Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/93/PDI-423/12/2005
z 12 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/93/PDI-423/12/2005
Data
2005.08.12



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
sport
transfery


Pytanie podatnika
Czy Spółka prawidłowo zalicza operację transferu zawodników do przychodów z chwilą wystawienia faktury?


Spółka zwróciła się z zapytaniem w sprawie rozliczenia operacji transferu zawodników. Wniosek został przez podatnika uzupełniony dla potrzeb podatku VAT pismem z dnia 21.06.2005 r.
Z treści wniosku Jednostki oraz uzupełnienia wynika, że podmiot w ramach prowadzonej działalności dokonuje operacji transferu zawodników, polegających na pozyskaniu lub odstępowaniu zawodników. Na tą okoliczność sporządzane są umowy transferowe, regulujące warunki jakie musi spełniać klub, aby dany zawodnik był uprawniony do gry w barwach klubu pozyskującego.
Operacja transferu zawodników jest różnie określana, a mianowicie jako:
- ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika,
- ryczałt za odstąpienie zawodnika,
- koszty szkolenia zawodnika.
Transfery te odbywają się na pewien okres (tzw. transfery ograniczone) np. 2 lata lub też na stałe (tzw. transfery definitywne).
Spółka operację transferu dokumentuje wystawiając w momencie otrzymania zapłaty fakturę VAT ze stawką 22% i jednocześnie uznaje, że dzień wystawienia faktury VAT jest momentem powstania przychodu. Spółka zwróciła się o potwierdzenie, czy prawidłowo zalicza operację transferu do przychodów z chwilą wystawienia faktury.
Według przedłożonego Statutu Spółki znajdującego się w posiadaniu tut. organu realizuje ona cele związane z promocją sportu oraz działalnością na rzecz jego rozwoju w szczególności poprzez uczestnictwo w profesjonalnych zawodach sportowych poprzez:
- organizowanie ćwiczeń fizycznych i zajęć szkoleniowych w zakresie sportu i rekreacji poprzez treningi, kursy i obozy szkoleniowe,
- organizowanie i przeprowadzanie zawodów i imprez sportowych, a także branie udziału w zawodach i imprezach organizowanych przez związki sportowe,
- prowadzenie działalności wychowawczej,
- propagowanie rozwoju kultury fizycznej i sportu,
- zapewnienie zawodnikom opieki lekarskiej i sportowej,
- zapewnienie oraz zarządzanie obiektami i urządzeniami sportowymi dla prowadzenia działalności w zakresie kultury fizycznej, sportu i rekreacji.
Z powyższego wynika, że statut nie określa działalności polegającej na czasowym lub stałym odstępowaniu zawodników jako działalności statutowej, należy potraktować ją więc jako działalność towarzyszącą, mającą charakter komercyjny.

Stosownie do dyspozycji art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami są "otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe".

W opisanym stanie faktycznym, przy transferze zawodników należy uznać, że momentem uzyskania przychodu związanego z tą operacją będzie dzień otrzymania zapłaty za transfer zawodnika, który to dzień w Spółce jest jednocześnie dniem wystawienia faktury.

Wobec powyższego Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj