Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPZ/423/9/2005/HT
z 2 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPZ/423/9/2005/HT
Data
2005.06.02



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
należności licencyjne
należność
podmiot zagraniczny
szkolenie pracownicze
świadczenia
usługi edukacyjne
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy Spółka jest zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów uzyskanych przez podmioty zagraniczne z tytułu świadczenia usług polegających na organizacji szkoleń i konferencji ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 22 marca.2005 r. (data wpływu 31.03.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy Spółka jest zobowiązana jako płatnik do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów uzyskanych przez podmioty zagraniczne z tytułu świadczenia usług polegających na organizacji szkoleń i konferencji. – Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny,

p o s t a n a w i a
uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego przez Spółkę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest członkiem organizacji X, międzynarodowej sieci spółek świadczących w ramach swojej działalności profesjonalne usługi i współpracujących ze sobą pod wspólną nazwą lub nazwami utworzonymi od tej nazwy. W ramach swojej działalności gospodarczej Spółka świadczy różne usługi dla spółek z grupy X. Między innymi Spółka zajmuje się organizacją szkoleń i konferencji dla pracowników polskich spółek należących do grupy X. W zakresie organizacji dla pracowników polskich spółek należących do grupy X specjalistycznych szkoleń i konferencji Spółka korzysta również z usług świadczonych przez zagraniczne firmy szkoleniowe.Gdy podmioty zagraniczne organizują szkolenia (konferencje) zagraniczne, w których uczestniczą pracownicy polskich spółek X, wynagrodzenie za tego typu świadczenia jest płacone podmiotom zagranicznym przez Spółkę, a następnie refakturowane na polskie spółki X.

Zdaniem Spółki świadczenia polegające na organizacji szkoleń lub konferencji nie są świadczeniami wyraźnie określonymi w katalogu świadczeń wymienionym w art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - tj. świadczeniami doradczymi, księgowymi, badania rynku itp. W opinii Spółki świadczenia takie nie powinny być również utożsamiane ze „świadczeniami o podobnym charakterze”. Charakter usług szkoleniowych i organizacji konferencji nie jest bowiem z istoty tych czynności zbieżny z charakterem świadczeń wymienionych we wskazanym przepisie.Wobec powyższego Spółka uważa, że:

  • 1)przychody nierezydentów uzyskane z tytułu świadczenia na jej rzecz usług polegających na organizacji szkoleń lub konferencji nie podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 21 ust.1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • 2)nie ciąży na niej określony w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek poboru zryczałtowanego podatku z tytułu wskazanego w art. 21 ww. ustawy,
  • 3)nie jest zobowiązana do pobierania jako płatnik 20% podatku u źródła od omawianych przychodów bądź uzyskiwania certyfikatu rezydencji zagranicznego kontrahenta.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek dochodowy z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 ww. ustawy z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze ustala się w wysokości 20% przychodów.
Jednak na podstawie art. 21 ust. 2 ww. ustawy przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Usługi polegające na organizacji szkoleń lub konferencji na rzecz Spółki, zdaniem Naczelnika Urzędu, mieszczą się w zakresie świadczeń o podobnym charakterze do usług zarządzania.
Wobec powyższego przychody nierezydentów uzyskane z tytułu świadczenia powyższych usług podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 2a cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Niemniej jednak w przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanie postanowienia umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku dotyczące opodatkowania zysków przedsiębiorstwa.
W świetle tych przepisów zyski przedsiębiorstwa umawiającego się państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim umawiającym się państwie poprzez położony tam zakład.
Z opisanego stanu faktycznego nie wynika, że podmiot zagraniczny ma zakład w rozumieniu umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu. Wobec powyższego cały przychód osiągnięty z tytułu organizacji szkoleń i konferencji podlega opodatkowaniu w państwie, w którym podmiot zagraniczny ma siedzibę dla celów podatkowych.
Na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.
Zatem, jeżeli podmiot zagraniczny przedstawi ważny certyfikat rezydencji wystawiony przez władze podatkowe państwa, z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania Spółka nie będzie zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od należności z tytułu organizacji szkoleń i konferencji.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj