Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NG/GF/I/412/XII/05
z 24 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NG/GF/I/412/XII/05
Data
2005.02.24



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Obniżenie ryczałtu


Słowa kluczowe
dochód z najmu
składki na ubezpieczenia zdrowotne
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy uzyskując wyłącznie przychody z najmu przysługuje z tego tytułu prawo do obniżenia zryczałtowanego podatku dochodowego o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 – tekst jednolity z 2005r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanawia uznać za prawidłowe Pana stanowisko zawarte we wniosku z dnia 10.01.2005r (uzupełnionym w dniu 24.01.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego stanu faktycznego, zawartego w przedmiotowym wniosku wynika, że jedynym, uzyskiwanym przez Pana źródłem przychodu jest najem, który zgodnie z dokonanym przez Pana w roku podatkowym 2005 wyborem, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. Nie osiągając przychodów z innych tytułów był Pan zmuszony do podpisania indywidualnej umowy ubezpieczenia zdrowotnego z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na tle przedstawionych okoliczności formułuje Pan własne stanowisko, z którego wynika, że posiada Pan prawo do obniżenia zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów, stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Przepis art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) stanowi, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacanej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) zapłaconej w roku podatkowym zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego. Opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne reguluje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135). Przepis art. 66 tej ustawy zawierający zamknięty katalog osób, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu nie wymienia osób osiągających przychody z tytułu najmu. Mają oni natomiast możliwość zawarcia z Narodowym Funduszem Zdrowia dobrowolnego ubezpieczenia, o czym stanowi art. 68 cytowanej wyżej ustawy. Pan płaci składkę na ubezpieczenie zdrowotne zgodnie z dyspozycją, określoną tym właśnie przepisem. Literalne brzmienie art. 13 cytowanej wyżej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie stanowi o możliwości obniżenia ryczałtu od przychodów, wyłącznie w sytuacji opłacania składek tytułem ubezpieczenia obowiązkowego, zatem uznać należy, że w sytuacji opisanej przez Pana takie uprawnienie Panu przysługuje.

POUCZENIE
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w w/w wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja ta nie jest dla Pana wiążąca – wiąże natomiast organ podatkowy – do czasu jej zmiany lub uchylenia o czym stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy – Ordynacja podatkowa.Na niniejsze, zawierające interpretację postanowienie, służy zgodnie z art. 236 § 2 pkt1 ustawy – Ordynacja podatkowa, prawo wniesienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia, zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu. Od wniesionego zażalenia obowiązuje opłata skarbowa w kwocie 5 zł zgodnie z art. 1 ust. 1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 253, poz. 2532 z 2004r.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000r. w sprawie sposobu pobierania, zapłaty i zwrotu opłaty skarbowej oraz sposobu prowadzenia rejestrów tej opłaty (Dz. U. Nr 110, poz. 1176 z 2000r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj