów i usług z tytułu dalszej sprzedaży powyższych towarów jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług.



Wniosek ORD-IN 276 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 23.07.2012 r. (data wpływu 25.07.2012 r.) uzupełnionym na wezwania: z dnia 24.09.2012 r. Nr IPPB2/436-348/12-2/MZ oraz z dnia 17.10.2012 r. Nr IPPB2/436-348/12/12-4/MZ o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych dotyczących zawarcia umowy zakupu towaru handlowego (samochodu) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.07.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych dotyczących zawarcia umowy zakupu towaru handlowego (samochodu).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Jego działalność polega między innymi na zakupie i sprzedaży samochodów używanych, w tym także od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, przy czym przy sprzedaży Wnioskodawca wystawia fakturę VAT. Data dokonania czynności cywilno-prawnej to najprawdopodobniej 15.02.2012 r.

Pismem z dnia 24.09.2012 r. Nr IPPB2/436-348/12-2/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • Wskazanie miejsca zawarcia powyższej umowy nabycia samochodu (terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czy też terytorium innego państwa), oraz gdzie znajdował się samochód w chwili zawarcia umowy (terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czy też terytorium innego państwa),
  • Wskazanie, czy z tytułu nabycia przez Wnioskodawcę towaru handlowego (samochodu) którakolwiek ze stron z tytułu dokonania tej czynności była opodatkowana czy też zwolniona z podatku VAT,

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie informując, iż:

  • Miejscem zawarcia umowy było terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i w chwili zawarcia umowy samochód znajdował się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Z tytułu nabycia samochodu wnioskodawca był opodatkowany podatkiem od towarów i usług, co zresztą zaznaczył we wniosku o udzielenie interpretacji.

Pismem z dnia 17.10.2012 r. Nr IPPB2/436-348/12-4/MZ ponownie wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • Wskazanie, czy konkretnie z tytułu kupna przez Wnioskodawcę towaru handlowego/towarów handlowych od osoby fizycznej/osób fizycznych na podstawie umowy/umów kupna-sprzedaży status podatnika podatku od towarów i usług posiada sprzedający, tj. czy zawarta transakcja/zawarte transakcje podlegała/podlegały uregulowaniom ustawy o podatku od towarów i usług. Należy wskazać, iż nie jest istotny w tym przypadku status prawnopodatkowy kupującego (tj. Wnioskodawcy), gdyż z tytułu zakupu towaru i usługi nie powstaje u niego obowiązek w podatku od towarów i usług.

Dodatkowo nadmieniono, iż sprecyzowane przez Wnioskodawcę we wniosku pytania dotyczą transakcji zakupu towarów handlowych.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie informując, iż:

  • Z tytułu kupna przez Wnioskodawcę towaru (towarów) handlowego (handlowych) od osoby fizycznej (osób fizycznych) na podstawie umowy (umów) kupna sprzedaży, osoba ta (osoby te) nie posiadała (nie posiadały) statusu podatnika podatku od towarów i usług i transakcja taka (transakcje takie) nie podlegała (nie podlegały) uregulowaniom ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy zwolnienie z przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilno-prawnych ma zastosowanie do zakupu towarów handlowych dokonanych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej...
  2. Czy Wnioskodawca jako osoba prowadząca działalność gospodarczą i będąca podatnikiem VAT jest zobowiązany zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych i złożyć deklarację PCC-3 od zakupionego towaru handlowego (samochodu) o wartości powyżej 1.000 PLN...

Zdaniem Wnioskodawcy, czynność ta nie podlega podatkowi od czynności cywilno-prawnej, ponieważ przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub zwolniona z tego podatku.

Powyższe wynika z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilno-prawnych.

Jeden ze znajomych Wnioskodawcy otrzymał już w analogicznej sprawie indywidualną interpretację Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku z dnia 12.11.2010 r. Nr IPPB2/436-323/10-2/AF jednakże Wnioskodawca również chciałby ja uzyskać w swojej indywidualnej sprawie, gdyż będzie ona mu potrzebna w bieżących kontaktach z organem podatkowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do art. 1 ust. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 1 ust. 4 ww. ustawy, czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi – z zastrzeżeniem ust. 5 - jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z normy prawnej zawartej w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wynika, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Nie podlegają więc podatkowi od czynności cywilnoprawnych, co do zasady, te czynności (wymienione w art. 1 ww. ustawy), których dokonanie powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.

Należy jednak zauważyć, iż zgodnie z dyspozycją powyższego przepisu o wyłączeniu umowy sprzedaży spod działania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu odrębnych przepisów, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna z nich - z tytułu dokonania tej konkretnej czynności - jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona.

Wyłączenie danej czynności cywilnoprawnej z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych ma więc miejsce tylko w przypadku, gdy z tytułu dokonania tej właśnie czynności, jedna ze stron jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Oznacza to, że przy zawieraniu umowy sprzedaży status podatnika podatku od towarów i usług musi posiadać sprzedający. Nie jest istotny w tym przypadku status prawnopodatkowy kupującego, gdyż z tytułu zakupu towaru lub usługi nie powstaje u niego obowiązek w podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Jego działalność polega między innymi na zakupie i sprzedaży samochodów używanych, w tym także od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, przy czym przy sprzedaży Wnioskodawca wystawia fakturę VAT. Data dokonania czynności cywilno-prawnej to najprawdopodobniej 15.02.2012 r. W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, iż miejscem zawarcia umowy było terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i w chwili zawarcia umowy samochód znajdował się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Z tytułu nabycia samochodu wnioskodawca był opodatkowany podatkiem od towarów i usług, co zresztą zaznaczył we wniosku o udzielenie interpretacji. Z tytułu kupna przez Wnioskodawcę towaru (towarów) handlowego (handlowych) od osoby fizycznej (osób fizycznych) na podstawie umowy (umów) kupna sprzedaży, osoba ta (osoby te) nie posiadała (nie posiadały) statusu podatnika podatku od towarów i usług i transakcja taka (transakcje takie) nie podlegała (nie podlegały) uregulowaniom ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując należy stwierdzić, iż umowy zakupu towaru handlowego (samochodu) o wartości powyżej 1.000 zł od osób fizycznych podlegają podatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z powyższym, stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - od tej czynności Wnioskodawca winien, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje fakt, iż Wnioskodawca jako podatnik podatku od towarów i usług z tytułu dalszej sprzedaży powyższych towarów jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj